Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Baladický příběh scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Milana Cieslara o dospívající dívce Grétce ze slezského pohraničí, která se dostala do nacistického programu Lebensborn pro vyšlechtění čisté nordické rasy. Mladičká Grétka Weiserová (M. Hilmerová) je pod záminkou rentgenové prevence proti TBC poslána do lesního sanatoria Isolde. O svém poslání zprvu nemá tušení. Neví, že sítem pro převýchovu prošla přičiněním učitele, který jí chtěl po matčině smrti pomoci k lepšímu životu, a díky osudové náhodě, protože se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše Himmler. Společně s dalšími „vyvolenými“ dívkami zde prochází nacistickou výchovou, aby posléze zajistily hitlerovskému Německu rasově čisté potomstvo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (133)

Vlkys 

všechny recenze uživatele

Velké zklamání, celý film je jedním velkým kýčem. Představa, jak Žid bydlí v budově, kde se Němci pokoušejí projektovat nové Übermenschen je přinejmenším směšná. Vážně je někdo s to vůbec si myslet, že by to tak šlo? Další věcí, která mě zklamala je nepřekládaná polština (když už je překládaná němčina nebo ruština, proč se sakra nepřekládá polština??) ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +Monika Hilmerová a další herci, příběh (výborná předloha) -přezevšechno málo dramatické a málo vyhrocené/// Pohled na válku zase jinýma očima. Jejíma očima. Dívky, která byla vybrána za účelem zplození dokonalé rasy. A aniž by věděla do čeho de, mi jsme věděli že má docela štěstí. Když by chtěla mohla by přežít válku v určitém klidu a bezpečí a nebo si alespoň zvýšit šanci na přežití. Aby to však za něco stálo, tak se vzepře svému osudu. No a v podobném duchu je i tento film. Pár silných situací se tu najde, ale oproti jiným filmům je to trošku poklidnější. Je to samozřejmě smutný příběh, plný silných emocí, ale dávkován střídmě. Film se zaměřuje především na hlavní postavu, přesto má ale snahu o vykreslení prostředí a dalších postav a dává taky příležitost hercům a zajímavým chrakterům (namátkou Bronislav Poloczek). Můžu ještě dodat, že je to zajímavé, že to nenudí a rovněž je to dobře zpracované. Mohl z toho být ale silnější zážitek./// Celkem 74%/// ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pramen života ma nenadchol. Samotný námet je veľmi príťažlivý na filmové spracovanie vhodný, ale súčasne je to veľmi háklivý materiál, na ktorom je okamžite poznať figúrkovitosť, schematickosť, tlačenie na pílu, čo sa podľa mojej mienky plne prejavilo aj na tomto filme. Neveril som príbehu ani veľmi konaniu jednotlivých postáv a tak mi bolo jedno, čo sa stane a ako to skončí. Monika Hilmerová hrala dobre, ale to na film nestačilo. Veľmi slabé tri hviezdičky. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Opět velmi zajímavý snímek. Nacisté svoji teorii o nadřazené rase rozvedli do takových detailů, že nejenže dělily typy lidí podle rozměrů lebek, barev očí či vlasů na což vědci vypracovali rozsáhlé tabulky.... Jejich snaha o rasovou čistotu vedla i k takovým nápadům, jako byla sanatoria o jednomž z nich pojednává tento snímek. Zde se za úředního dohledu dle výběru druhů měly nechat oplodnit ty nejlepší árijské dívky s těmi nejlepšími árijskými vojáky. Z těchto spojení měl vzniknout nový život. Rasově čistá, nová omladina Třetí říše. Noví vojáci s hrdinskou krví po otcích, kteří dotáhnou vlekoucí se válku do vítězného konce. Divák díky filmu může nahlédnou za zdi tohoto nacistického ,,sanatoria''. Roli Grétky se velmi dobře zhostila Monika Hilmerová a oceňuji i výkon Esesačky Vilmy Cibulkové. Doporučuji vidět! * * * * ()

reditelka 

všechny recenze uživatele

Lebensborn je rozhodně lákavé téma, což pro mě byla u tohoto filmu polovina úspěchu. Také mě zaujala Vilma Cibulková, která byla jak vystřižená z nacistického špitálu, a lidový Bronislav Poloczek. I přes to všechno bych film nenazvala "strhující", jak ho popisuje oficiální text distributora. Chyběly mi silnější, emotivnější scény a hudba, která by je umocnila. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (9)

  • Režisér Milan Cieslar o nahej scéne: "Márne som Moniku presviedčal, že o nič nejde. Každý si aj tak bude myslieť, že si to ty, hovoril som jej. Nenechala sa presvedčiť a jej prianie som musel rešpektovať.“ (Arsenal83)
  • Hlavní postava Grétka, dívka z česko-německé rodiny pocházejících ze severovýchodních Sudet, měla totožné datum narození jako její představitelka Monika Hilmerová, a to 7. 10. (Lynette)
  • Rodný dům hlavní hrdinky stojí v osadě Květná u Starého Města pod Sněžníkem, kostel s hřbitovem se natáčel v Nových Losinách u Jindřichova v okrese Šumperk a Zámek s rybníkem jsou Žinkovy, západně od Nepomuku. Natáčelo se také v přírodní rezervaci Slowiński Park Narodowy Leba a v bývalémkoncentračním táboře Stutthof ve Sztutowu. (ČSFD)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno