Ella a černý jaguár

• Francie Le Dernier Jaguar (více)

Ella vyrůstá v amazonském pralese, kde její táta pracuje jako lékař. Jednoho dne najde ztracené mládě vzácného černého jaguára a ujme se ho. Mezi ní a Hope, jak černé koťátko pojmenuje, vzniká silné pouto. Když je Elle šest, zasáhne do jejího života tragická událost a musí se přestěhovat do New Yorku. Ani tisíce kilometrů a osmileté odloučení ale nedokážou přetrhat pouto, které mezi dívkou a divokou šelmou vzniklo. Když se po letech Ella dozví, že místu, kde si jako malá hrála, hrozí zánik a Hope je ve smrtelném nebezpečí, neváhá ani minutu a rozhodne se do Amazonie vrátit. Za dramatických okolností se v džungli opravdu znovu s Hope setká, a přestože ji Ella od dětství neviděla, divoká šelma si na jejich pouto vzpomene. Radost ze setkání je ale krátká. Na stopu se jim dostanou lovci a pašeráci zvířat, kterým je lepší se do cesty neplést. Černý jaguár je pro ně totiž mimořádně cenný úlovek! Přátelství Elly a jaguára je teprve začátek pro velké a napínavé dobrodružství, v němž se budou muset postavit silnějším a mocnějším. (Bontonfilm)

• Film sa čiastočne zrodil na základe dopytu fanúšikov filmu Mia a biely lev (2018), ktorí žiadali od Gillesa de Maistre nejaké pokračovanie. Filmár vysvetlil: „To bolo nepredstaviteľné: vzťah medzi dievčaťom a levom skončil s koncom nakrúcania a nebolo možné ho „obnoviť“. Takže Mia a biely lev 2 bolo vylúčené… Ale prinútilo ma to premýšľať o inej myšlienke: použiť rovnaké spojenie na to, aby som tentoraz upozornil na ničenie amazonského pralesa a veľmi výnosný a neznámy ‚obchod so zvieratami'. [...] Film, kde by tento prípad bol podporený iným neobyčajným vzťahom: medzi dieťaťom a jaguárom. Mýtický predátor amazonského pralesa, jaguár, veľmi neznámy, ktorý je vo filmoch málokedy vidieť, a úplne mladé dievča. Ale rovnako ako pri Mii, by sme museli najprv vytvoriť skutočný vzťah medzi nimi. Tak vznikol Posledný jaguár.“ (Arsenal83)
  • Niekoľko mesiacov pred natáčaním sa mladé herečky Lumi Pollack a vtedy 7-ročnou Airam Camacho zúčastnili procesu impregnácie s jaguárom pôvodom z Mexika, ktorý sa narodil v zajatí. Zviera si tiež muselo zvyknúť na prítomnosť kamier a technického tímu. Pôvodne boli vybrané dva jaguáre - Hope a Gem. Najprv sa s nimi zblížila Airam, natočila scény Autumn (resp. Elly) ako dieťaťa a po 4 mesiacoch Gilles de Maistre usúdil, že to začína byť pre ňu trochu rizikové, takže jej rola skončila. Potom nastúpila Lumi, ktorá bola staršia (12 rokov). Tá sa zblížila s jaguárom Hope za jeden rok a následne začalo natáčanie s Autumn, keď sa vracia do džungle. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa 60 dní v dvoch etapách: v januári 2022 a potom medzi septembrom a decembrom 2022. Zábery vznikli v Mexiku (najmä v Playa del Carmen ) a v Montreale v Kanade. (Arsenal83)