Frank Leone si odpykává svůj trest ve vězení za ublížení na zdraví a za dobré chování je pouštěn i na vycházky. Jednou v noci je ale Frank převezen do věznice Getaway, kde je správcem Warden Drumgoole. Ten má s Frankem nevyřízené účty, a tak tam Frank zažívá týrání od správce i od dozorců. Ti se snaží Franka psychickým i fyzickým trýzněním vyprovokovat, ale Frank se statečně drží a týrání snáší... Drumgoole je sadista a Frank kdysi utekl z vězení, kde byl tehdy Drumgoole správcem. Frank na Drumgooleův sadismus upozornil a byl poté umístěn do mírnějšího vězení. Zato Drumgoole byl potrestán převelením do věznice Getaway, která je jednou z nejhorších. Frankovi ale hrozí nebezpečí i od spoluvězňů Webera a jeho lidí, kteří jdou správci na ruku a jakmile mají příležitost, snaží se Franka také vyprovokovat... Franka si všimne vězeň Eclipse, který vede dílnu, kde se opravují auta, a Frank získává další spřízněnou duši. Začne pracovat v dílně společně s Eclipsem, Erniem a Dallasem. Drumgoole nařídí Weberovi, aby přitvrdil. Drsný Weber se svými lidmi, kteří s ničím nedělají okolky, Ernieho zabije. To už je na Franka moc – a pustí se s Weberem do rvačky, ale nezabije ho. Jiný spoluvězeň nakonec Franka bodne do zad nožem... Frankovi zbývají do propuštění tři týdny, zotavuje se ve vězeňské ošetřovně. Když se vrátí do cely, je mu sděleno, že jeho přítelkyně Melissa má být znásilněna. Frank požádá Dallase o pomoc s útěkem, ale ten ho zavede do nastražené pasti... (TV Prima)

tron

"Nič nie je mŕtve, kým to nepochováš." Temný film za 24 miliónov. Takto to dopadne, ak v mladosti naštvete niekoho so sloňou pamäťou a malým (alebo skôr poriadne veľkým?) sebavedomím, kto si myslí, že nadneho nie je. Začína sa to pomaly, ale postupne režisér pritvrdzuje do takej miery, až vám to začne byť nepríjemné a prajete si, aby sa to už konečne radšej skončilo. Donald Sutherland a najmä Sonny Landham (Predátor) robia všetko pre to, aby boli fakt odporní hajzli, ktorým budete priať len to najhoršie. Vynikajúca scéna zápasu v blate (rovnocennou sa jej po rokoch stala podobná zo Spáčov). Okrem spomenutých hercov (+ samozrejme sympaťák Stallone) potešia i kvalitné podporné postavy (drsný, ale nakoniec sa správne zachovajúci bachar John Amos a prekvapivo kladný Tom Sizemore). Je to niečo medzi veľmi silným priemerom a jemne podpriemerným nadpriemerom (ehm), u mňa svoje robí aj ohromná nostalgia: keď som v 90. rokoch vchádzal do videopožičovní, obal Kriminálu na mňa často pozeral svojimi smutnými psími očami. Občas to trochu nesedí (trocha ma zaskočilo tvrdenie hlavného hrdinu, že mu do konca zostáva len pár dní, ale všetky udalosti predtým sú zostrihané tak, že som mal dojem, že bol v base max. dva týždne alebo sa mi nepáčilo, ako ľahko hrdina do úplne novej väznice zapadol, ani sa nenazdal a už sa okolo neho obšmietala partia verných kamošov), ale inak fajn. "Bola to moja práca!" - "Práca sa dá robiť rôznymi spôsobmi." ()

ClintEastwood

Jeden z nejzajímavějších Slyových snímků, jenž je v jeho filmografii trochu upozaděn. Drsný KRIMINÁL se zrůdným ředitelem, kterého výborně zahrál Donald Sutherland (a skvěle nadaboval pan Vladimír Brabec) a zlým padouchem Sonnym Landhamem (48 hodin, Predátor), řadím ve Stalloneho filmografii opravdu vysoko. Efektivní nářez a tradičně vynikající hudba Billa Contiho. P.S. Výborný závěr! ()

Aluska88

Nevím, jestli se zrovna toto slovo hodí pro film z vězeňského prostředí, ale nemohu jinak. Krása. Sylvester je velká osobnost a do většiny svých postav dokáže vždy vnést i velké množství citu, pochopení a jakoby snad i zranitelnosti, či jak to mám nazvat. A to navzdory mnohdy typicky "drsňáckým" charakterům. Snad za to mohou ty jeho "psí oči.":) I za tuto část jeho osobnosti ho mám moc ráda. A když se ještě "Rocky" spojí s Billem Conti, stává se Kriminál hned o něco lepším místem. Contiho charakteristický styl jsem ihned rozpoznala a uvědomila si, že svou hudbou jakoby ukazuje velkou sílu, motivaci, odhodlání a touhu bojovat navzdory všem a všemu. Zvláště scéna v autodílně je dokonalá. Ostatní vězeňská banda se skládá z různých existencí. Hláškující a potrhlý mladý Tom Sizemore, naprostý parchant Sonny Landham (aneb slovy z Predátora: "Co to Billyho furt žere? - "Nevím, majore, je divnej už od rána":) a taktéž sotva postřehnutelná rolička Dannyho Treja. Přemýšlím, jestli ten maník hrál v nějakém filmu, kde by nebyl v base:) Pokud byste byli v base, tak setkání s Dannym by byla jistě jedna z těch nejhorších věcí, které by se Vám tam mohly stát. ()

kobejn

První Slyův film, který byl uveden v kinech ČR (když nepočítáme zázračné uvedení Ramba 1) v roce 1991...jaká škoda, že se Slyovi nejlepší filmy u nás v kinech nehrály...Kriminál je Slyův návrat na začátek, není to špatný film, jen trochu vadí jako obvykle u Stallona sentimentalita balancující na hranici snesitelnosti. ()

dobytek

Tenhle film mi nějak uniknul v dobách, kdy jsem byl mladý a neklidný. Tenkrát by se mi to asi líbilo víc. Teď z toho mám dojem jakýsi Béčkovitosti. Herecký obsazení asi slibovalo trochu větší zážitek. Bohužel, třeba takovej Donald Sutherland nemá moc, co hrát. Jinak film má nějakou atmosféru, docela mě to bavilo, ale na druhou stranu to působí občas vyloženě hloupě. Máme tady kriminál pro ty nejhorší zločince, ale všichni ty vrazi a násilníci zavřený na doživotí tam můžou v klídku bez dozoru jít do dílny a tam si brát jakýkoliv nářadí. Nikoho to nezajímá, dozorci je tam nechaj úplně o samotě. Ono to vůbec vypadalo, že celý to vězení má na starost dohromady asi tak 5 dozorců. Je to prostě takový nedotažený. ()

• Ve fotbalové scéně, kde dávali vězni Leonemu (Sylvester Stallone) pořádně do těla, se jednalo o skutečné karamboly v plné síle. Samotný Stallone si právě takto natáčení přál a sám přiznal, že si při jednom z nárazů téměř skoro zlomil nohu. (tnp101)
  • V jedné ze scén si v původní cele Franka můžeme všimnout plakátu s Paulem Klee. Jedná se o významného švýcarského malíře, který značnou měrou přispěl k vývoji výtvarného umění 2. poloviny 20. století. (stefji)

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

20.06.2024

Přichází velmi smutná zpráva ze Spojených států. Ve věku osmaosmdesáti let odešel americký filmový velikán a plodný herec s přibližně dvěma stovkami filmových a televizních rolí na svém kariérním… (více)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)