Režie:
Petter HolmsenScénář:
Petter HolmsenKamera:
Matthew WestonHrají:
Ida Ursin-Holm, Kanan Gill, Marit Andreassen, Mads Sjøgård Pettersen, Erik Follestad, Matilde Hovdegard, Veslemøy Mørkrid, Jonas Strand GravliVOD (1)
Obsahy(1)
Thea se rozhodne oslavit zásnuby tím, že konečně představí Jashana rodině. Jeho indické kořeny a norské vánoční tradice jejích rodičů jsou ale pořádně výbušná kombinace. (Netflix)
Videa (1)
Recenze (25)
Moderný avšak ničím neznámy alebo výnimočný príbeh, kde v centrom pozornosti je vzťah medzi Nórkou a Indom a uznanie ich budúceho spoločného života s rodinou budúcej manželky, a to celé je umiestnené do vianočného prostredia. Bohužiaľ nie príliš vydarený pokus, kde ani vtipné scény, ani herecké výkony nie sú dosť presvedčivé. Jedine to Nórske vianočné prostredia (prípadne atmosféra) bola zachytená na akceptovateľnej úrovni. Osobné hodnotenie: 64% (**) ()
To boli ale vtipy, to by sa nejeden sardonik za brucho chytal! Keď napríklad Indonór nevedel, že v Nórsku sa kúpu v ľadovej vode, normálne mi až ušným mazom otriaslo. Alebo keď v kostole nahlas spieval, joj to bolo do popuku, Mr. Bean nemal šancu. Alebo keď si v kostole kýchol, normálne až olej v očiach. Alebo keď nevedel, že Nóri jedia na Vianoce bravčové mastné, joj, to mi už úplne bránicu na molekuly rozkladalo. Takže asi tak. Viac ma pobavilo, keď včera ktosi v diskusii pri finále Florbalu žien Švédsko vs Fínsko zadrel, že najkrajšie ženy na svete sú severanky, že tie nepotrebujú ani make up. Iný gurmán! ()
Atmosférou kombinace Vánočních prázdnin a Fotr je lotr. Jen s tím rozdílem, že jak ta norská rodina, tak ten Ind tu tak strašně tlačí na pilu, že je hodně těžké se smát. Nejlepší moment je, když zjistíte, že jeden z rodiny se jmenuje Semen a druhá je Ana lýze. V tu chvíli to docela jde. Jenže pak se rozjede série absurdních situací, které jsou sice docela vtipné, ale zároveň dohnané do absolutního extrému. Rozmýšlel jsem, jestli dát tři, ale nakonec jsem skončil u dvou. Podobné komedie se musí dělat s citem. Jen tak se dá uspět. Ne vysloveně vymejšlet jednu hovadskou scénu za scénou a doufat, že to bude stačit. ()
Oproti záplavě vánočních komedií je tahle snesitelná a vlastně i zábavná. Norka přiveze na Vánoce představit svého indického snoubence, střet kultur a tradic působí řadu trapných a směšných situací. Film se perfektně strefuje ne do evropského rasismu, ale balívkovství a slámě lezoucí mnoha lidem z bot. Neznalost kultury toho druhého je oboustranná, ovšem Ind se snaží, aby se zavděčil, norská rodina ukáže, jak zarputilí my Evropané jsme, co se našich vlastních tradic týká(vždyť my Češi jsme schopný pohádat i o hrášku v br. salátu), a přitom se vysmíváme jiným kulturám, jak lpí na svých tradicích. Francouzi tohle téma zvládají mnohem líp(Co jsme komu udělali), ale Norům se tohle docela povedlo. Nic nového, spousta klišé, jemný humor, vlastně přesně to, co člověk od vánoční komedie očekává a chce. "Proč by měli mít radost z toho, že mě nutíš jíst vepřovej tuk?" "Je to tradice!" "Stejně jako házení dětí, lidský oběti a kamenování. Každá tradice nemusí být dobrá." ()
Velice mi to připomíná ten styl "komedie" jako je Fotr je lotr, holka pozve budoucího muže k rodině a ta rodina se tomu muži celý film vysmívá a uráží ho. Jako námět na BDSM návštěvu dominantní slečny je to celkem příjemný scénář, ovšem jako téma do rodinné komedie mě to přijde přinejmenším podivné, rebelská část mého nitra se dokonce ozývá s názory jako "co je kurva vtipného na šikaně Inda v Norsku", zatímco moje diplomatická část osobnosti uvážlivě mlčí, což je ta chvíle kdy se pomalu navracím k normálu a za dusotu ticha si myslím svoje.. ()
Galerie (10)
Zajímavosti (2)
- Dialog postav obsahuje otázku: „Stejný postup jako loni?“, na kterou je odpověď: „Stejný postup jako každý rok.“ To odkazuje na komediální skeč oblíbený ve Skandinávii Večeře pro jednoho (1963), který se reprízuje každé Vánoce. (Johnny.ARN)
- Film vychází ze skutečného příběhu Holmsenovy sestry, Norky, a jejího vztahu s Indiánem, kterého si přivedla domů na Štědrý večer. (Johnny.ARN)
Reklama