Reklama

Reklama

Zaklínač

(seriál)
Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Hrají:

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)
(další profese)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (277)

kurcatovium 

všechny recenze uživatele

Bohužel, zřejmě díky nevysokému rozpočtu lze mluvit převážně o mrhání potenciálem knižní předlohy, přesto se však najdou i (nikoliv nepodstatné) plusy. Zebrowski hraje Geralta opravdu uvěřitelně (kdesi v diskusi se vyskytuje popis jako "démonický Geralt", což podle mě dost sedí a je to dobře), výběr zbývajících herců také není ke škodě (ačkoliv jsem si třeba na pašíka Marigolda chvíli zvykal, nakonec si člověk uvědomí, že je to vlastně ta správná postava pro nezřízeně životu holdujícího barda), hudba je perfektní, i když motivů není moc, a celkově i přes zjevně omezené finanční možnosti je vyznění nuzného "středověkého" světa vcelku uvěřitelné. Držet se trochu více knih, udělil bych s radostí alespoň 4 hvězdičky. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Hodnotit mohu pouze seriál, ale ani u něj jsem nevydržel déle než osm epizod. Bezpochyby se v dějinách filmové a televizní tvorby najdou mnohem slabší díla žánru fantasy, nicméně v porovnání se Sapkowského výbornou literární předlohou vyznívá výsledek značně rozpačitě. Slabší scénář, který se navíc od předlohy v mnoha ohledech liší, nevyrovnané herecké výkony i zřetelně nižší rozpočet nemohl zachránit ani typově dobře obsazený Michal Zebrowski, (který navíc disponuje velmi slušným hereckým rejstříkem), ani několik polských hereckých es, která se objevila v menších rolích. Z tak silné látky se mohla stát mnohem slušnější podívaná a mohla z ní čišet mnohem větší mystika. Celkový dojem: 35 %. ()

Reklama

type_B 

všechny recenze uživatele

Stejně jako většina přítomných mám Zaklínače rád. Na seriálu mě zaráží, že se filmové zpracování nedrží látky povídek. Tvůrci jako by vystřihli některé uzlové body textů a různě je seskupili v dílech seriálu. Na volném zpracování není nic špatného - pokud funguje. Jenže mám pocit, že seriál kulhá - povídky mají v literární podobě prokomponovanou stavbu se zápletkou, krizí a rozuzlením, které často končí životní deziluzí, nebo vlatně poznatkem, že se ve skutečnosti nic nerozřešilo. Odtud pak pochází Geraltova skepse a jeho nevraživé nálady. Zdá se mi, jako by v seriálu bylo příliš slepých míst - divák, který povídky nečetl, nemůže úplně dobře pochopit Geraltovu motivaci, protože se prostě vytrácí pointa. (Nemluvě o tom, že stavba jednotlivých dílů je hrozně fádní.) Ostrouhaný děj přetavený do děravých epizod seriálu mi vadí daleko více než nijak oslnivé kostýmy i interiéry. Ale i tak se na Zaklínače - za nějaký čas - podívám znovu. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Budiž předem řečeno, že Sapkowskiho ságu o Zaklínači až na prvních pár povídek nemám rád. Ciri je nejotravnější literární postava, s jakou jsem se setkal, kromě toho přesně zapadá do škatule, kterou paroduje Pratchett v Lehkém fantastičnu ("sen zájemců o speciální druh sexuálních magazínů"). Ovšem filmová (a seriálová) verze si z předlohy moc nebere, takže se dá docela dobře hodnotit samostatně. Což na druhou stranu neznamená, že je lepší. Ba naopak. Na jednu stranu bych mohl ocenit užívání spíše reálného prostředí než kulis a počítačových efektů, jenže celková úroveň působí poloamatérsky. Děj je velmi chabý a vůbec, ale vůbec mi nesedí šerm inspirující se v asijských stylech. Jen ztráta času. ()

VaHo 

všechny recenze uživatele

Bída. Kdyby v seriálu nepadly slova jako zaklínač a Geralt, tak by mě nenapadlo, že to má něco společného s dílem Sapkowského. Tvůrci knihy vypreparovali a nesmyslně změnily charaktery některých postav. Marigold – bard a svůdník v seriálu vypadá, jako oplácaný strejda z Horní Dolní, kterému chcete přes hubu. Yennefer, hraje herečka, která asi vyhrála v castingu roli služky, a původně měla být v celém seriálu jen 5 minut, ale shodou neuvěřitelných náhod byla obsazená do role čarodějky. Představitel Geralta není špatný, ale tohle prostě není řezník z Blavikenu. A ta bílá paruka tomu taky nepomáhá. Díly mají kolísavou kvalitu. Většinou je to utahaná a nudná podívaná, u které jsem měl problém neusnout. Ovšem klíčový je nedostatek prostředků. Připadal jsem si, že se dívám na nějakou typickou českou pohádku, kde království vypadá jako před bankrotem. Drak v třetím díle byl směšný už v roce 2002. Seriálový Zaklínač na úrovni se prostě bez odpovídající výpravy neobejde. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (5)

  • Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. (ČSFD)
  • Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)
  • Dobrodružný seriál vznikl podle povídek nejslavnějšího slovanského fantasy spisovatele 21. století vydaných v 7 knížkách „Zaklínač: Meč osudu“, „Zaklínač: Poslední přání“ a také románové pentalogie „Krev elfů“, „Čas pohrdání“, „Křest ohněm“, „Věž vlaštovky“ a „Paní Jezera“. Autorem těchto knih je světově proslulý Polák Andrzej Sapkowski, který vytvořil neuvěřitelně komplexní fantasy svět, jenž se stal knižní fenoménem. Sapkowského knihy jsou dokonce srovnávány i s Tolkienem a docela hodně lidí si cení Zaklínačské ságy více než „Pána prstenů“. (ERTik)

Reklama

Reklama