Reklama

Reklama

Sňatky z rozumu

(seriál)
Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 89–97 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Hrají:

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová (více)
(další profese)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Pětidílná sága dvou podnikatelských rodů z vrcholného období našeho národního obrození na motivy románu Vladimíra Neffa začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Tento pamětnický seriál patří mezi nejcennější díla archivu České televize. U jeho zrodu stáli dva významní televizní tvůrci - scenárista Otto Zelenka a režisér František Filip. Práce na scénářích začala ještě před jarem 1968 a diváci viděli seriál poprvé na podzim téhož roku. Zasaženi a poníženi srpnovými událostmi a posrpnovým vývojem nacházeli v historickém seriálu útěchu, povzbuzení a naději. V roce své premiéry seriál překvapil kvalitou, dokonalým řemeslným zpracováním a nádhernou přehlídkou hereckých výkonů. Dnes po sedmatřiceti letech se Jiří Vala jako Martin Nedobyl, Slávka Budínová jako Valentýnka, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková jako "Přeslice"- Hana a Bětuše Váchovy, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová jako Born a Líza vrátí k divákům jako představitelé důvěrně známých a oblíbených postav. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (107)

argenson 

všechny recenze uživatele

Musím začít dětskou vzpomínkou z 80. let, kdy se moje maďarská prateta s pletením v ruce půvabně snažila vyslovit jméno Dvořák. Ano, Vladimír Brabec tu byl jako excentrický a mírně pošahaný Antonín Dvořák skvostný. Ovšem většinu mých sympatií ve Sňatcích z rozumu posbíral dokonalý patriachální model středostavovské rodiny v podání Miloše Nedbala a jeho dvou dcer – přeslic (dobrá Iva Janžurová, výborná Jiřina Jirásková). Vedle nich tradiční a někdy těžko stravitelní klaďasové (Vladimír Ráž, Radovan Lukavský), naopak zemitá a přirozená Světla Svozilová (zvlášt ve svých promluvách k synu Janu Skopečkovi v base a po jeho návratu z basy). Gabriela Vránová ve své roli tradičně napotlamě. Závěrem čtvrtého dílu nádhernej emocema našlapanej moment (Jiří Vala versus Světla Svozilová). Jako celek bez debat. ()

consuela1 

všechny recenze uživatele

Vynikající seriál, jeden z nejlepších. Také co napsat, když pod tabulkou, do které hodnocení píšu vidím jména herců, kteří se v tomto seriálu objevili? Tak alespoň pár pocitů, postřehů, názorů: Jiří Vala vynikající, i když později velmi tvrdý, lakomý muž, zaměřený pouze na ekonomický profit, přesto svým způsobem imponující (nejlepší ve scéně sporu s R.Lukavským v salónu u Bornů- vůbec jedna z nej scén seriálu- podle mého názoru mají oba svou pravdu, každý pouze hájí úhel pohledu ze SVÉHO životního postoje. V jedné chvíli sporu je Vala vynikající skrytou, o to intenzivnější vzpomínkou na Valentýnku- silný moment). Miloš Nedbal- despotický otec, nelaskavý ke svým "přeslicím", jeho proměna stářím (+vlivem nemoci)....další hvězdička Obě sestry Janžurová+Jirásková- skvělé. Jirásková vyzraje v rovnocennou partnerku Bornovi, je inteligentní a příjemná. Přesto bych zde měla malou výtku: nelíbí se mi její chování vůči Míšovi. Pokud se Born diví, co ze syna vyrostlo, byl při vší úctě k jeho vlasteneckým i podnikatelským aktivitám, mizerný pedagog. Míša od dětství byl pouze posílán do svého pokoje, vedle se odehrával vlastenecký salón. Přečetl mu někdo pohádku, pohladil ho před usnutím? Vedl JEHO někdo k vlastenectví vyprávěním našich pověstí, hraním loutkového divadla? Ke komu měl vztah (snad k tetě, ovšem i ta ho několikrát odháněla). Nevlastní matka bohužel plně naplňovala tento termín, otec zaneprázdněný- trefná paralela s dnešními některými dětmi, které se později identifikují s různými subkulturami. Míša v dětství krade peníze, aby si koupil kamarády (!), v dospívání se identifikuje s německým (či pruským) hnutím. Vynikající příležitost (ne-li svou vůbec největší v TV) dostala v tomto seriálu Světla Svozilová- její výkon je báječný, zcela vyzrálý a civilní. Skvělé byly i dámy Valentýnka (mně obvzvlášť sympatická a milá) a její nevlastní dcera (mně obvzvlášť nesympatická a nemilá, zejména se svou leností, hysterií, bezkrevností a svým obdivem k budižkničemu básníkovi a nevěrou s týmž). Plejádá vynikajících herců, strhující děj, sociální, vlastenecká a společenská témata (nelze nevzpomenou brilantní díl s návštěvou Paříže s báječným glosátorem Svatoplukem Benešem, strhávajícím pozlátko z oslnivé společnosti, jakkoli mám zde názor jiný než hlavní postavy- nenesla bych tak těžce českou "malost") činí z tohoto seriálu ojedninělou záležitost v naší kinematografii. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

V čem tkví síla tohoto seriálu? Tak pěkně po pořádku vzato. Musím to napsat jasně, je to par excellence televizní seriál velkým S, jak lidským obsahem, tak uměleckou tvorbou a určitě patří neodmyslitelně mezi to nejlepší, co se v československé televizi vytvořilo, a vůbec je zde na místě připomenout, že televize točila tehdy opravdu kvalitní seriály. Nesporný umělecký zážitek je také v tom, že obdivuhodná herecká práce všech zúčastněných herců i v těch menších rolích je velmi dobře zahraná, jsou to většinou herci, kteří dovedli vdechnout postavám myšlenku i bez složité psychologie obsažných dialogů dnešní tvorby. Kladem je, že toto dílo přináší kus české historie, které nám vybaví onen nádherně barvitý svět rázovitých lidiček českého národního obrození roku 1850 až do počátků druhé světové války, který v příběhu brilantně vystihuje tehdejší tradiční hodnotové orientace, spjaté s podnikáním a kulturou. Tento seriál má především poutavou dějovou posloupnost a v žádném případě se nesnaží předhazovat laciné filmové vzněty vášní a tragédií, které dnes všechny televize běžně praktikují. V podstatě se dá napsat, že tento kaleidoskop reálných portrétů lidských tváří, charakterů a změtí osudů rodin a jejich hlavních protagonistů Martina Nedobyla a Jana Borna má podle mě, jakousi vznosnost poémy našich předků. Myslím, že režisér František Filip velice přesně vycítil nejen ducha románové předlohy, ale tak trošku část české povahy. Proto tento seriál bude pro mě vždy velkým zážitkem, není to pro mě jen běžný seriál, ale jeden z nejlepších, který jsem měl možnost v české televizi vidět. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Báječný seriál, odehrávající se v druhé polovině 19. století. Nosnou stěnou seriálu je boj o české národní uvědomění a snaha dostat se v českých zemích alespoň na stejnou úroveň jakou měli Němci. Vidíme zde boj o to moci se přihlásit k tomu být Čech. Máme zde dva pány: Borna a Nedobyla, oba původně nepříliš majetné chlapce, kteří se vlastní pílí vypracovali. Avšak zatímco Nedobyl dělá skutečné sňatky z rozumu a vše, co dělá, dělá jen za účelem vlastního zisku; Born žije pro český národ a snaží se být mecenášem všeho, co může český národ pozvednout. Skvělé herecké obsazení i výkony. Můžeme zde i v malých roličkách spatřit veliké herce (Hrušínský jako císař František Josef, Menšík, Lukavský ...), ve velkých rolích menší herce (Vala jako Martin Nedobyl) a pak taky herecké legendy z dob první republiky (v poslední roli Světla Svozilová či Nataša Gollová). Moc jsem si seriál užil! ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Opravdu dílo jak se patří. Herecké výkony našich hvězd nemají obdoby. Předloha je nesmírně propracovaná a děj nemá jediné hluché místo. Bohužel v pokračování Zlá krev se to už tak ideálně nezdařilo. I úloha vypravěče Vosky působí nenásilně a dá se říci nezbytně. Krásný výlet do historie, kde mají své místo vlastenci, zlí i hodní kapitalisté a blbí, agresivní i snad charakterní komunisti. Ať chceme či nechceme, takové ty naše dějiny jsou. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (15)

  • Tato epizoda se natáčela v Praze na Uhelném trhu, na Příkopech, Perlově ulici, Starém Městě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčelo se v Praze na Žižkově. (M.B)
  • Václav Voska při úvodním proslovu stojí u památníku bitvy z roku 1866 v Čistěvsi a u památníku bitvy u Chlumu. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Související novinky

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (více)

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

07.01.2013

Ve věku 81 let zemřela herečka Jiřina Jirásková. Dlouholetá členka a později i ředitelka Divadla na Vinohradech absolvovala DAMU v roce 1950 a po jedné sezoně v Krajském oblastním divadle Hradec… (více)

Reklama

Reklama