Film přiblížuje fašistický útok na Polsko, vpád do Francie, bitvu o Anglii, přepadení SSSR v roce 1941 a rovněž dění na "tajné frontě" - případ Sorge, Rudá kapela. Tedy: světové panoráma a všechny politické a válečné peripetie tohoto období až po klíčovou událost prvních let druhé světové války - porážku fašistů u Moskvy. Ve filmu nejsou žádné smyšlené postavy, vystupují tu jen reální lidé s konkrétními životopisy. Partyzánka Zoja Kosmoděmjanská a politický pracovník Vasilij Kločkov, rozvědčík Richard Sorge a generál Ivan Panfilov. Mezi výhradně autentickými postavami najde divák vedle prostých vojáků i významné politické osobnosti, jako byli Stalin nebo Churchill. Angažováno bylo celkem 250 herců a mnohým z nich dali maskéři podobu těchto konkrétních historických postav. Boj o Moskvu je především film o velkém hrdinství sovětských lidí. Nezapomíná se zde ani na hoře a utrpení, které lidem přinesla válka. Život je totiž natolik obdivuhodný ve vytváření okolností a situací, že scenáristům již nazítří nestačí fantazie a představivost k jejich vyslovení.

Ruský režisér Jurij Ozerov se proslavil několika válečnými epopejemi (např. Osvobození), vydatně přispěl k "žádoucímu" pohledu na děje druhé světové války, zcela podřízené požadavkům komunistického režimu. První část velkofilmu Boj o Moskvu zachycuje grandiózní boje o ruské hlavní město, končící - jak známe z dějin - porážkou hitlerovských vojsk. Film samozřejmě ohromuje výpravnými scénami, avšak omezuje se na popisné, proklamativní podání. Z české strany bylo poskytnuto toliko technické zázemí, pomocným režisérem byl Otakar Fuka, jenž pořídil i český dabing. Film se zčásti natáčel ve starém Mostě, odsouzeném k demolici. (oficiální text distributora)

fandorin1 odpad!

Nemohu hodnotit jinak. Když pominu ideologický nátěr a účelový výklad historie (Stalin a politbyro, Stalin a maršálové atd.), máme před sebou mizerný scénář, toporné herecké výkony. Postavy deklamují fráze jak z učebnice nebo úvodníku Pravdy. Záběry hroutících se budov a letecké pohledy na tanky ženoucí se po poli kvalitu nepředstavují! Navíc i po technické stránkce to bylo odfláknuté (opakované stejné záběry útočících letadel, špatné makety německých tanků atd.). Všechno špatně. ()

Nordy_VH

Hodně jsem se rozmýšlel zda dát 3 nebo 4 hvězdičky. Již dříve a několikrát jsem viděl Osvobození, Blokádu, Stalingrad, ale tento snímek mi unikal. První dva díly (Agrese) jsou výborné pomalu na 100 % a sám jsem si říkal proč všude slyším a vidím Osvobození, když existuje toto. Je vidět, že rozpočet se oproti Osvobození snížil a vojenská technika, již není tak dokonalá aby vypadala jako originály. Film je spíše hraným dokumentem a ukazuje počátky operace Barbarosa až po konce bojů o Moskvu. A to je největší slabinou filmu, 4. díl ukazuje boj o Moskvu tedy z několika pohledů různých divizí, Žukov vs. Stalin a najednou protiofenzíva a ukázky z aktuální Moskvy. To byla ale slabota tak maximálně za 35%. Díky době vzniku se tu ukazuje, že Rudá armáda měla namále, spoustu neschopných velitelů a zachraňuje to Rokossovskij s Žukovem, nejvíce se mi líbila scéna kdy Koněva chtěl Vorošilov pomalu nechat popravit namístě a Žukov z něj prozměnu udělá svého zástupce. Nakonec z G.K.Žukova tento film dělá pomalu poloboha. Nakonec dávám 4 hvězdy, především za dokonalé první 2 díly, celkem 70 %. ()

OtokPag

Dvě hvězdičky jen za snahu a technickou náročnost. Nesmysly - odfláknutá voj.technika a neustále se opakující záběry z čs.vojenských újezdů, ty vyježděné cesty mě štvaly už v dětství víc, než ty zrůdy namísto německých tanků! ()

710.cz odpad!

Rusové jsou národem zádumčivým a jako takoví nejsou schopni natočit dobrou komedii. A proto si přizvali "český umělcí" a povedená taškařice je na světě :-p ()

Tonula

Film je sice 35 let starý, ale pokud se na něj podíváte z hlediska historické skutečnosti, je stále strhujícím dílem, které odráží realitu. V době vzniku zcela jistě nebyla možnost používat tak jako dnes trikové počítačové animace a tak je film velkolepým nasazením všemožné techniky a vlastně si ani nedovedu představit, že by se dalo něco podobného v takovém rozsahu natočit dnes. Myslím, že by to nikdo nezaplatil. Nejsem pamětník (těch už dnes mnoho nežije), ale mne film překvapil a navzdory některým hodnocením si nemyslím, že by zde bylo něco k smíchu. V této válce umřely miliony lidí, takže bych si z toho rozhodně nedělal legraci. Nakonec naše generace žije dnes tady v Česku i díky tomu, že Rudá armáda v bitvě u Moskvy zvítězila. Nebýt jí, asi bychom dnes neexistovali, i když to někteří naši občané zlehčují. Ozerov natočil grandiozní dílo, které má sice drobné chybičky, ale myslím, že to není podstatné. 85 % ()