Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Uznávaný fotoreportér Harrison Llyod se rozloučil s nebezpečným povoláním válečného zpravodaje, aby se konečně mohl věnovat svým dětem a manželce Sarah. Ambiciózní mladý kolega ovšem Harrisona přemluví, aby s ním naposledy vyrazil zachytit pravdivou tvář války, která přávě vypukla v Jugoslávii. Když dorazí zpráva o Harrisonově tragické smrti, neváhá Sarah ani minutu. Milující žena se vydává s několika Harrisonovými kolegy do pekla jugoslávské války pátrat po jeho osudu... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (55)

tranquill 

všechny recenze uživatele

"Tady kašlou na nějaký průkazy, i na bílý vlajky...kašlou tu i na vlastní matky..." Já bych u tohoto filmu kašlal na jeho těžkou uvěřitelnost, ale zobrazení válečných zločinů jistě stojí na pravdivých a bohužel nechutných základech. Nedělám si žádné iluze o těch srbských milicích, které se chovaly asi hůř než nacisti. Chápu, že jsou obyvatelé jižních států horkokrevnější, ale tohle... A na to se nesmí zapomenout. "Všechno tu foťte, vyfoťte to! Ať se to ví, ať se to ví..!" ()

frbulka 

všechny recenze uživatele

Příběh, který na psychiku člověka dopadá o to více, o co jsou nám tyto události bližší jak časově, tak vzdálenostně. Realisticky zachycená občanská válka, smrt na panelákových sídlištích ne nepodobným těm z našich měst, to vše působilo mrazivě autenticky. Ústřední příběh ženy, která milovala svého muže natolik, že za ním šla i do pekel, dokonce (pro mě trochu nezodpovědně) opustila své děti je velmi silný a dojemný. ()

Reklama

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Veľmi silne naivné dielo, ktoré stojí na hlinených nohách alebo inak povedané na nepravdepodobnom príbehu, kde sa židovka z USA, ktorá si mýli Rakúsko s Austráliou (vzhľadom na podobné názvy v angličtine Austria a Australia) vyberie hľadať svojho partnera novinára do vojnou zmietanej Juhoslávie. Neviem ako vyzerali hranice s Rakúskom, no takto otvorený hraničný priechod mi prišiel nezmyselný, vzhľadom na to, čo som videl v inom filme so silno zabezpečeným talianskym priechodom. Juhoslávia je síce menšia, no tak rýchlo ako prešli Slovinskom a Chorvátskom až k Vukovaru, ktorý vtedy ovládli Srbi, mi prišlo hlúpe, proste zjednodušenie, pretože väčšina na detailoch asi neľpie. To, ako sa na idúce auto zrazu vynoril tank, nad tým mi zostával rozum stáť. Bolo vidno, že chcú priblížiť tamojšiu atmosféru, čo najviac, no vyzeralo to, ako keby režisér o vojne nič nevedel. Potom sme mali možnosť vidieť, ako chorvátske vojsko bojuje, no vojaci boli nezmyselne popri blízko idúcich tankoch, kde ich strieľali ako zver, to veru nie je realistické a tí, ktorí to ospevujú, že ako krásne vylíčili vojnu, by sa mali zamyslieť aj nad tým, čo to stále v tých domoch nezmyselne vybuchovalo, či ako je možné, že vojak, ktorý granátom zabije niekoľko detí, v zápätí nezastrelí novinárov, ktorí si to fotia a všade pobehujú s tým, že oni sú "press". Vojnou zničené mestá vyzerali reálne, sem tam aj nejaké akcie, no film je príliš dlhý na to, aby úvod odbil takým poloromantickým príbehom a dej bol len naivným vykreslením toho, čo sme už mali možnosť vidieť v množstve iných filmov. Žasnem, že niečo takéto natočili Francúzi, ktorí boli účastníci mnohých udalostí a dej zapustili aj do USA. Aj keď napríklad Bojovníci (Warriors) tiež pôsobili slabo, boli v skutočnosti silným príbehom s odkazom, kde každé romantické odbočenie vo filme sedelo. Navyše som film videl v dabingu, kde sa spomínalo, že Srbi katolíci a Chorváti ortodoxní, tak keď niekto šplechne takúto hrubú neznalú myšlienku a pritom postava tým vo filme mudruje, tak film jednoducho nemôžem brať vážne. Neviem, či sa jednalo len o chybu v preklade pri dabovaní alebo to bolo myslené inak, no nezdalo sa mi, žeby postava, ktorú hral Adrien Brody, robila výraznejšie pauzy, skôr to vravela v rýchlosti. Toto je televízny film, ktorý mal aj záver príliš nerealisticky snový a to, ako toho novinára našla na záver, to bolo na mňa tiež priveľa. Chouraqui podľa mňa zvládol lepšie svoj neskorší film o Jeruzaleme. Tu nemôžem pochváliť ani bojové scény, ani príbeh, je to len silná téma s čiastočne romantickým príbehom, ktorý vyrába pre mňa vlastne len tá sympatická žena. ()

bloodcountes 

všechny recenze uživatele

Pohádka pro děti, které už mohou vidět krev a mrtvoly. Pohádka o tom, kterak se milujcí Princezna vydává z krásného zlatého zámku v krásné úžasné zemi hledat a zachránit svého Prince, který se vypravil do dalekého zlého světa lovit draky a dostal se tam do fatálních potíží, prý je dokonce mrtvý. Cestou Hrdinná Princezna potkává novinářské hejkaly, hyeny a bludičky, které se snaží ji svést z cesty, ale ona se nedá, vytvoří si malou družinu rytířů a vydává se na cestu k dračímu doupěti. Cestou potkávají draky, kteří chrlí oheň, zabíjejí lidi, bourají domy a žerou malé děti, ale je nechávají na pokoji, protože mají na čele napsána magická písmena TV a v ruce bílej hadr (asi to je kousek ze spodničky bílé paní nebo něco podobně účinného:) Před doupětem si ovšem Zlo vybírá svou mzdu - jak už to v pohádkách býti musí - a jeden udatný oddaný rytíř zaplatí životem, nicméně brzy je nalezen Mrtvý Princ, který není mrtvý, ale jenom zakletý a jako mávnutím kouzelného proutku v ten okamžik přestanou dračí klany bojovat o Jeskyni, takže jupí, naši hrdinové mohou v pohodě odletět zpátky do civilizace. Aspon dedukuju, tohle v pohádce není, tam se všichni prostě najednou z Jeskyně objeví rovnou na Manhattanu (asi aby pohádka nebylo zbytečně dlouhá, už takhle se to dost táhne:)) Princezna si celý film vystačí se zatvrzelým nebo nešťastným výrazem, zato její rytíři si to dávají celkem plnokrevně, oběma velká poklona! ()

otík 

všechny recenze uživatele

Strhující válečné drama o ženě, která se vydává do bývalé Jugoslávie hledat svého muže, který tam fotil válku a teď je prohlášen za mrtvého. Zcela nezvyklá role pro Andie MacDowell je třešničkou na dortu sice syrového, ale velmi reálně natočeného filmu z prostředí občanské války. Velmi skromný, o to však kvalitnější film. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (1)

  • Velká část filmu se natáčela také v Čechách, kde se simulovaly válečné scény a vesnice v Chorvatsku. Konkrétně probíhalo filmování v bývalém vojenském prostoru u Milovic, v Čachovicích a na severu Čech v Teplicích, konkrétně v ulicích Dubská, Brožíkova a Hornická. (Sifaka)

Reklama

Reklama