Po utrpení sériových paranormálních událostí povolá bohatá rodina žijící v L.A. mladé povstávající šamanské duo Hwa Rim (Kim Go-eun) a Bong Gil (Lee Do-hyun), aby zachránilo novorozence rodiny. Jenomže pro tento případ je také potřeba vykonat exhumaci, což je práce pro Young Geuna (Hae-jin Yoo) a geomanta Kim Sang Deoka (Min-sik Choi). (HanzoBureshi)

Arsenal83

Film stíhajú nádherné zárobky a preplnené kiná, hlavne teda tam, kde sa aj vysiela. Kórejčania sú známi naťahovanou stopážou a tu to filmu vôbec neprospelo, pretože tie hororové momenty vyšumia a v podstate to až taký horor potom nie je. Ale určite silné ponaučenie z kórejskej šamanskej kultúry a hlavne o tom, že exhumovať sa nie vždy oplatí. V tomto prípade by som to neodporúčal ani zarytým nekrofilom. ()

J*A*S*M

Zpočátku značně pozvolná, trpělivého diváka vyžadující žánrovka oplývající velmi sympaticky zlověstnou atmosférou, se lehce před půlkou promění ve sled autenticky děsivých scén. Úplně jsem si lebedil. Pak ale vyvrcholí jedna dějová linie a příběh se stočí trochu jinam, a člověk si najednou uvědomí, že sleduje něco ambicióznějšího a rozmáchlejšího, než si zprvu myslel. A v ten moment zalituje, že to sleduje s nepříliš kvalitními anglickými titulky, protože se v tom trochu ztratí :D Tak radím aktuálně počkat na lepší jazykovou podporu, určitě si to pak dám znova, abych dochytil pár detailů. I tak mám ale podezření, že od The Wailing tu lepší východní horor tohoto ražení nebyl. ()

*CARNIFEX*

Pre Janga je to štvrtý zárez na filmárskej pažbe, no a zároveň ide po štvrtý krát o totožný námet. Ja osobne zbožňujem všetko okolo vymetania, posadnutosti, diablovi a podobne, pričom Južná Kórea vie vždy nesmierne uchvátiť originalitou príbehov, ktoré sú proste absolútne odlišné od tých, čo sa bežne forsírujú z poza mláky či tunáko v Európe. Strašne som sa tešil, nakoľko málo kto vie tak doceniť tvorbu tejto krajiny, ako môj milovaný “Evilenko”, ktorý nadrbal plný počet bodov. Lenže ako plynuli minúty, človek začínal mať pocit, že nejde všetko tak, ako si to zidealizoval. Prvých 30 minút vyslovene o ničom, potom nejaký ten rituálny tanec medzi prasatami, čo kľudne mohli natočiť aj v slovenskom parlamente, a potom človek opätovne čaká čo sa bude diať. Film má 135 minút. To fakt nie je málo a o to viac ma zaráža objem v podobe hluchých, nevýrazných pasáží, ktoré tomu fakt nepridávajú na zážitku. Keď sa nad tým celým zamyslím, Ja fakt celkom nerozumiem tomu, čo tu mám mimoriadne okrem hereckej špičky z Kóree doceniť. Ono nedá sa tvrdiť, že by sa to nenieslo v takej tej podivnej atmosfére, no prakticky až na poslednú pól hodinku, pôsobia 3/4 filmu tak nejak nevýrazne. Námetovo môže táto fajtovačka s diablom pripomínať Juhokórejský “Gokseong”, akurát že ten proste napriek dlhočiznej stopáži, pôsobil živšie. Rozmýšľal som, ako to celé ohodnotiť. Dve hviezdy mi prídu kruté, a tak dám aspoň tri, lebo predsa len, toto je opäť forma príbehu, na ktorú sa bežne nenaráža. ()

tron

Drobné spoilery. No dobre, dám tomu 4*. Ale nedám ich rád. Prvých 70% stopáže je jeden z najlepších hororov roka. Niečo tak znepokojivé, tiesnivé a mrazivé, sa zas až tak často nevidí. Pritom sa paradoxne nedeje nič explicitne nechutného (OK, pár detailov by sa našlo). Paradoxne (?), o to je to celé desivejšie, nepríjemnejšie, zovretejšie a intenzívnejšie. Cítite, hoc ste možno ateisti, že na tom, čo robia naši hrdinovia, proste niečo nie je v poriadku. Nie je to správne a zákonite to skôr alebo neskôr musí viesť k hnusným následkom. K tomu sympatické postavy (hoc sa na môj vkus občas pohybujú na hrane morálky, takže si to tak trochu zaslúžia), sympatickí herci (je medzi nimi chémia akoby sa naozaj poznali X rokov), skvelá kamera aj výprava (tie lesy!), postupne budovaná, v dobrom pomalá atmosféra. Film má skoro dve a pol hodiny a prvých 70% je fakt pecka. Myslel som si, že dej zostane v lesoch a rozpúta sa v nich peklo na spôsob Safe Haven. No a on sa dej následne vybral pomerne nečakaným smerom. Nechcem tvrdiť, že zlým, ale nebolo to skrátka ono, spadla tomu reťaz a späť do sedla to vyskočilo už len občas. Samotná koncovka s fotením predstavovala opätovný návrat k sympatickému duchu (ehm), ale cca 38 minút pred záverečnými titulkami na môj vkus napáchalo priveľké škody, nebol to smer, aký by ma nadchol, hoc samozrejme rešpektujem, že si ho tvorcovia vybrali, mali na to prirodzene výsostné právo. Len mňa ním proste príliš nezaujali. Napriek tomu, si to s prižmúrenými očami 4* zaslúži. ()

agentmiky

Opravdu jsem nevěděl, co od tohoto počinu očekávat. U Jihokorejců na hororovou tvorbu nejsem zvyklý. Ale popasovali se s tím slušně. Musím jednoznačně vyzdvihnout technickou stránku. Audiovizuálně film patří do absolutní špičky (i ve srovnání se západní konkurencí). A pak to vykreslení tísnivé atmosféry. V tomto ohledu Exhuma kraluje. Doopravdy se v té více jak dvouhodinové stopáži najde nespočet momentů, kdy vám bude krev tuhnout v žilách. Doslova. Ať už jde o první vytažení rakve (okořeněné tím nestandardním rituálem), či o druhou polovinu filmu, která přepne ještě na vyšší otáčky. Ano, párkrát ve filmu zahapruje logika. I chování jednotlivých postav. Ale za to téma a zpracování by byl hřích tomu dát méně než 4 hvězdičky. Dejte tomu šanci (asi doporučuji do filmu jít naslepo bez zhlédnutí trailerů, jako jsem to zvolil já). 7,5/10 ()

• Režisér Jae-hyeon Jang v rozhovore prezradil, že film použil na natáčanie veľké množstvo skutočných scén a skutočných rekvizít, snažil sa nepoužívať štúdiá a vyhýbal sa používaniu CG efektov v postprodukcii: "Snažil som sa nafilmovať skutočné pozadie a objekty, vyhýbajúc sa CG vždy, keď to bolo možné. Natáčali sme čo najstarostlivejšie bez toho, aby sme museli stavať kulisu, a čo sa týka duchov, ide o skutočných hercov, ktorí nosili make-up 6 hodín a potom sme zámerne zábery rozmazali.“ (Arsenal83)
  • Podle režiséra herci studovali skutečné rituály od šamanů, aby je v tomto filmu přesně zobrazili. (HanzoBureshi)
  • Kórea a USA by mali byť vo veľmi rozdielnych časových pásmach - V Soule je o 13 hodín viac ako v New Yorku a o 16 hodín viac ako v Los Angeles - ale udalosti filmu prebiehajúce súčasne v oboch lokalitách sa nelogicky odohrávajú v noci. (Arsenal83)