Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historické drama natočené na motivy hry slavného Arthura Millera vychází ze skutečných událostí, ke kterým došlo v roce 1692 v americkém městečku Salem, obývaném komunitou puritánů. Jednoho rána se skupina dívek vydá do lesa, kde se účastní zaříkávání černošské otrokyně. Přistihne je však reverend Parris a dívky se rozutečou. Dvě z nich krátce po návratu domů upadnou do bezvědomí. Dívky to jen předstírají z obav před trestem, ale reverend se po dohodě s některými osadníky rozhodne povolat do Salemu známého lovce čarodějnic, reverenda Halea. Přestože zkušená vědma dívky probere a stejně jako rozumný farmář John Proctor, radí představeným obce, aby Halea poslali pryč. Reverend Parris však trvá na svém a brzy se městečko mění v peklo.
Hale vyslýchá dívky a jedna z nich označí za iniciátorku zaříkávání Parrisovu neteř Abigail. Ta v sebeobraně prozradí otrokyni Titubu, která během mučení označí za čarodějnice některé salemské ženy. Postupně se kní přidá také Abigail a další dívky, které v transu obvinují stále další a další ženy. V Salemu začne hromadné zatýkání. Lidé se začínají bát jeden druhého. Někteří si obviněním z čarodějnictví začínají vyřizovat osobní účty, malá dívka obviní starce, jehož pozemky chce získat její otec. John Proctor, který zná pravdu se sejde s Abigail a varuje ji. Dívka kdysi sloužila u něj na statku a do farmáře se zamilovala. Proctorova žena Elizabeth ji proto vyhnala. Nyní se chce dívka pomstít a obviní ji z čarodějnictví. Reverend Hale si uvedomuje, že se situace v městečku vymkla kontrole.
Společně s Proctorem a dalšími se ji pokusí zastavit, to se však ukáže nad jejich síly. Abigail dovedně manipuluje dívkami a v železech končí stále více lidí, začínají popravy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (147)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Z mého hlediska dost nezáživný film, který disponuje kvalitním hereckým obsazením, solidním zpodobněním dobových reálií, dobrou myšlenkou, ba i ten příběh má svůj potenciál, ale nějak to na mě příliš nezapůsobilo. Sice jsem nesnášela ty prolhané kravky a litovala oběti vykonstruovaných procesů, nicméně proti "Kladivu na čarodějnice" to zkrátka nemá grády, nevyvolalo to zdaleka tak silné emoce. Dvě hvězdičky jsou nejspíš zbytečně příkrým hodnocením, vůbec mě však neláká si tenhle film zopakovat a třeba si opravit mínění... 49% ()

tranquill 

všechny recenze uživatele

"Strháváte nebesa a velebíte děvku. Říkám, že bůh je mrtvý!" Jakoby text z pera Dannyho z Cradle of Filth... Každopádně Wynona ji hrála skvěle. A nebyl to jen její herecký koncert. Je to silný příběh na základě skutečného procesu. Každopádně je neuvěřitelné, jak mohla být (nejen) spravedlnost v té době slepá a hluchá (lépe řešeno naivní a blbá). Proto já nemusím náboženství... ()

Reklama

Faidra 

všechny recenze uživatele

Že hony na čarodějnice zdaleka nejsou výsadou minulých století, o tom se autor předlohy Arthur Miller přesvědčil na vlastní kůži, kterou mu v době psaní o jistých radostných časech, které nastaly v Salemu léta Páně 1692, připalovaly plameny hranice zažehnuté senátorem McCarthym. Nepříliš povzbudivou myšlenku, že lidé se pravděpodobně nikdy nezmění, ještě umocňují herecké výkony v čele s Day-Lewisem a Ryderovou, která sice podle mě není žádná herecká ďáblice, ale ďábelskou bestii v těle křehké dívenky tady zvládla na jedničku. ()

Klajnik 

všechny recenze uživatele

Nic moc. Vypadá to televizně a není to dostatečně silné a atmosférické. Říkal jsem si však, že jsme společensky a kulturně ušli pořádný kus cesty, když dnes (alespoň na západě) máme slušnou šanci, že když předneseme racionálně dobře stavěný argument či fakta, pak k tomu bude přihlédnuto a celá situace se bude jak racionálně tak citově vážit, a proto má každý šanci na spravedlnost. Dříve lidi věřili pověrám a lidská zabedněnost byla ještě pevnější než dnes. Opravdový člověk tak mohl být usmrcen těmi, kteří mu nešahali ani po kotníky. Takové situace se v minulosti děly a tento film mě vedl k rozjímání nad nimi i přes svou průměrnost. ()

aLPaC 

všechny recenze uživatele

Dle mého názoru je hodnocení menší, než by si tento skvost zasloužil a už vůbec si nezaslouží být v modrých číslech. Příběh totiž dokáže vtáhnout (u mě dokonale). Poměrně dlouho jsem takto necítil s hlavní postavou v podání jak jinak než famózního Daniela Day-Lewise. Ten ani jiný být neumí. Zvlášť jeho závěrečné vystoupení bere dech. Pochválit však musím tentokrát i Winonu Ryder, která se své postavy svině zhostila bravurně až z ní šel strach. Nejvíce zarážející je ale fakt, že se něco takového vůbec mohlo stát. Ve středověku zkrátka věřili takovýmhle píčovinám a když si někdo usmyslel, že druhého obviní z čarodějnictví, ten druhý byl zkrátka v koncích ať už byla pravda jakákoliv. Měl dvě možnosti: buď lhát a přiznat se a odkroutit si pár dní/měsíců v chládku, nebo stát za pravdou, podstoupit mučení a být upálen. Tohle fungovat dnes, tak na zemi není 7miliard obyvatel!. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1696 se všichni porotci ze salemského případu přiznali, že udělali chybu. Ironií osudu je, že se ospravedlňovali tím, že je k tomu ponoukal sám ďábel. (Petulka88)
  • Salem se jmenují tři města v USA. První dvě se nacházejí ve státech Illinois a Oregon. Salem, který se neblaze proslavil čarodějnickými procesy, leží ve státě Massachusetts. (Petulka88)

Reklama

Reklama