Sbohem buď, lásko má

• Česko Sbohem, má milovaná (více)

Policie pátrá, radí, informuje. Phil Marlowe pije, nadává a vyšetřuje. Kdo se k pachateli dostane jako první? ... Jednoho dne se soukromé očko Phil Marlowe – kde jinde než v baru – setká s jistým Zubrem Malloyem. Toho právě pustili z vězení a on se teď snaží najít svou dávnou lásku Velmu. Marlowe se případu ujme, po Velmě se však slehla zem. Otrávený Marlowe už se pomalu smiřuje s neúspěchem. Ale pak se ocitne ve správnou dobu na špatném místě… Co zpočátku vypadalo jako rutinní a nezajímavý případ, se během jediné noci změní v drama, v němž se objeví několik mrtvol, hromada úplatků, jeden povedený věštec a jedna krásná, leč chladnokrevná dáma... Jeden z nejlepších detektivních románů klasika americké drsné školy Raymonda Chandlera převedl do filmové podoby jako první v roce 1944 režisér Edward Dmytryk. V novější adaptaci režiséra Dicka Richardse si Marlowa zahrál Robert Mitchum, který se stejné role zhostil ještě o tři roky později ve filmu Hluboký spánek. (Česká televize)

me_george

Mitchum teda trochu moc starý na tuto roli už je, ale jinak film vcelku šel. Atmosféra OK. Problém jako se všemi adaptacemi chandlerovek a vůbec knih obecně - moc se vynechává, moc se spěchá. Aspoň že konečně krev je vidět a obecně realističnost hereckého projevu se v roce 1975 blíží tomu, o čem drsná škola byla. Vždycky jsem měl problém se spojením hardboiled school a film noir. Hardboiled school = realističnost, drsnost, syrovost. Filmy 30.-50. let (a proto bohužel i všechny noiry) = přehrávání, vzdychání, postavy hroutící se k zemi jako loutky, bez kapky krve. V tomto má tento film vcelku navrch a proto hvězdička navíc. Celkově za 4*. ()

hans500

Film dobře vystihuje pro Marlowea typická 40. léta a celá atmosféra je zdařilá a nese se celým filmem až do zajímavého závěru, scénář se povedl a relativně zachovává věrnost předloze. Režie je kvalitní a herci také. Robert Mitchum, i když trochu starý, Marlowea zahrál dobře. Hudba je skvělá a také kamera je velmi nadprůměrná. Komentář napsán 4.2. ve 14:43 (2009). ()

vitekpe

Neznam Dicka Richardse, ale tohle se mu prilis nevydarilo, rekl bych... Film se knizni predlohy drzi pouze pomerne volne, presto zadny zasadni moment nechybi. Potesila Sylvia Miles v roli Jessie Florian, a nejlepsim momentem filmu je, kdyz dostava Marlowe (Mitchum) fackovanou od Kate Murtagh... :-) To jsem se fakt pobavil, ale na jeho miste bych samozrejme bejt nechtel... 4- ()

Chudobka

Raymond Chandler je pro mě v detektivním žánru autor číslo jedna, jeho romány a povídky jsem četla mnohokrát. Film se věrně drží předlohy, ale Mitchum mi na roli Phila Marlowa připadá příliš starý. Měl by mít aspoň tak o deset let míň. I když kniha je rozhodně mnohem lepší, film mě bavil. Skvělá hudba. ()

LeoH

Herecké výkony a kameru jsem si bohužel z letité dabované VHSky musel trochu domýšlet, ale jelikož mám rád noirovky i Chandlera a tenhle kousek jim rozhodně nedělá ostudu, mj. díky stylové hudbě, úsečně napsaným dialogům a typově trefenému obsazení vedlejších rolí, nevidím důvod s hvězdičkami skrblit. ()

• Robert Mitchum si roli Philipa Marlowa zopakoval o tři roky později ve snímku Hluboký spánek (1946). (Terva)