Reklama

Reklama

Marie Terezie a vyhnání židů z Prahy

(TV film)
  • Rakousko Universum History: Maria Theresias dunkle Seite - Die Vertreibung der Juden aus Prag (více)

Obsahy(1)

Těsně před Vánocemi roku 1744 se ve Vídni, hlavním městě mocné habsburské říše, dala do pohybu katastrofální událost s dalekosáhlými důsledky pro celou Evropu. Z důvodů, které byly až dosud opředeny tajemstvím a navzdory sílícím osvícenským vlivům, se mladá a nezkušená císařovna Marie Terezie rozhodla obvinit židovské obyvatele Prahy z neloajality a stanovila termín, do kterého měli být do jednoho z Prahy vyhoštěni. Tehdy začalo odpočítávání krátké lhůty, během které pražští židé zahájili kampaň po celé Evropě ve snaze donutit panovnici změnit názor. Císařský palác dostává nespočet dopisů a depeší, emisaři z Anglie a Nizozemska prosí císařovnu o změnu jejího postoje a dokonce i papež prosí o milost. Jak reaguje Marie Terezie? Výpravný koprodukční dokument zkoumá kořeny přístupu legendární císařovny vůči židům, o nichž byla schopna hovořit i coby “o největším moru, který v životě poznala”. A proč byla tato temná stránka slavné panovnice do značné míry ignorována? Film vypráví strhující drama posledního velkého vyhánění evropských židů před holocaustem. Tváří v tvář rostoucímu rasismu a antisemitismu v současném světě film představuje varování před nebezpečím intolerance a náboženského pronásledování. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vďaka Márii Terézii sa uskutočnilo toľko reforiem, že jej môžeme len ďakovať. A situáciu so Židmi, áno, môžeme skritizovať, ale zároveň sa pozerať na to očami doby. Lebo vtedy nič také ako občianska spoločnosť neexistovala a ako oni sami v dokumente potvrdzujú, vyháňanie Židov bolo niečo úplne bežné, akceptované celou spoločnosťou. Žiaľ, taká bola doba, a ani teraz napríklad na Rimanov alebo starých Grékov nepozeráme, že to boli hlavne otrokári, naopak, väčšina dokumentov ich velebí. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Průměrný dokument temné stránky Marie Terezie, která stejně moc světlých stránek neměla. Fakta měla být podána v časové ose (Z Prahy se měli všichni Židé odstěhovat do tří měsíců, z celé země do půl roku - tj. mimo Mocnářství.) Máňa měla na Židy pifku, která se ještě prohloubila poté, co musela interdikt po třech letech odvolat. Její zobrzení jako zatvrzelé a zárovreň rozmarné osoby tu asi byl na místě. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Málo známá část historie, kdy došlo k poslednímu vyhnání židů před holocaustem. Ke shlédnutí na České televizi. Dnes je kvůli demografické krizi v některých západních zemích 20% islámského ovyvatelstva. https://www.ceskatelevize.cz/porady/15395397773-marie-terezie-a-vyhnani-zidu-z-prahy/ ()

jungewolf 

všechny recenze uživatele

Velmi působivá je modlitba rabína Michaela Duszinského-modlitba za mrtvé El male rachamim: "Bůh je štědrý v milosrdenství, Bůh je slitovný a štědrý v milosrdenství a ve svých rukách má duši živých i mrtvých." A na konci se modlí: "Mír přijde." Ve filmu hrají i čeští herci,např : J.Kolařík(Šimon Frankl), P.Batěk(Filip,hrabě Kolowrat), dále S.Zmrzlá,  D.Margolius a další. Část natáčení proběhla v Židovském muzeu v Praze(historik A.Putík). Poděkování : Židovské muzeum a Staronová synagoga v Praze, Židovské muzeum Vídeň, Rakouský dům, Dvorní a státní archiv(Rakousko), Židovský hřbitov Rossau, Národní archiv ČR, Kroměřížský zámek a Archiv města Augsburg. ***Dokudrama je na webu Č.televize, ČT 2, úterý 9.ledna2024, 20 hodin. ()

Galerie (26)

Reklama

Reklama