Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Každé velké město má jednu čtvrť s pochybnou pověstí. Obyvatelé 8. okrsku v Budapešti představují jakýsi nový multikulturní tavicí tyglík. Maďaři, Romové, Číňané, Arabové, Američané a Němci tu žijí společně s několika policisty, prostitutkami a zvířaty. V příběhu maďarsko-romské moderní verze Romea a Julie nahlédneme do dobrodružného života pouličního gangu a rodin jeho členů, který je plný humoru, zločinu, cti, lásky a sexu, přátelství i věčných vzájemných potyček. Problémy a sobecké zájmy dvou romských rodů tu nakonec přerostou v mezinárodní konflikt. Režisér Áron Gauder ve svém animovaném snímku přináší provokující, někdy drsnou vizi současné východní Evropy, předvedenou na mikrokosmu zchátralého světa. Nebere si servítky, nabízí ironii i přímočarou nadsázku, stejně jako ostrý vtip a "úletový" humor. Zajímavá a netradiční animace, přiznaně inspirovaná snímky fantasy a americkým seriálem Městečko South Park, je proložená kvalitní hudbou, hrdinové pocházející ze sociálně deklasované vrstvy tu tak mluví řečí hip hopu. Film byl oceněn řadou zahraničních uznání, v roce 2005 to byla Hlavní cena Křištál z Annecy, Velká cena za dlouhý film na 29. MF animovaných filmů v Ottawě či Grand Prix na 9. MF kreslených animovaných filmů v Soulu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (105)

Tygrys 

všechny recenze uživatele

Příběh byl sice chabý a místy jsem se nudil, ale hudba a animace je skvělá. Distrikt aneb čeho všeho je schopna mladá maďarská briketa (rozuměj cikán) jménem Ritschie Lakatoš když se zamiluje do Jůlinky Csorbové spolužačky ukrainské národnosti. Závěrečná Ritschieho věta tak nějak shrnuje celý ten film. Nemám ani prachy, ani ku*du. Všechno je to na p*ču. ()

Dexter1 

všechny recenze uživatele

Nenavidím hip-hop a ani rap, ale v tomto filme mi napodiv vôbec nevadil. Pri filme som sa fakt bavil, smial som sa pri ňom (hlavne Tony Blair v maske Dartha Vadera ma dostal). Dej je napísaný ako od nejakých puberťákov, ale hlavná myšlienka je fakt na zamyslenie sa. Originálna vizualizácia ma naozaj uchvátila. Na európske zázemie naozaj odvážny a nadčasový film. ()

Reklama

Marius 

všechny recenze uživatele

Kvalitatívne porovnávanie so South parkom je scestné, pretože South Park je satira najmä vnútropolitická a priemerný divák má lepší prehľad o situácii v Štátoch ako o dennodennom živote v maďarskom predmestí. Nyócker je brilantná satira dnešnej doby v postkomunistickej časti Európy, robí si srandu z mladých, ktorí prepadli kultu white niggaz (i ked tu by bolo namieste skôr multicolor niggaz), z kultu peňazí a v neposlednom rade z momentálnej globálnej politiky USA. Plochosť a typizácia postáv je daňou žánru, kto hľadá vývoj postáv nech si radšej zájde na nejakú drámu. Jednoduchý príbeh funkčne slúži satirickému zámeru filmu. Čim Nyócker udrie do oka ako prvým je originálna animácia. Uvidíte "šrauba-time" a dokonca "mamut-time", postavičky sú dosť často 3D ale takým karikaturistickým spôsobom, ktorý zachováva mimiku postáv, ale sám osebe je komicky nedokonalý. K Nyockeru už len jedno, nemyslím si, že neMaďar je schopný poňať nielen narážky a slovné hračky, ale aj celkové zasadenie a vyznenie filmu tak ako Maďari sami. Világoš ? 10/10 ()

Vignette 

všechny recenze uživatele

Budapešťský osmý distrikt má oprávněně dost špatnou pověst. Romové, Ukrajinci, Arabové a Číňani tu obchodují se zbraněmi, pasou svoje „ovečky“, kradou, obírají herní automaty a uplácejí už tak dost zkorumpovanou policii, aby nad tím vším mhouřila oči. Ale jinak se tu mají všichni rádi, což platí zvlášť o romské rodince Lakatošů a ukrajinských Csorbů. Ríša Lakatoš se ale (pro něj) naneštěstí zamiluje do Csorbovy dcery Julinky a na radu svého moudrého děda („Chlapi chtěj ženský. A ženský chtěj prachy. Takže chlapi musí mít prachy. Rozumíš?!“) začne spřádat plán, jak se dostat k nějakému tomu menšímu bohatství, aby si Julču (rozuměj jejího otce) mohl „koupit“. Takže co to vlastně je.. Modernizovaná verze Romea a Julie? Postkomunistický South Park? Maďarská divočina :-)! ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Dokud krev teče, klacek stojí a chlap z toho má hlavu v pejru. Široké a hluboké kvalitativní schizma. Animace:Několik dobrých filmových nápadů, zajímavá kombinace dvoj- a trojrozměrné animace za těch skoro 20 let moc nezestárla, i když je samozřejmě poznat, že možnosti jsou už jinde. Pěkné na pohled, ucházející hudební složka, jakkoliv jsou tyhle východňárské výpovědi o životě ve štrýtu absurdní. (Dnes už bohužel v kolonce oldschool.) Scénář: Už dlouho jsem se u filmu necítil tak trapně, možná i na základě podezření, že tuhle afinitu k humpolácké, gulášové, komunální středo-východoevropské satiře s Maďary (a dalšími Visegrády) sdílíme; Baklán prostě není dost daleko. Z explicitního zobrazení násilí, sexu a užívání drog by se dalo soudit, že je Distrikt! určen dospělému divákovi, tomu ale neodpovídá zápletka o cestování v čase za účelem výroby ropy z mamutů s globálními politickými následky, která by uvedla do rozpaků možná i žáka základní školy. Film obsahuje velké množství pokusů o vtip, ale ani jeden povedený, ani při započtení jinak bizarní maďarštiny - celé to snažení je únavnější, než kdyby to bylo od titulků k titulkům úplně na vážno. Společensko-kritický a multikulti rozměr, který obvykle vítám, je podán v duchu 'Cigáni, Ukrajinci, gádžové, islámští fundamentalisté a žluťáci všichni proti papalášům z EU a USA' tak iritujícím způsobem, že jsem musel bojovat s nutkáním si před obrazovkou zahajlovat. Ty dvě hvězdičky jsou fakt jen za animaci. BRITNEY SPEARS SE DEFINITIVNĚ USADILA. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Film bol vytvorený inovačnou metódou, ktorá mieša dvoj a trojrozmernú animáciu. Vzorom postavičiek boli nasnímané tváre a gestá skutočných hercov. (corona)

Reklama

Reklama