Slovácko sa nesúdí

Československo, (1975–1984), 7 h 9 min (Minutáž: 31–43 min)

Režie:

Petr Tuček

Předloha:

Zdeněk Galuška (kniha)

Jozef Kroner, Oldřich Velen, Stanislav Hájek, Ilja Prachař, Oldřich Vykypěl, Jiří Lábus, Vlasta Peterková, Pavla Severinová, Josef Somr, Zdeněk Kryzánek (více)

Museli by ste hľadať poriadne dlho a prejsť nejednu dedinu, či mestečko, aby ste našli takých, ktorí by sa im aspoň trochu mohli rovnať. Pagáč a Klásek sú jednoducho príliš svojrázni muži na to, aby ste ich stretli iba tak. Týchto dvoch už sotva môže niečo prekvapiť. Azda len strata zmyslu pre humor, ktorým vyriešia každý problém. Bez akéhokoľvek zaváhania... (oficiální text distributora)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (13)

Slovácko sa nesúdí (1975)

Aj keď som väčšinu života prežil v susediacej národopisnej oblasti, zo Slovácka pochádza 50% mojich rodičov, sám som sa v tom kraji narodil a vzťah k nemu som si udržiaval od malička, hlavne prostredníctvom spisov Zdeňka Galušku, či už četbou, posluchom alebo sledovaním televíznej adaptácie. Tá je oproti pôvodným súdničkam, ktoré sa aj s ilustráciami v knihe zmestili na na jednej ruke spočítateľný počet strán (alebo jednu stranu malej platne aj s ľudovkovým introm a outrom), podstatne rozvinutejšia, rovnako ako hrdinovia v nich vystupujúci. Nikedy sa v jednej epizóde vyskytnú prvky aj z viacerých poviedok, ale ako vyplýva z názvu, nekončia sa tak ako väčšinou v originále na súde, takže tu nikto nevyfasuje za facku tři dni podminečně ani nemosí platit sto korun na sirotky. K samotným príbehom som sa rozpísal jednotlivo, všetky sa odohrávajú ešte za rakúsko-uhorskej monarchie a sú niekedy viac a niekedy menej vtipné, ale skoro vždy dobre zahraté hereckými legendami. Prvá séria je o niečo lepšia než druhá, celkové hodnotenie by som videl medzi tromi a štyrmi hviezdami, z nostalgie zaokrúhľujem hore. ()

Parohy (1975) (S01E01)

"A dones tramínu, lebo ten u děvčic žhavú lásku rozpaluje a šohajom sílu dává!" Zachovalý postarší vdovec Vykypěl pojme za ženu o niečo mladšiu temperamentnú Peterkovú a dostaví sa očakávaný výsledok v podobe mimomanželského pomeru a domáceho násilia. Dvojka Kroner a Velen, ktorá sa rada montuje ostatným do života tiež utŕži. Trikrát namočený ščetec. ()

Polénko (1975) (S01E02)

"Herdek, nemotajte sa tam, kde já sa plancu!" Susedská dráma o kradnutí dreva z dvora, vyriešená výbušným spôsobom. Oproti literárnej predlohe pribudla sociálna linka, kedy je zlodejom chudobný šuster s kopou detí, ale inak jeho charakter a aktivity žiadne extra sympatie nevyvolávajú. V porovnaní s prvou časťou sú tu lepšie herecké výkony, na spory susedov Kryzánka a Brodského je radosť pozerať. Za štyri zelené ščákance jak ze zmačknutého chrústa. ()

Nadílka (1975) (S01E03)

"Nebeščané nám ukradli klobáse!" Kožkár a lakomec Somr má síce veľké plány s nahonobeným obeživom, no vlastnej rodine z neho nedopraje a skúpy je aj na milé slovo. Štedro nadeľuje len v oblasti urážok a násilia, potomkov navyše vedie smerom ku kriminálu, keď ich vyšle ako mikuláša s čertom na zlodejskú misiu do susedských domov. Klásek a Pagáč ako samozvaní nápravcovia neprávostí mu to ale spočítajú. Za štyri oslavné ódy na nášho pana starostu Puchýřa. "Zadarmo opícu ňikemu dělat nebudete!"  ()

Hody (1975) (S01E04)

"Tato, poťte dom, on by vás zabíl!" Predabovaný šohaj Dočolomanský preberie děvčicu Švandovú zakomplexovanému Mrňúsovi Středovi a ten, nešťastne sledujúc ich šťastie cez okno, plánuje pomstu. Do tej sa v rámci záchrany rodinnej cti zamontuje aj predabovaný Mrňús starší Matejka, ktorý na rozdiel od svojho potomka utŕži aj fyzické, nielen emocionálne šrámy. Výtečný diel s vynikajúcim Středom. Za štyri hadice na štangli. ()

Divadlo (1975) (S01E05)

"Tož lesti ně sem eště jednú dolezeš, tož ťa rozškubnu jak daňovú upomínku a hodím ťa přes plot!" Klásek s Pagáčom nacvičujú divadlo, ústredná milenecká dvojka Skopal a Vránová si rozumie aj po skúške, čo nie je po vôli tatovi Dufkovi a tak to vyzerá na tragédiu aj mimo javiska. Každopádne dedinčania majú zážitok. Za štyri priebehy v úplnej mravopočestnosti. ()

Medicína (1975) (S01E06)

"Já mám také bolení, jak dybych zedl opálku ježků!" Pagáč s Kláskom sa rozhodnú pomstiť Píšťalovi za vypitú slivovicu, aby ho následne zachraňovali pred alternatívnou medicínou starej Peléčšeny a pritom sa ju pokúsili vytrestať za šírenie klebiet. Dobrá Amortová, Valentová aj Tomek. Trikrát náčeňovú hadrú po ušách. "Hodíme ju na tragač a dokáď je teplá, mosíme ju zavézt k řezníkovi, do klobásy bude dobrá..."  ()

Zabijačka (1984) (S02E01)

"Jest ně šmakuje, práca nešmakuje, do krku ně teče, do holének né, tož co?!" Prvá epizóda druhej série po 9 rokoch a zdá sa, že trochu poklesla kvalita. Exteriéry aj interiéry sú menej malebné, zmizli živoobrazové predely a marí sa mi, že aj humor trochu devalvoval. Našťastie herecké obsadenie je stále kvalitné, čo tento príbeh o dvojnásobnej dedinskej zoznamovacej kancelárii drží nad vodou. Za tri šable vyglančené šmirglpapírem. ()

Medvěd (1984) (S02E02)

"Víš Matúšu, múdré myšlénky sú ta jak knoflíky u košule. Každú chvilku ti chybijú!" Pagáč Kroner sa v rámci fanfarónskeho vystatovania o vlastnej večnej mladosti a energickosti pustí v cirkuse za pasy s medveďom, ktorý je ale inkognito zastúpený Kláskom Velenom, prezlečenom v medvedej koži. Že nie je tento príbeh realistický by mi nevadilo, horšie je, že má nedostatky aj v oblasti humoru. Slabší diel za dva a pol pohára medu. ()

Hlt za tři krejcary (1984) (S02E03)

"Kdo okradne bližního svého aj o grajcar, je sviňa!" Kamaráti s mokrej štvrte Augusta a Jandák sa znepriatelia kvôli prázdnym demižónom a následne rozpútajú sériu naschválov a kanadských žartíkov (alebo prankov, ako by sa povedalo dnes). To pozorne sleduje rázny starosta Poloczek, čakajúci na správnu chvíľu k radikálnemu zásahu vyššej moci. Hodne vtipné, za štyri sodovčáky halúzkovej. ()

Janek Vyskoč, kozí vrah (1984) (S02E04)

"Tož takový je to oficír jeho veličenstva!" Veterán a invalida Navrátil demonštruje rakúsko-uhorskému oficierovi Kodetovi svoj názor na militarizmus. Pred súdom ho spasia papiere na hlavu, dôstojník ale dostane príučku aj od Kláska s Pagáčom, ktorí uplatnia v praxi Pavlovove reflexy. Protivojnové, smutné aj vtipné, za tri švácnutia íbršvunkem po ušách. ()

Odplata (1984) (S02E05)

"Tato, dajte im po čuňi, ať si nevybírajú!" Horár Přichystal a krčmár Karlík fungujú v kriminálnej odberateľsko-dodávateľskej symbióze, problém nastane keď ich podvodníctvo a lakomstvo začne zasahovať do života ostatných. Vtedy sa zmobilizujú Pagáč s Kláskom a zákulisným ťahmi ich poštvú proti sebe. Vtipné, za tri vybuchnuté fajky. ()

Poslední vůle (1984) (S02E06)

"Spi sladko po obúch stranách. Nazhledanú, dyž už to mosí byt." Pagáčovi skonala choť a on s Kláskovou pomocou originálne pristupuje k plneniu jej poslednej vôle tak, aby jalovica bola predaná a slivkový sad zostal celý. Vtipné za tri šnúrky od gatí. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno