Reklama

Reklama

Čtyři svatby a jeden pohřeb

  • Velká Británie Four Weddings and a Funeral (více)
TV spot

Obsahy(1)

Snímek vypráví příběh Charlese (Hugh Grant), vtipného a okouzlujícího muže, který ve svých dvaatřiceti letech stále střídá partnerky jako na běžícím pásu. Jeho životem prošla spousta žen, které zbožňoval, ale s žádnou z nich nedokázal navázat hlubší vztah. Rezervovaný Angličan vystavěl kolem vlastního nitra tak nepropustnou zeď, že nyní nedokáže projevit své city. A čím více svateb společně se svými kamarády navštíví, tím méně se sám hrne do ženění. Až do oné osudné soboty, kdy v jednom kostele spatří Carrie (Andie MacDowellová) – tu nejzajímavější, nejkrásnější, nejdůvtipnější a také nejnedostupnější Američanku, jakou kdy v životě potkal. Charles se ze všech sil snaží, aby ji příliš neuháněl a hlavně se do ní nezamiloval - během jednoho pohřbu a tří dalších svateb… (Cinemax)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (349)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Pamätám si ako ma niekdajšia priateľka ťahala do kina na tento film. Vraj to bude nesmierne zábavné, hrajú tam skvelí herci a prekypuje to britským humorom. Išiel som tam s ňou, ale z kina som odchádzal poriadne znudený. Teraz po dlhom čase som si to pozrel s mojou súčastnou partnerkou a bola to rovnaká nuda ako pred rokmi. Vôbec som sa nebavil, Hugh Grant mi je protivný a suchý anglický humor nedokážem oceniť. "Štyri svadby a jeden pohreb" už nikdy viac nechcem vidieť. ** ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Výborný vzťahový film, dokazujúci, že mrkajúci Grant môže byť znesiteľný a že existujú aj dobré romantické scenáre. Stretnutia partie ľudí pôsobia realisticky, a práve z nich čerpajú novšie filmy "zo života" ako ZBUCHNUTÁ či KOMICI. Nie úplne chápem potrebu postáv vyrozprávať sa zo svojich trápení, ale rovnako nechápem SAMOTÁRA V SEATTLI a tiež som mu dal plnú pálku... ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak nakoniec to chcelo 2 pozretia, kým som docenil anglický suchý humor v tejto nadpriemernej romantickej komédii. Pred 10timi rokmi som neveriacky krútil hlavou. Aj keď scéna, v ktorej McDowell popisuje klasicky vyhúkanému Grantovi milostné zážitky zo svojej minulosti, je pre mňa rozpačitá aj dnes. Ako mi potom môže byť sympatická? Bral som to ako scenáristický omyl a tváril sa, že to tak nebolo:))). ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

Romantické komedie jsou specifické tím, že i když divák dopředu ví, že hlavní hrdinové nakonec skončí v láskyplném objetí, prožívá s nimi jejich trpkou cestu plnou překážek a schválností, jakoby to nevěděl. Tedy pokud je scénář dobře napsaný, což v případě Čtyř svateb platí. Scénárista Richard Curtis navíc hned na začátku obrací tradiční schéma romantické komedie trochu naruby, když Charles a Carrie skončí v objetí už po půl hodině filmu. Teprve když zaskočený Charles odmítne Carriinu nabídku sňatku, rozjíždí se „tradiční“ spletitá a komplikovaná cesta za vysněným protějškem. Vedle romantických prvků Čtyřem svatbám neschází ani inteligentní humor, který často nabírá hodně černý odstín. Například když Carrie zaskočenému Charlesovi vyjmenovává tři desítky svých milenců nebo když Charlie na svatbě naráží na jednu svoji bývalku za druhou a co věta, to trapas, je to zkrátka „hustota“. V situačním humoru je prostě Curtis mistr nad mistry. Pochopitelně nechybí ani jeho tradiční „přísada“ v podobě Rowana Atkinsona (společně stvořili Mr. Beana) v malé, ale divácky vděčné roličce ujetého kněze. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Když byl režisér Lindsay Anderson hostem na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, poskytl zde mimo jiné zajímavý rozhovor časopisu Rock&Pop. Byla mu položena otázka, jaký film z poslední doby považuje za nejlepší, a naopak. Anderson uvedl jako nejlepší snímek Co žere Gilberta Grapea, jako nejhorší pak právě tento (mnohem úspěšnější) Newellův film. Charakterizoval ho jako "nechutně buržoazní záležitost". Po Gilbertovi jsem se vcelku usilovně pídil (nakonec, kdo by nedal na doporučení tvůrce úžasného O Lucky Mana s neméně úžasným Malcolmem McDowellem?) a brzy jsem ho také - díky polské televizi - zhlédl. Čtyři svatby za nějaký čas potom uvedla Nova. Mám vcelku rád představu staré dobré Anglie, jako kolébky duchařských příběhů vyprávěných u krbu, s jejími kluby gentlemanů s dýmkou a deštníkem, mám rád představu londýnské mlhy, blata a vřesoviště, černohumorné historky Roalda Dahla, Doktora v domě, nebo ty fenomenální šílence z Monty Pythonů. Tady není po ničem podobném ani památky. Mám rád svatby, a jistým způsobem mě fascinují pohřby. Od filmu s takovým názvem by se tedy dalo čekat, že se mi bude líbit. Avšak chyba lávky: V tomto snímku je vše podáno v tak tupě snobském, dokonale povrchním a chladném duchu, že si člověk nemůže nevzpomenout na Andersonova slova o buržoazním filmu. Nechtěl bych být hostem na těchto svatbách (brr), nechtěl bych se účastnit takového pohřbu (dvojnásobné brr). Zde nenajdu žádného našince. Jsem tu pouhý cizinec, který se raději vytratí někam do nejbližší hospody, aby spláchl onu pachuť, která z Newellova chladného filmu čiší na sto honů... [Mimochodem: Je zajímavé, jak šla po Čtyřech svatbách kariéra Andie MacDowell dolů. Taková hvězda, a kde je jí dnes konec.] ()

Galerie (43)

Zajímavosti (32)

Související novinky

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata

08.02.2016

Po oscarové nominaci za Zmizelou začala být po Rosamund Pike daleko větší sháňka. Komedie Hector and the Search for Happiness a Dlouhá cesta dolů bohužel díru do světa neudělaly a podobně dopadl… (více)

My Fair Keira

My Fair Keira

09.06.2008

Už nadpis řekne vše důležité, ale kdybyste se náhodou nechytali, rádi to upřesníme: připravuje se nová filmová verze legendárního muzikálu Lernera a Loeweho My Fair Lady. A Keira Knightley si v něm… (více)

Láska rocková

Láska rocková

23.02.2008

I kdyby Richard Curtis už v životě nic nenapsal a nenatočil, do zlatého fondu kinematografie (a našich romantických srdcí ;-)) se už navždy zapsal scénářem k Čtyřem svatbám a jednomu pohřbu a hlavně… (více)

Reklama

Reklama