Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Rocky62

Souhlasím s Rob Royem. Atmosféra má s přibývajícími minutami čim dál víc děr a emocionální stránka pozvolna slábne, což jsou zásadní negativa. Jsou tu však podmanivé cool scény, teď nemyslím ty erotické, ale např. polibek přes sklo a závěrečné odplutí parníku...to jsou scény s nespornou sílou. Pro někoho lehké porno s rádoby citlivým příběhem, pro mě vcelku zajímavé potvrzení pořekadla, že srdci se nedá poroučet. ()

corpsy

Vezmime v úvahu dobu vzniku filmu a jeho erotické scény. Určite išlo o niečo, čo sa v mainstreame veľmi nevidelo, aj keď nejde o žiadnu pornografiu, ale o krásne nasnímané sexuálne radovánky, ktoré majú všetko to ľudské a živočíšne, čo dnešné braky nemajú ( viď 50 ODTIEŇOV ). Ak chcete porno, obráťte sa na produkciu na to prispôsobenú, ak chcete romantiku plnú vzrušujúceho sexu, skúste MILENCA ( a zabudnite konečne na sh!ty ala 50 ODTIEŇOV, hlavne vy dámy ). ()

nascendi

Nemám žiaden problém označiť tento film za mimoriadny alebo výnimočný a dať mu príslušný počet hviezdičiek. Žánrovo je podľa mňa viac erotickým filmom (s niekoľkými skĺznutiami až za konvenčnú hranicu), než romantickým a životopisným. Režisér vyťažil maximum z pôvabu mladej Jane March a zaujímavého Tony Leunga Ka Faia, z úžasnej kamery a tradične zaujímavej hudby Gabriela Yareda. Vierohodne je zobrazená dobová kulisa príbehu, čo nemôžem celkom tvrdiť o ostatných členov rodiny hlavnej hrdinky, ktorí niekedy pôsobili figúrkovito. Po sérii filmov, ktoré ma príliš nezaujali, som mal konečne pozitívny dojem z videného. ()

Madison

Monumentálna ľúbostná romanca, dvaja ľudia, ktorých odlučuje odlišnosť svetov a zbližuje iskrivá harmónia hebkých tiel trejúcich sa v záchvatoch erotickej, živočíšnej lásky. Niektoré... ehm... scény mali diváka priam bezhranične priviesť do šialenstva alebo ho aspoň priblížiť k predstave telesnému raja - áno, to režisér naznačil presne. Mňa však fascinujú hypnotické oči krásneho Tonyho Leunga a pri ich pohľade by som sa s Jane bez rozmýšľania vymenila :-) ()

danca044

No, tenhle film mě tedy vůbec ničím nezaujal. Na ty erotické scény jsem se nemohla ani dívat, prostě to bylo moc přehnané. A souhlasím s tím, že hlas vyprávěčky se do filmu vůbec nehodil. Akorát to diváka ruší. Jane March zahrála svou roli dobře, jen mě trochu mrzelo, že hlavní hrdinka neprojevila po celou dobu žádné city. Abych to shrnula: film na mě působí velice chladně. Slabé dvě hvězdičky... ()

• Jedná se o první západní film, který byl realizován ve Vietnamu od skončení války v roce 1975. (Cherish)
  • Na konci filmu na parníku, kterým se dívka s matkou a bratrem vrací zpět do Francie, jedné noci zazní krátký úryvek valčíku C moll, op. 64 č. 2 Frédérica Chopina. (noelcoward73)