Modernizovaná verze slavného románu Jane Austenové vypráví příběh patnáctileté Cher Horowitzové, dobrosrdečné, ale povrchní dívky, která je přitažlivá a bohatá, ale poněkud izolovaná ve svém světě posedlém módou. I když je obdivovanou hvězdou střední školy, má trvalého kritika, nevlastního bratra Joshe, který k ní má spoustu výhrad. Neustále se popichují, a zatímco Cher si bere na mušku jeho idealismus, on jí vyčítá povrchnost a sobectví. Když už toho má Cher plné zuby, rozhodne se Joshovi ukázat, že dokáže udělat něco pro jiné. Nejprve si zahraje na dohazovačku a rafinovaně dá dohromady dva osamělé učitele. Překvapeně zjistí, že dělat dobré skutky ji baví, a tak se rozhodne pokračovat. Její druhou „obětí“ se stane nová spolužačka, zoufale nemoderní Tai Frasierová. S kamarádkou Dionne začne Cher pracovat na její popularitě, k čemuž patří i snaha uhasit její rodící se vztah s dobráckým rebelem Travisem a nasměrovat ji do náruče bohatého snoba Eltona. V tomto bodu sice selže, protože Elton Tai odmítne a začne balit Cher, jinak se jí ovšem daří. Popularita Tai roste možná až příliš, protože než se Cher naděje, je populárnější než ona. S tím se dívka nehodlá smířit a začne bojovat o ztracenou pozici. (TV Nova)

cherita

Myslíte si, že Jane Austenová a kalifornská střední nejdou dohromady? Tak to jste vedle. Amerika je země netušených možností a prznění literárních klasik je hollywoodský národní sport, tak proč z Emmy neudělat středoškolačku z Beverly Hills se zálibou v nakupování. Uznávám ale, že Praštěná holka není zas až takový průšvih. Z knihy si bere vpodstatě jenom dějovou linku a všechno ostatní nahrazuje parodií na americkou zlatou mládež. A i když ta nadsázka občas překračuje meze únosnosti, tak byly okamžiky, kdy jsem se smála nahlas. Nejčastěji zásluhou sympatického Paula Rudda, kterého je pro takové filmy škoda. ()

Chicharron

Co si budem nalhávat - díval jsem se na to jen kvůli sexy idolu devadesátek, Alicii Silverstone, které to vizuálně velmi slušelo, ale kdykoli otevřela ve filmu pusu a pokoušela se "hrát", byla to tragédie a zklamání. Jediný, kdo dokázal film držet nad vodou a převyšoval své herecké kolegyně a kolegy (nepočítám-li hereckou "těžkou váhu" Dana Hedaya) o několik sáhů, byl mladý Paul Rudd, který mne ve filmu překvapil a z jeho výkonu byl cítit skutečný talent. Ostatní je zbytečné komentovat. Takovou sbírku pitek a šampónků by jeden pohledal. Vtipných scének bylo pomálu - nejvíc pobavila jízda na dálnici, ale chvála bohu za kárované košile...no a závěr filmu jsem doslova pros... prospal, takže jak to vlastně dopadlo? ()

Estrellita

Od začátku mi tahleta fraška něco připomínala, měla jsem pocit, že mi uniká nějaká souvislost, něco vznešeného a čistého. Po chvíli mi došlo, že příběh je paralelou k románu Emma od Jane Austenové. Když jsem identifikovala zdroj toho pocitu, ona neurčitá úcta k filmu se rázem vypařila. Takovéhle adaptace opravdu ráda nemám. Přestože ve všech základních bodech se příběh předlohy drží poměrně slušně, film absolutně postrádá austenovskou nonšalanci a eleganci a celkově to kouzlo, které šikovný filmař dokáže z knihy paní Austenové vytáhnout. Autoři tohoto snímku jsou však všechno, jen ne šikovní filmaři... Clueless lze považovat tak možná za parodii na Emmu a ty dvě hvězdičky dávám jenom za to, že tato parodie byla občas i trochu legrační. 37% ()

Cimr

V USA se jedná o kultovní záležitost - což dokazuje o celých 12% lepší hodnocení na IMDb než zde, a také kontroverzní zařazení na seznam 1001 filmů, co musíme vidět, než zemřeme (podle mnohých, včetně mě, asi nejbizarnější volba celé knihy). Ale pro nás, co jsme unikli tomuto kultu, je to jen průměrná devadesátková teen komedie o tom, jak jednu nesnesitelnou namyšlenou fiflenu napraví láska. Je teda celkem fajn, že tu místo vulgarit, laciných vtípků a různých praktik masturbace teenageři čtou Nietzscheho a Burroughse a hrají jim k tomu Radiohead. Je dobře, že tu homosexuál není vypodobněn jako vykroucený týpek v růžovém triku, ale jako v podstatě největší frajer ze všech; že se nemožná nová holka ve třídě nestane terčem šikany a posměchu, ale je přijata do party a ,,převychována"; že postava zemřelé matky neslouží k obvyklým klišé a je podána bez uslzené piety (zemřela při nehodě s liposukcí). Je tu spousta fajn míst a rozhodně jde o snímek, co neurazí. Zároveň tu ale také není nic, co by ho vytáhlo nad průměr, takže ani nenadchne. ()

Sammya

Podle mě výborný teenagerský film, po jehož shlédnutí jsem fakt ráda, že nejsem puberťák v Americe v devadesátých letech, to jejich vyjadřování bylo hrozný :D Bavilo mě porovnávat, v čem jsou podobnosti s předlohou, Emmou od Jane Austen. Paul Rudd je jako vždy roztomilý, ten chlap snad nestárne, vypadá pořád stejně jako tehdy. PS: "Oficiální text distributora" je teda příšerný, kdo to psal? To nemá s tímhle filmem společnýho naprosto nic. ()

• Příjmení Cher je Horowitzová, ale na jejím vysvědčení je jako příjmení uvedeno Hamiltonová. (ČSFD)
  • V traileru na film se objevily některé scény, které se nakonec ve filmu neobjevily. (ČSFD)