Režie:
Milan CieslarKamera:
Marek JíchaHudba:
Jan ČernýHrají:
Monika Hilmerová, Michał Sieczkowski, Johanna Tesařová, Vilma Cibulková, Karel Dobrý, Bronislav Poloczek, Josef Somr, Božidara Turzonovová, Alois Švehlík (více)VOD (4)
Obsahy(1)
Silný a strhující příběh české dívky Grétky Weisserové odkrývá skrytou tvář zrůdného programu Lebensborn, kterým chtěl druhý muž Třetí říše H. Himmler zajisti vůdci dokonalé, rasově čisté potomky. Vybrané dívky procházejí nacistickou převýchovou a o Valpuržině noci mají plánovaně otěhotnět s vybranými esesáky. Grétka se snaží vzepřít svému osudu a po příjezdu do sanatoria na břehu velkého jezera se zamiluje do židovského chlapce Lea, syna bývalého majitele, který se zde skrývá. (oficiální text distributora)
(více)Videa (1)
Recenze (134)
Lebensborn se týká v podstatě velmi kontroverzního tématu, rozhodně na české vody, přijde mi. Bohužel se nekoná žádné kladení otázek ohledně motivace a ospravedlnění, psychologizace nebo něco takového, co bych třeba ráda viděla. Film je natočený jako pohádka o popelce, takže co mi z něj zůstalo v hlavě nejvíc byl sametový hlas a kulaté brejličky prince na bílém koni. Ačkoliv bych si byla raději pamatovala rozporuplnou Vilmu nebo cokoliv jiného. ()
Docela zajímavý film z období druhé světové války. Hitlerova touha po „čisté rase“ byla známá, no a tak není divu, že nechal založit program Lebensborn. Příběh samotný není nejhorší až na dle mého dost uspěchaný a nepovedený závěr. Nicméně bylo zajímavé sledovat co se v převýchovném a „rozmnožovacím“ objektu dělo. A to nejen díky pěkné představitelce hlavní hrdinky (ta má u mě mínus, že si na svlékací scény vzala dublérku), ale třeba i výborné Vilmě Cibulkové a jejím výchovným dedukcím či pomoci při odpaňování. Za vůbec nejlepšího ale považuji neustále nadávajícího a hláškujícího Bronislava Poloczeka. Hlavně díky němu dám o jednu * navíc. Asi nejvíc mi však bylo líto zmrzlé labutě…70% ()
Jeden z mála filmů z doby po roce 1989, který snese hodnocení VÝBORNÝ, je vidět, že se na něm podepsal jako autor námětu Vladimír Körner, ale zásluhu na jeho kvalitě má i režisér Cieslar, kamera, hudba a skvělí herci. Tentokrát se mi kupodivu moc líbila Vilma Cibulková, role jí přesně sedla. Příběh byl velice poutavý a lidský, o Lebensbornu jsme se dozvěděli tenkrát vlastně až tímto filmem... Hrůzné pomyšlení, co si ta děvčata, zvláště ta, kterou nedokázal fašistický režim zfanatizovat, prožít. Jako de fakto zajatkyně, poté kurtizány a matky, přece jen milujících nechtěné děti. Ovšemže pět hvězdiček. ()
Se skutečným programem Lebensborn to prý moc společného nemá. Podívat se na to dalo, Monika Hilmerová celkem potěšila, stejně tak Vilma Cibulková a Bronislav Poloczek, to byl prostě od přírody kotelník:). Téma je to vcelku zajímavé a něco to do sebe jistě mělo. Nicméně několik věcí je podivných i mně, který o tématu neví prakticky nic. Syn původních židovských majitelů zámku (tedy Žid) přebývá tak nějak nepůl oficiálně, napůl tajně v zámku, kde nacisti mají "výrobnu" budoucích "übermenschů", dokonalých árijců? Trochu podivné. Gréta je do tohoto programu vybrána, ačkoliv není Němka, a tedy čistě árijských rysů, což nacisti potřebovali? Taktéž trochu podivné. Takže celkově takové trochu lepší tři *. ()
V hloubi Körnerových krutých, ledem ojíněných příběhů je cosi nekonečně smutného a vědoucího, z pradávných nedětských pohádek, co pamatuje přechody armád a světy dávno neexistujících národů. Téma šíleného projektu Lebensborn v člověku musí něco zaseknout. Vilma C. je tu skvělá, iluze, deziluze a zbytky soucitu se v její doktorce sváří snad podle momentální hladiny morfia v krvi. Okatá Grétka vypadá jako rodná sestra Keiry K. A love story je pořádně tragická. ()
Galerie (15)
Zajímavosti (9)
- Filmaři mimo jiné natáčeli roku 1999 i v okolí malé vesničky Semošice v západních Čechách. (Lynette)
- Hlavní postava Grétka, dívka z česko-německé rodiny pocházejících ze severovýchodních Sudet, měla totožné datum narození jako její představitelka Monika Hilmerová, a to 7. 10. (Lynette)
- Rodný dům hlavní hrdinky stojí v osadě Květná u Starého Města pod Sněžníkem, kostel s hřbitovem se natáčel v Nových Losinách u Jindřichova v okrese Šumperk a Zámek s rybníkem jsou Žinkovy, západně od Nepomuku. Natáčelo se také v přírodní rezervaci Slowiński Park Narodowy Leba a v bývalémkoncentračním táboře Stutthof ve Sztutowu. (ČSFD)
Reklama