Reklama

Reklama

1670

(seriál)
  • Polsko 1670
Trailer
Polsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scénář:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Hrají:

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (91)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Toho bych se býval byl nikdy nenadál, že se duch Monty Pythonova létajícího cirkusu reinkarnuje zrovna u našich sousedů Poláků - jejich zhmotnění novověku v seriálu 1670 asi nejvíce připomene právě filmy legendární britské satirické skupiny jako Žvahlav nebo Život Briana. Druhá polovina 17. století na polském venkově nikdy nebyla tak třeskutě zábavná, trefně satirická, dokonale vymyšlená, skvěle natočená, politicky nekorektní a ve všech pádech kulervoucí jako právě v tomhle netflixovském seriálu. Polsko-litevská unie a nejslavnější Jan Pavel v polských dějinách... :-) ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Ani mne nikto nič nedal zadarmo. Všetko som musel zdediť sám." Je to ako mockumentárny poľský Borat zmiešaný s Monthy Pythonom, no hláškuje sa hlavne v prvých častiach. A výrazne. Potom seriál upadá do príbehovej línie a tiež dodáva netflixovské nutné vsuvky. No vtipným spôsobom a trefné poznámky ostávajú. A tak napriek tomu, že seriál odporúča aj progresívna stoka z Denníka N, tak sa nedá hodnotiť inak ako pozitívne. Lebo srandu si treba robiť zo všetkého, aj z tradícii a konzervatívnych tém, navyše sebairónia tu bola umiestnená aj na green témy ako "klimatické zmeny", na ktoré sa čaká už skoro 400 rokov. A históriu Poľska ani netreba poznať, pretože fór typu „Zúčastnil som sa všetkých najdôležitejších porážok našej armády." pochopí naozaj každý. ()

Reklama

AndreyCSFD 

všechny recenze uživatele

Geniální, v každém směru. Hrozně dlouho jsem se u televize tak nenasmála a v životě bych neřekla, že se mi to stane u polského seriálu. Výprava, obsazení, scénář - všecko šlape jak hodiny z Holandska. Tvůrci se nebojí pálit do vlastních ostrými, kdy nechybí legrace z církve, globálního oteplování, homosexuality, závislosti na smartphonech.... Seriál je plný hlášek, kdy díky stejné jazykové slovanské větvi zůstaly všechny prakticky v původním znění, takže není třeba se bát dabingu, který je velice povedený. Doporučuju všemi deseti a snad bude 2. řada brzy. ()

TheEvilTwin 

všechny recenze uživatele

Pro fanoušky podobných parodických mockumentary klenotů jako Cunk on Earth či Co Děláme v Temnotách je tohle další povedený přírůstek do tohoto chudého žánru. Svižná a poutavá minisérie o vesnici poláků okolo roku 1670, která v každém díle přinese jiný hlavní motiv či událost, kolem které se bude točit a povětšinu času je to hodně netradiční zábava plná skvělé polštiny (originál dabing nutný!), černého humoru, výborných postav a hodně specifického stylu kamery. K tomu přidejme skvělou výpravu a zábavný vizuál tehdejší doby a vychází mi originální zábava s netradičním nápadem, která mě hodně příjemně překvapila! Pro nadšence tohoto subžánru je to povinnost, jelikož podobná věc vyjde jednou za několik let… ()

The Graduate 

všechny recenze uživatele

Pecka! Opravdu vynikající seriál, na mnoha místech jsem doslova řval smíchy a celý seriál sjel za necelý den. :-) Každý díl je nabitý spoustou luxusních zapamatovatelných hlášek, vtipných i absurdních situací, slovního i situačního humoru, zkrátka výborných tvůrčích nápadů. Taky se mi hodně líbilo, jak to autoři perou opravdu do každého bez rozdílu, takže nejenom do církve nebo polských nacionalistů (viz postava Bogdana), ale na druhé straně i do sluníčkářů a klimatických "aktivistů". :) Navzdory tomu zatím jediné pohoršené reakce, které jsem na internetech zaznamenal, směřovaly od Turků, kterým se nelíbilo, koho že to zdrogovaný Bogdan v jednom dílu označoval za sultána. ;) I technická stránka je na naprosto špičkové úrovni, výprava, režie, střih, hudba i herecké výkony jsou jednoduše vynikající a strčí do kapsy leckterý blockbuster. Co se týče těch hereckých výkonů, tak samozřejmě největší chválu sklízí (zcela zaslouženě) Bartłomiej Topa v roli Jana Pawła, ale i další herci byli ve svých postavách naprosto vynikající, mě osobně asi nejvíc bavil Michał Sikorski v roli intrikánského kněze. :) Doufám, že se co nejdříve dočkáme pokračování a vřele doporučuju! ()

Galerie (13)

Zajímavosti (12)

  • V seriáli sa herecky objavujú aj členovia štábu. V ôsmej epizóde hrá režisér Maciej Buchwald sedliaka s nožom v chrbte a druhý režisér Kordian Kądziela hrá sedliaka, ktorého Aniela učí o segregácii odpadu. Producent Ivo Krankowski sa objavil v úlohe člena divadelného súboru oblečeného ako žena – Bogdan (Dobromir Dymecki) si od neho vzal halucinogénne huby a povedal: „Milujem jesť jedlé veci“. Hosťoval aj kameraman Nils Cronè, ktorý hrá maliara v scéne duelu. Producent Jan Kwieciński hrá maliara v poslednom zábere seriálu a scenárista Jakub Rużyłło, zodpovedný za všetky vtipy a celý koncept, sa zhostil úlohy pisára na sejmiku. (Arsenal83)
  • Poľskí kritici porovnali seriál s kultovou záležitosťou režiséra Stanislawa Bareju Maskot (1980), pričom niektoré hlášky majú podľa nich potenciál podobným spôsobom sa zapísať do histórie. (Arsenal83)
  • Jakub Ruzyłło, pôvodca a scenárista o seriáli: "Šľachta bola vždy prítomná v textoch našej kultúry, ale nikto o nej nikdy nehovoril jazykom modernej komédie. Predstavujeme teda hrdinu, ktorý je uviaznutý v neotrasiteľnom sebauspokojení a nezdá sa, že by si všimol, že sa všetko okolo neho rúca. Je to tragická, ale aj... veľmi zábavná postava." (Arsenal83)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2023

Blíží se konec roku, a tak opět nastal čas na bilancování toho, které filmy a seriály z letošní produkce se umístily nejlépe v ČSFD žebříčku, jehož podoba není ovlivněna ničím jiným než celkovým… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Reklama

Reklama