Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (125)

Legas 

všechny recenze uživatele

Pro mou osobu špatně vystavěný scénář. Ono znásilnění mi přišlo značně nevěrohodné. Nemůžu sympatizovat s "hrdinkou", která si o "to" vyloženě koledovala. Scéna znásilnění měla být dle mého znázorněna značně syrověji a hlavně uvěřitelněji. Ani bravurní výkon Jodie Fosterové nezachrání slabší dějovou a psychologickou (to hlavně) stránku filmu. ()

bloodline 

všechny recenze uživatele

Prvá polovica sa nesie v mierne apatickom nádychu, kde vláčna atmosféra len zdanlivo evokuje filmový leitmotív. Prelieva sympatie na úrovni priemeru drámy zo súdneho prostredia. Vyššie a ťažko zabudnuteľné obrátky vysolí do pléna druhá polovička. Na jej základe môžete z opovrhovania ľudskou dôstojnosťou vyrobiť vianočnú zberateľskú edíciu trhacieho kalendára a v určitej fáze aj žalúdok poprosí o kinedryl (nielen pri pohľadoch na trvalú). Škoda hodinovej predohry. S fantastickým predvedením Jodie Foster sa núkala narobiť väčšia kinematografická paseka. ()

Reklama

zdenny 

všechny recenze uživatele

Já to zase neberu jako nějaké nadupané soudní drama, které by mělo lidi přinutit zamyslet se nad fenoménem znásilnění a postavení žen v západní společnosti. Prostě parta buranů znásilnila holku, která před a při svém vyzývavém tanci mohla budit dojem, že to i chce. Samozřejmě znásilnění jako takové rezolutně odmítám a nemám pro něj omluvu. Ale dělat zrovna z tohoto filmu nějaký morální apel? Navíc ten vztah mezi advokátkou a její klientkou byl takový zvláštní. „Já je nechám zavřít, odskáčou si to“…“no, ale nebude to znásilnění, ale jen napadení.“ A: „Já už vás nechci, kašlete na mě a nic neumíte“, „a teď už vás zase chci, jo, jdeme do toho, ukážeme jim“. A tak pořád dokola. A nakonec to vypadá, že větší svině byli ti, co povzbuzovali než ti, co ji tam na tom automatu znásilnili. Takže pro mě rozhodně žádná pecka. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Když psovi máváte kusem masa před nosem a on si ho vezme i s částí vaší ruky, každý vám řekne, že jste si to zavinili sami, když jste ho provokovali. Ale aplikovat tuto logiku v lidské společnosti a současné době? Ačkoli dotyční viníci skutečně vypadají jako spojující článek mezi humusem a slizem, ačkoli byla Jodie Foster hodně sexy a hodně sjetá, a ačkoli nejsem právník, myslím si, že provokace nedává právo ubližovat. Howgh. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Ne tak typický příběh se soudního prostředí. Lámu si hlavu, jak by film dopadl bez Jodie Foster, kdyby tu znásilnenou hrála nějaká neokoukaná pipka. Asi nic moc. Ale Jodie Foster hraje kurevsky (dobře). Už ta šlapka co ji hrála ve 14 letech v Taxikářovi dala vědět, že je mimořádná herečka. Zbytek filmu je bohužel jen šedivá šeď. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (23)

  • Původní název filmu byl Reckless Endangerment (čili "Nedbalé ohrožení"), což je přečin, s jehož pomocí se obvinění ze znásilnění domáhají zmírnění trestu. (D3VIL)
  • Původní datum vydání filmu - 21. dubna 1988 - bylo přesunuto až na říjen téhož roku kvůli stávce filmových autorů (Writers Guild of America). (D3VIL)
  • Jedná se o jeden ze tří filmů, který vyhrál Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, aniž by byl aspoň nominován v jiné kategorii. Další snímky jsou Tři tváře Evy (1957) a Misery nechce zemřít (1990). (GreatestFan)

Reklama

Reklama