Reklama

Reklama

Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

Obsahy(1)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (359)

nascendi 

všechny recenze uživatele

K Dobytiu severního pólu tak, ako k väčšine hier S+S, nemožno mať relevantné výhrady. Buď ich človek bez výhrad prijme alebo ... vlastne ani neviem, či iná možnosť existuje. Ostáva iba jedna otázka - prečo potom iba štyri hviezdičky? Nuž, je to filmová databáza a Dobytí je divadelným záznamom. Nemám rád toto zmiešavanie, ale keď ho akceptujú ostatní, ostáva mi iba možnosť hviezdičkou oddeliť divadelné záznamy od špičkových filmov. ()

Clasic 

všechny recenze uživatele

Příspěvek, které zde napíšu, platí pro všechny představení točící se kolem dua pánů Svěráka a Smoljaka. Fakt, že to píšu přímo k této hře, je Vám myslím docela jasný. DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU vždy bude mou nejoblíbenější "cimrmanovskou" scenérií legendárních vtipů, scének a hlášek. Vytvoření kultu jménem Jára Cimrman a jeho propagování by zasloužilo nějaké ocenění, protože tak vytříbený český humor s geniálními slovními převraty a gesty, je naprosto výjimečný a já se málem udusil smíchy. Humor těchto pánů je geniální a ani v dnešní době neztrácí nic ze svého prostého kouzla. ()

Reklama

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Tuto hru jsem slyšel nejprve na kazetě, kde hrál ještě zdravý Kašpar a živý Vozáb, takže to muselo být hodně staré představení. A bylo to úžasné, geniální, zkrátka neměl jsem slov. Pak jsem viděl představení novější, a ani jsem to nedokoukal - pánové už byli starší, z jejich hraní se vytratila energie, Penc při vší snaze charizma vůdce nemá. Ale možná křivdím, že je to jen tím, že jsem zvyklý na jinou verzi, že ty dvě pojetí by byly pro nezaujatého diváka rovnocenné... ()

Slavníkovec 

všechny recenze uživatele

"Yetti styl alá punk." Yettiho prve prozkoumal Jára Cimrman, pojmenoval ho Já a ty. Podle toho, že byl oboupohlavník, neboli hermafrodit, samomluvec. A američané to prostě jen zkomolili na Yetti. Sprška gagů. Fantastických scének. "Fryštenský ty hovado, tučňáci přece na severním pólu nežijí!!!" 100% ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Rozhodně moje nejoblíbenější hra, řadím si jí na první místo hned nad Akt a Záskok. Obsahuje jedny z nejlepších hlášek, které kdy v DJC zazněly, leckdy jsou i pořádně morbidní, což jen přidává na celkovém hodnocení. Všichni herci jsou ve svých rolích fantastičtí a nenechají Vaši bránici ani na chvilku v klidu. Oproti např. Lijavci tu je naprostá absence hluchých míst a podobně jako u Záskoku, i zde je jedna výraznější tahounská postava, tentokrát ztvárněná dokonalým Ladislavem Smoljakem jako naprostým troubou Varelem Frištenským s houserem. Jenom se děsím chvíle, kdy DJC zkončí. To bude národní tragédie. "Když to srovnám s tím výletem na Kokořín..." "Kapitola 11. – Bloudíme v mlze. Kapitola 12. – Prohlídka petrohradské Ermitáže." ()

Galerie (7)

Zajímavosti (13)

Reklama

Reklama