Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Madison

Monumentálna ľúbostná romanca, dvaja ľudia, ktorých odlučuje odlišnosť svetov a zbližuje iskrivá harmónia hebkých tiel trejúcich sa v záchvatoch erotickej, živočíšnej lásky. Niektoré... ehm... scény mali diváka priam bezhranične priviesť do šialenstva alebo ho aspoň priblížiť k predstave telesnému raja - áno, to režisér naznačil presne. Mňa však fascinujú hypnotické oči krásneho Tonyho Leunga a pri ich pohľade by som sa s Jane bez rozmýšľania vymenila :-) ()

corpsy

Vezmime v úvahu dobu vzniku filmu a jeho erotické scény. Určite išlo o niečo, čo sa v mainstreame veľmi nevidelo, aj keď nejde o žiadnu pornografiu, ale o krásne nasnímané sexuálne radovánky, ktoré majú všetko to ľudské a živočíšne, čo dnešné braky nemajú ( viď 50 ODTIEŇOV ). Ak chcete porno, obráťte sa na produkciu na to prispôsobenú, ak chcete romantiku plnú vzrušujúceho sexu, skúste MILENCA ( a zabudnite konečne na sh!ty ala 50 ODTIEŇOV, hlavne vy dámy ). ()

Smok

Sorry, ale nevidím nič umelecké na záberoch plateného dvojhodinového váľania sa v posteli obstarožného Číňana a francúzskej 15 ročnej školáčky a ich debát a nechuti naplniť svoju "lásku". To všetko situované do nie moc vrúcne pôsobiaceho prostredia Saigonu spred 100 rokov. Navyše ma celý čas vyslovene iritoval monotónny hlas večne smutnej francúzky. "Elektrizujúce" dotyky malíčkov muža a ženy ma fakt nechávajú chladným, takže pre mňa šialená nuda. ()

Rob Roy

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku. ()

Anderton

Milenec je niečo medzi erotickými filmami zo sedemdesiatych rokov typu Emanuelle a Kubrickovou Lolitou. Tie prvé mi pripomína pochybnými "sexy" dialógmi (vzrušuje ma predstava, keď sa milujem s úplne cudzím mužom, povedz, že ma chceš iba pre peniaze....si krásna devka, atď) no a psychologický Kubrickov kúsok tým, že Annaud je proste schopný režisér. Hlavná postava sa bojí, resp. nie je zvyknutá prejavovať svoje city navonok, takže sa iba domýšľame, čo sa jej odohráva v hlave, okolitý svet nie je schopný akceptovať vzťah ľudí odlišných rás, číňan bojuje s rodinnými tradíciami, dievča zvyknuté na chudobu automaticky uprednostňuje bohatého milenca. Tieto a podobné otázky rieši Annaud vo svojom filme, lenže ja sa obávam, že mužské publikum bude aj tak čakať iba na okamihy, keď je ústredný pár v posteli a Jane March odhalí znova svoje telo. Tých je postupom času menej a dostavila sa tak u mňa mierna nuda. Doslovný záver trochu zabíja Annaudovu dovtedajšiu snahu o čo najtajomnejšie podanie hlavnej postavy. ()

• Na konci filmu na parníku, kterým se dívka s matkou a bratrem vrací zpět do Francie, jedné noci zazní krátký úryvek valčíku C moll, op. 64 č. 2 Frédérica Chopina. (noelcoward73)
  • Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)
  • Jedná se o první západní film, který byl realizován ve Vietnamu od skončení války v roce 1975. (Cherish)