Píše se rok 2654 a válka s agresivními Kiletary je na spadnutí. Hlavní velitelství na hvězdě Vega, kde je umístěn nepostradatelný Navcom, umožňující skokové přesuny při vesmírných plavbách, hlásí nečekaný útok nepřítele. Země se tak ocitne v bezprostředním nebezpečí a nezbývá mnoho času na záchranu. Poblíž se nachází pouze kosmická loď kapitána Taggerta s dvoučlennou posádkou - piloty Marshalem a Blairem. A právě Chris Blair, aniž to tuší, se stává poslední nadějí lidstva. Jeho matka, po níž mu zbyl tajemný medailon, totiž patřila k vymírající rase "poutníků". Byli to první vesmírní výzkumníci, u nichž se vyvinul speciální dar vnitřní prostorové a časové orientace, k níž nepotřebovali žádné navigační přístroje. Chris, který tyto výjimečné schopnosti zdědil, tedy musí dokázat to, čeho žádný jiný smrtelník není schopen - skok z pulsaru Charybda směrem k ohrožené Zemi. Kdyby se mu to nepovedlo, lidská civilizace zanikne... (oficiální text distributora)

Isherwood odpad!

Díky videohernímu základu by se dal tolerovat poněkud z prstu vycucaný děj, který postupuje přesně v jejich duchu, akční intro, akční sekvence proložené akčními prology plnými akčně patetických řečí o poslední naději Země a závěrečné „akční“ outro Rozhodně se však nedá tolerovat, že z tohoto základu vychází i samotná forma, která díky své poměrně zdařilé trikové stránce dá rychle zapomenout na levné béčko, tedy snad jen v závěru to barevně bliká snad ještě hůř než před dvaceti lety a vykrádá, diplomaticky se tomu říká: „přehnaná inspirace“, jiná díla. Avšak toto inspirování se v jiných sci-fi filmech je ještě stravitelné, nejpodivnější zůstává samotné válčení mezi mohutnými vesmírnými koráby. Ať už režisér Chris Roberts chtěl nebo ne, toto vzájemné ostřelování do posledního detailu kopíruje všechny ponorkové filmy, čemuž se podřizuje i „roztřesená“ kamera Thierryho Arbogasta a výtvarné řešení vnitřku vesmírných plavidel, včetně červených světel, hořících strojoven či napjatě mlčící posádky. Při připočítání takových nelogičností jako je absence ochranných štítů na plavidlech u záporné strany, vcelku nezřízené chlastání whiskey, či chování jednotlivých postav, bude výsledek více než žalostný. A proto, že se film bere smrtelně vážně a zavtipkuje tak často asi jako zachmuřený angličan, bude mé hodnocení takové jaké si zaslouží. ()

MilesTeg

Kilrathi vypověděli válku Zemi. Tedy ne že by lidé klidně seděli doma na zadku a napadli je zlí emzáci - jako ve Dni nezávislosti - lidé prostě obsazovali jednu hvězdnou soustavu za druhou a vymysleli bohužel i jakýsi navigační přístroj zvaný NAVCOM, pomocí kterého mohli skákat podprostorem hooodně daleko. A tak se stalo, co se stát muselo - narazili na civilizaci, která si nenechala líbit to věčné lidské čmuchání a vnucování se a rozhodla se dát pozemšťanům přes čumák. Při jedné obzvlášť nudné směně si odskočila obsluha radaru na záchod a vojenská základna na asteroidu poblíž kilrathského území byla rozstřílena na kousíčky. Ovšem ne úplně celá - Kilrathi, taková milá kočkovitá stvoření se svítícími zelenými kukadly (tvůrce Kilrathi musel přejet hodně koček v noci) a mluvou Klingonů, se konečně zmocnili NAVCOMu a v tu ránu byla ohrožená přímo Země, protože v tom krámu nějaký pitomec (asi scénárista) nechal ty správné souřadnice. Velitel základny poslal před smrtí o tom všem zprávu vrchnímu veliteli a ten chudák zjistil, že se mu jeho loďstvo toulá bůhvíkde a nestihne se vrátit bránit Zemi dřív, než dorazí nepřítel. Takže tvůrci někde objevili aspoň jeden křižník se stíhači, dva úplné nováčky piloty, z nichž jeden má Dar po předcích a starého Tcheky Karya, ošuntělého velitele nákladní lodi (nepřipomíná vám to trochu Hvězdné války?), všechno to zamíchali, přisypali osvědčené staré koření z Top Gunu a hodili to na krk ubohým Kilrathanům, vlastnícím všehovšudy obrovskou, po zuby ozbrojenou flotilu. A pak bum bum pfííůů prásk a zdržovací hra na schovávanou se prostřílela ke zdárnému konci. Bohužel už vidím ty protestní pochody ochránců zvířat, protože kromě jedné sympatické černošky, kapitána křižníku a ducha poručíka Chena už pochcípaly jenom ty kočičky. /-----------/ Ale proč ne Wing Commander? Já jsem tu počítačovou hru nikdy nehrál a mohl jsem se bavit vesmírnou střílečkou kategorie B bez očekávání nadpozemského zážitku. A taky proto můj osobní dojem nebyl až tak špatný. Příjemná oddychovka - pokud vás nerozčiluje zvuk(!) letících stíhaček ve vesmírném vakuu. /---------/ POZN: Safra, ta Saffron, ta je, hmm... ()

Doudis19

Se všemi výtkami tu vyřčenými souhlasím a přidávám ,že hudba za moc nestojí a i ty efekty jsou na dnešní poměry už jen legrační. Opravdový brak, jenže nešlo se nebavit nad tak zpackaným filmem a snad nejhorším hereckým výkonem v dějinách v podání Prince Jr. :-D (ta jeho věčně otevřená tlama vstoupí do dějin). Užít si Wing Comander jde, jen pokud ho berete jako parodii na vesmírné sci-fi.. ()

kingik

Akční sci-fi se odehrává v polovině 27. století, kdy Pozemská konfederace bujuje s impériem Kilrathi, jež obývá zlovolná rasa. Poté, co je zničena pozemská základna,se Kilrathi zmocní navigační jednotky, která umožnuje skoky červími děrami ve vesmíru za linie nepřátel. V cestě jim stojí jen speciálně vycvičenýoddíl, který vedou 3 mladí piloti. Film v režii Chrise Robertse byl natočen podle oblíbené stejnojmenné video hry a praklticky v ničem nevyniká. Vlastně vyniká....jsou zde špatní herci a je to špatný film.... ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 4/10 Hudba 7/10 Efekty 10/10/// +ohromující efektivní podívaná, občas slušná atmosféra, podle počítačové gamesky -slabý děj, logika a jednání postav/// Ještě než se začaly vyrábět filmy podle počítačových her jak na běžícím pásu, vznikla tahle adaptace. Adaptace na hru, kterou jsem nehrál, takže se nejedná o srdeční záležitost, přesto jest zpracování docela věrné. Bohužel provedení i když efektní, je celkem nudné. Řekl bych dějově ploché. Sice potěší obsazení (Suchet, Hamill), ovšem s postavami je to horší (a teď jestli to náhodou nesouvisí s hereckými výkony). To že je film mixem Star Treku, Hvězdné pěchoty a ponorkového válečného filmu je snad i dobře, mohlo to totiž dopadnou hůř./// Celkem 61%/// ()

• Ve filmu učinkuje i Mark Hamill, ač není uveden v titulcích. Daboval palubní počítač Merlin ve stíhači hlavního hrdiny Christophera Blaira (Freddie Prinze Jr.). Tuto postavu si mimochodem zahrál v animacích samotné počítačové hry. (Caszidy)
  • Chris Roberts režíroval hrané a animované scény druhého, tretieho a štvrtého pokračovania rovnomennej počítačovej hry, celú sériu počnúc prvým dielom z roku 1990 produkoval a na prvom dieli sa podieľal aj ako hlavný grafický dizajnér a programátor. (BlueNeon81)
  • Devět let po vydání kultovního vesmírného simulátoru „Wing Commander“ vstoupil tehdy hlavní grafický designér a programátor celé ságy Chris Roberts na plátna kinosálů coby režisér a scenárista v jedné osobě. Jeho první a poslední režijní zářez měl rozpočet 30 milionů dolarů a ve výdělcích celosvětově nedosáhl ani poloviny nákladů. Nepomohl ani fakt, že tato akční sci-fi byla vybrána jako jeden z pouhých tří titulů, před nimiž se v amerických kinech promítaly trailery na očekávaný návrat Hvězdných válekStar Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). Mnozí diváci zaplatili za vstupenky, jen aby viděli upoutávku a před začátkem filmu z kina odešli. (Zdroj: Letní filmová škola)