Reklama

Reklama

Smršť

Trailer 2

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje. (Bontonfilm)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (133)

shade000 

všechny recenze uživatele

Za mňa veľmi kvalitný mysteriózny a v niektorých scénach až jemne hororový film z réžie Petra Bebjaka na motív knihy Jozefa Kariku. Kniha je ako námet skvelá s veľmi sa mi páčila, no tu sa tvorcu snažili ísť trošku iným smerom a podarilo sa im to na jednotku. Som veľmi rád, že sa kvalitný film vie natočiť aj na Slovensku. Po prvej projekcií 4, no myslím, že po ďalšom zhliadnutí upravím na 5. Film ma celých 122 minút nepustil odvrátiť pohľad a rozhodne je vidno, že sa tvorci inšpirovali Shiningom. Trhlina bola skvelá, no Smršť je vynikajúca… ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Šiel by som do ešte väčšej hororovosti, lebo potenciál tu bol oveľa väčší, ale niektoré scénky naozaj vyšli, atmosféra výborná. Len chýbalo trocha vysvetliť alebo dovysvetliť film, pretože tá skladačka na konci až tak nezapadne a nie je presne jasné, čo sa vlastne stalo. Podľa čitateľov románu to z knihy jasné je. Takže v tomto prípade je to Bebjakova chyba, hoci sám autor predlohy Karika film veľmi propagoval a že ide o slovenské Osvietenie. Karika asi na rozdiel od Stephena Kinga nevie byť k filmovým spracovaniam svojich diel dostatočne kritický, lebo je to zase cesta, ako zarobiť a zabezpečiť spoluprácu aj do budúcna. No ak Karika videl film a písal svoju knihu a dokáže to objektívne porovnať, musel by povedať, že buď je jeho kniha nejasná, alebo je nejasný režisér, ktorý nedokázal všetky motivácie vysvetliť dostatočne. Zdá sa, že tá druhá možnosť je správna a povedzme si rovno, že Bebjak sa mohol viac venovať skutočnému filmu, pretože za dve hodiny nedostatočne vysvetliť celý film, no zároveň si nenechať ujsť dvakrát nasnímať Maštalírov holý zadok a niekoľko holých pišakov či blbé scénky s prstovaním, tak to je tak trocha súkromná úchylka. ()

Reklama

salalala 

všechny recenze uživatele

Rozhodně nejde o adaptaci Karikovy knihy, ale o jakousi variaci na ni, resp. možné pokračování (neboť hlavní hrdina knihy se tady objevuje jen na záběrech z policejního výslechu). Peteru Bebjakovi asi víc sedí seriálový formát a kratší stopáže, protože v tomto případě se pohybuje hodně na hraně. Nemá tedy absolutně žádný problém s atmosférou, protože ta je potřebně hutná a nepříjemná a lokace v podobě zchátralých socialistických lázní jí ještě dodává kousek té nehostinnosti a deprese. Samotný příběh pak je rozehraný poměrně dobře a postupně se odkrývají různá traumata důležitých postav, mezitím pak probleskují různé zvláštní motivy a výjevy a u nich už nastává problém. Nejsou totiž uspokojivě vysvětleny a někdy se dokonce zdá, že ani vysvětleny být nemají. Dolů pak snímek definitivně sráží pointa, která nabízí mnoho různých interpretací, postrádá smysl a mnohdy popírá vše, co se před ní stalo. Jestli se něco Bebajakovi obzvláště povedlo, bylo to obsazení, protože Maštalír i Geislerová  jsou velmi dobří a očekávaná traumata svých charakterů dovedou podat tak, že nepůsobí klišovitě ani směšně a možná, že kdyby to celé bylo poctivé psychologické drama o krizi vztahu, bylo by to mnohem lepší. Smršť tak je ve výsledku podivný nedodělek, který se zřejmě snaží být jakousi poctou Osvícení a mnoha dalším žánrovkám, místo toho je ale jen obyčejným thrillerem, který diváka naláká, aby ho v závěru zklamal a tak trochu z něj udělal hlupáka. 60 % ()

šakal007 

všechny recenze uživatele

Čerstvá novinka v distribuci nenudí (jen místy, je to zbytečně dlouhé). Smršť si zaslouží tři hvězdy, je to přesně ten film, kdy jednou vstupného nelituješ, ale podruhé už by to bylo drahé. Skvělý námět, silná mysteriózní atmosféra, jen ten konec je laciný jak z béčkového filmu. Oceňuju, že celou dobu jako divák máš pocit, že to není úplná realita, je tam spousta nápověd, které na konci zapadnou do sebe. ()

ZajmonP 

všechny recenze uživatele

Áno, tie socialistické kúpele sú pekné, áno. Ale inak je tento film jednou veľkou bezduchou, v žiadnom aspekte originálnou a do očí bijúcou vykrádačkou lepších hororov a ich motívov. Rozťahané, nepresvedčivé. Na konci to do seba nejak zaklapne, ale inak to nemá potrebný ťah a čaro, ako vykradnuté klasiky. Dve hviezdy za dobré priestory a miestami slušnú atmosféru a hudbu. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (5)

  • Anna Geislerová sa o svojej role vyjadrila: "Tam to bolo veľmi jednoduché, všetko je v scenári. Jej sa stali hrozné veci, film je taký súčet všetkých zúfalstiev, zlyhaní v rôznych rovinách jej ženstva, materstva a tak ďalej. Niekedy naozaj nie je potrebné pri postave veľmi hľadať, iba vojsť do všetkého, čo v scenári je. Hovorila som si, že je až neuveriteľné, čím všetkým si prešla, no neskôr ako diváci pochopíme, čo všetko sa tam objavuje, akú symboliku majú jednotlivé momenty a prečo sa symbolika objavuje. Prepojí sa to spätne." (Arsenal83)
  • Anna Geislerová povedala, že bola fascinovaná organizovanosťou natáčania, keď všetko podľa nej prebehlo veľmi príjemne a perfektne pripravené za len 16 až 18 dní. (Arsenal83)

Reklama

Reklama