Okrást svatého Petra není jen tak. Zvlášť, když chcete přijít do nebe! Do krádeže klíče svatého Petra jsou zapleteni tři lidé: zloděj Vilém, podvodnice Emílie a Tobiáš, který je v tom ale úplně nevinně. Při přetahování o uloupené věci skončí všichni tři v zámeckém rybníku u vodníka jako dušičky. Když se ocitnou před nebeskou bránou, svatý Petr je pošle zpátky na zem, aby ve stanovené lhůtě našli jeho klíč, jinak přijdou do pekla. Pátrání je zavede na zámek, kde je čeká kromě krásné princezny a dobrotivého krále setkání se zrádnými kancléři a jejich proradnými plány. Výpravnou koprodukční pohádku podle scénáře Petra Hudského natočil Karel Janák v krásném prostředí Zvíkova, na zámku Sychrov a ve Slavonicích. (Česká televize)

jackieB odpad!

Kdo zase v ČT rozhodl, že když pohádka , tak režisér Janák . Proč ??? Stálo nás to spoustu peněz, abychom znovu zjistili, že ČT utrácí naše peníze lehkomyslně . Rozdává je těm, kteří tak málo umí  ale  jsou to někoho kámoši ? Nebo v čem to je ?  Pořady pro kutily, plné reklam na věci, které asi potřebuje produkční nebo režisér domů a zadarmo. V každém pořadu se vaří , proč ? Udělat pořad o vaření , o zahradě ,o práci na domě,  o zvířatech  atd.  a bez reklam uvnitř je tak těžké ?  Zadat vánoční pohádku režisérům , kteří aspoň občas točí i jiné  filmy  ( na rozdíl od Janáka ) . Hledat scénaristy , kteří napíší dobrý scénář, aniž by vykradli  zahraniční pohádky .  Takže z blbé pohádky jsem , aniž bych chtěla , jako mávnutím kouzelného proutku v českém království . Dotace, politika, státní televize, zdravotnictví, školství  a všude jsou státní peníze a ty se rozdávají. Blbá vánoční pohádka . ()

stanslon

Hezky barevná pohádka. Chytrým záporákům se dnes fandí víc než dřív. Zvlášť když je hned na začátku utopili. Jeden se nakonec dokonce stal králem Dobrotivým. Jen se to nějak nepovedlo. Já dávám dvě hvězdy za psa, kterého naučili sebrat onen klíč ze země. To musela být docela fuška. ()

J.Crusader

Předchozí "pokusy" o štědrovečerní pohádky jsem raději nehodnotil, nerad dávám odpad. U KSP ale platí, že mezi slepými je jednooký králem. Je trošku smutné, že nejsympatičtější postavou byl vlastně vodník, a to jak hereckým projevem, tak scénářem. Zbytek hereckého osazenstva nestál bohužel za moc. Chápu, že když máte ve scénáři napsáno, že jste sice studovaná a inteligentní mladá dáma (princezna), ale musíte se většinu času chovat jako totální idiot který nevidí intriky správců prováděné přímo před vašima očima, tak se moc víc z té role vykřesat nedá. Hlavní "trio", které mělo být tahounem děje, tak to nejsou také žádní lumeni. Moc se mi líbí jejich definice od uživatele zdepapepa, cit.: "...hlavní trio má mezi sebou dohromady jednu mozkovou buňku a půjčují si ji navzájem". ;-) Lépe bych to neřekl. Nárožný hraje svého lehce zmateného senilního krále ve standardu, který ale ničím neuchvátí. Navíc vzhledem k věku princezny by to měl být spíš její dědeček, ale co už. Duo zlotřilých správců je spíš také jen rutinně odvedená práce, jak už jsem napsal výše, když máte napsáno ve scénáři chovat se jako debil, moc to vylepšit nemůžete. Takže ve finále jedna hvězda za sympatického vodníka a druhá, o prsa, že jsem u toho neusnul a dodíval to do konce, jehož pointu a celé zakončení pohádky jsem mimochodem odhadl už někde dvacet minut před finálem (nechápu, jak někteří zde mohou psát o překvapivém zvratu, naprosto jasno jak to dopadne muselo být všem už nejpozději v okamžiku, kdy rádcové řekli, že budou veslovat...). ()

FonzyLojinek odpad!

Česká televize si opět a opakovaně dělá snad legraci a tento film je jen parodie na pohádku. Nemám a nevím co si odnést za poselství. Tvůrci značně dělají z českého diváka hlupáka nebo si to o českém divákovi alespoň myslí. Ať se podívají tvůrci na to, co frčí v jiných zemích. Co frčí v USA, Rusku nebo Německu. To je jiná úroveň. Nejvíce mi vadily předvídatelné dialogy postrádající logiku a otřesné byly té kostými. Dost slabý. Česká televize má vysoké rozpočty a kedokáže objednat originální příběh, který tu ještě nebyl. Proč dokáže veřejnoprávní BBC natočit hity jako Pán Času apod. ()

nacelnik_sip

Natočit štědrovečerní pohádku je mimořádně obtížný úkon: kouká na vás půlka národa ve hlavním vysílacím čase a před vámi i za vámi lety osvědčené skvosty jako Tři oříšky pro Popelku a vám už tak před pěti lety došli náměty. I proto mě letošní Klíč svatého Petra tak mile překvapil. Jistě, kdo se pozorně dívá, pozná, že už dochází k 'recyklaci' zápletek a motivů ať už z domácích filmů jako Anděl páně, Tajemství staré bambitky nebo Zlatovláska, Nesmrtelná teta a Princezna ze mlejna, ale i ze zahraničních, jako třeba Dungeons & Dragons: Čest zlodějů. I tak má film spád, dobře funguje, má vcelku fungující chemii a vztahy mezi postavami, dobré herecké výkonny, v celku dobře zvládnuté vizuální efekty, nádherné lokace a i pár fungujících pokusů o humor. V kontextu posledních let hodnotím slušnými čtyřmi hvězdičkami. ()

roabe

Další debilita zamrzlá v 50. letech, šlechta je opět tupá, degenerovaná, okrádající a vykořisťující pracující masy, stejně tak hospodský coby podvodník. Zatímco filmový štáb vyhazuje prachy oknem cestováním 200 km mezi Sychrovem a Zvíkovem, přičemž obdobné zámecké interiéry jako na Sychrově by našel hned na Orlíku či jiných blízkých jihočeských zámcích. Královský zámek je zbytečnou (a jistě drahou) digitální slepeninou Zvíkova, Sychrova a Žlebů. Hláška „to sou charakteři“ přesně sedí na tvůrce téhle slátaniny. Nikdo se nezamýšlí nad detaily, třeba nad šlechtickými hodnostmi – titul baron (Tobiáš) patřil nižší šlechtě, jejíž příslušníci se nemohli ucházet o ruku dcer z královských rodů. Kovář vykove repliku klíče, který je viditelně slitinou barevných kovů. Zámecký "rybník" představuje orlická přehrada (opět, jako u Jáklova Žižky). Kdo proboha dělal make-up? První záběr na princeznu s přepálenými líčky z ní udělal zombie, Tobiáš byl oranžový jak mandarín. Jeden bod za natáčení v malebných Slavonicích, které asi inspirovaly kostyméry k renesančním oděvům, bohužel nevhodným do novogotických interiérů... ()

Constanza

Méně je někdy více. Scénarista to nějak prekombinoval a kostýmní výtvarník asi postrádal zrovna inspiraci. Absolutní chaos. ()

GS58

Krásná nová pohádka. Výborné herecké výkony, hlavně mě zaujali záporňáci Remundová a Novotný, ale i zamilovaný vodník Příkazký. Zajímavou roli má i hravý královský pejsek. Pěkné efekty - klíč, zlatá rybka. ()

Ron_F

Příjemná pohádka! Hezké prostředí i kostýmy. Triky na český rozpočet přijatelné. Dal bych více prostoru panu Nárožnému, napsal bych mu více vtipných hlášek. Sabina Remundová úžasná! ()

Marek.Skalka

Ale jo, proč ne. Dal bych tedy jen tři hvězdičky z pěti, protože to celkově vzato byl průměr, jenže v takové době, jakou právě máme, jsem musel dát jednu hvězdičku navíc. Žádná sprostá slova, krev... Navíc tedy již mnohokrát zmíněný Petr Nárožný. Já se musím přiznat, že hodně posledních let to mám tak, že kdy se objeví nějaký film, kde hraje, tak ho musím vidět. Jsem tedy vlastně zaujatý, jenže to mi v tomto případě ani trochu nevadí. PS: I vodník se mi docela líbil. ()

Kelinej

Chtělo se mi napsat, že jsem dlouho neviděl pohádku, která je na kordy s logikou (zejména v chování postav) jako tato. No jo, jenže jakou logiku chtít od pohádek? Tak jinak. Karel Janák nám naservíroval samá klišé a ohrané motivy. A protože už tu všechno bylo, navíc diváci mají pamatováka a jsou nároční, zadělal si na nudu a následný pískot. Nepřipojím se ale k němu ze tří důvodů. 1. Film stojí na sympatických a v rámci žánru snaživých hercích. 2. Režisér vybral přívětivé lokace (jen jsem měl někdy pocit zbytečného vylepšování v postprodukci). 3. Nikdo mě v pohádce neštval, necítil jsem se trapně, dokonce se ústřední protagonisté díkybohu nepokoušeli ani o zpěv. Dost důvodů, abych byl smířlivý, byť vícekrát tu načančanou vatu konzumovat nemusím. České televizi pak doporučuji se s pohádkovými zakázkami na Karla Janáka dál neobracet a zkusit buď někoho z mladších tvůrců, anebo vsadit na jiný typ vypravěčů (třeba na Petra Bebjaka či Jana Prušinovského). ()

GrooteLulu

...nesourodá "trojka" na vánoce ... Svatý Petr by měl příště s tím hlasem hrát Lucifera, akorát schody budou dolů... princezna sedí jen na trůně, nikdo nikde, nakonec dá tomu Slashovi... příjemnost je Nárožný jako král.. docela dobrý, uteklo to a vtipy "o vodě".. ()

P_Soar

Zjišťuji, že bych tu z fleku mohl okopírovat recenzi loňské štědrovečerní pohádky s tím rozdílem, že na té letošní bylo vše přece jen o kousíček míň hrozné. Mezi proprietami nemohli ovšem chybět dva věrolomní, avšak připitomělí rádci (loni to bylo ovšem horší - to to byli úplní dementi) a senilní pan král obé po vzoru klasiky Pyšná princezna, ale v mnohem horším provedení. Dál jsem tu loni psal o strachu z použití nadpřirozených rekvizit, či bytostí v moderních českých pohádkách...přitom ty k žánru patří. Letos jsme sice měli zlatou rybku, která ale splnila jen jedno přání, protože hrdina si neuvědomil to, co ví každé malé dítě, že totiž zlaté rybky plní zásadně přání tři ;-) Co tam máme dál. Á, už vím: školometsky otravné výchovné repliky pronášené hojně kladnými postavami (!) a schopné spolehlivě zničit zárodky jakékoli lehkosti a vtipu, například vtipný gag s výukou plavání na konci. Kromě toho všudypřítomná doslovnost a málo prokreslené charaktery postav (navzdory za uši tahající králově hlášce: "To jsou charakteři"), a to i těch postav, jejichž vnitřní vývoj a pohnutky k něčemu takovému přímo vybízely (vodnický vévoda). Zkrátka Janák je takový béčkový Troška, který mechanicky sází jednu pohádku za druhou. Tragédií je, že když se k natáčení dostane někdo jiný, nedopadne to obvykle o nic lépe, spíš naopak. ()

Thamilka

Byla to moc hezká pohádka. Byla celkem napínavá, jasně, všichni jsme věděli, jak to dopadne,  ale i tak se mi moc líbila. Herecké výkony byly dobré a nejvíc se mi líbil vodník. ()

DiDu

Tato pohádka má některé nedostatky, které ji srážejí na kolena. Jsou to nelogické dementní dialogy, které ohaví celý zbytek jinak snaživého a hezkého filmu s promyšlenou zápletkou. Princezna přijede ze školy a na nádvoří si místo objímání a vítání povídá co studovala a jak dlouho tam byla, a to s lidmi, kteří to jistě všechno ví? A pak ve stejných šatech tráví dalších x dnů, že vyvolává dojem že v nich i spí? Navíc neumí pronést pořádně jedinou větu a tím bohužel dost nelichotivě vyčnívá, aniž by předvedla cokoliv princeznovského. Vážně škoda. Filmu chybí pohádková poetika a ta tkví i v jazyku, který postavy používají a hlavně jak se vyjadřují. Abychom pocítili emoci touhy stát se součástí příběhu, musejí se chovat přirozeně a my musíme zapomenout, že se díváme na film a prožívat to s nimi, protože pak to nefunguje a my dáme špatné hodnocení. Já kdybych byla princezna, tak by se mi fakt nelíbilo, že mi jen tak mimochodem představí nápadníky na dvoře a podobných trapasů tam bylo víc. ()