Věhlasný lovec safari a dobrodruh Allan Quatermain, kterého zradil jeho dlouholetý partner, námezní stopař Bruce McNabb, se rozhodl vzdát se již navždy vzrušujícího života v lůně panenské Afriky a vrátit se do Anglie. Tam léta žije u prarodičů jeho dospívající syn Harry a Allan Quatermain by ho rád dostal zpět do své péče. Quatermainovo citové pouto k Africe je ale tak velké, že se rozhodne ještě jednou se na černý kontinent vrátit. Tentokrát ale přijímá poněkud jinou nabídku než předešlé. Krásná Elizabeth Matilandová chce totiž najít a zachránit v Africe svého otce, profesora oxfordské univerzity, jehož unesl jeden z domorodých kmenů. Hodlá ho vyměnit za drahocennou mapu, kterou jí otec ještě před svým uvězněním stačil poslat. Po vzácném svitku, jenž vede k legendárnímu pokladu nepředstavitelné krásy a hodnoty, plnému dimantů, zlata a smaragdů, ovšem touží nejen domorodý africký král Umbopa, který vězní Elizabetina otce, ale také skupinka Rusů v čele s McNabbem. Ta začne Quatermaina, Elizabeth a jejich přátele tajně sledovat a v honbě za bohatstvím je rozhodnuta zabít kohokoliv, kdo se jim postaví do cesty. Včetně Allana Quatermaina, terče McNabbovy osobní pomsty... (oficiální text distributora)

fabecc1222

Klasická televizní napodobenina Indyho, tentokráte v produkci Hallmarku, který, jak je u něho zvykem, dokázal do obsazení sehnat nějaké to zvučné jméno. Swayze je pochopitelně tahoun, role mu vcelku sedí. Stejně tak fajnové jsou i lokace, kdy autentické exteriéry docela fajnově drží atmosféru celého filmu. Největší problém je tu ale délka. Chtělo by to střihnout na klasickou délku TV filmu, na těch 90 minut, aby se odstranili všemožné vedlejší linky a tragické dialogy. Pak by z toho mohl být klidně film na úrovni prvního Flynna Carsena. ()

monolog

O dost horší, jak starší Doly krále Šalamouna. Před sledováním tohoto skvostu jsem měl na výběr, buď jít sekat trávu, nebo se dokoukat na tohle. Takže je jasný, že jsem se dokoukal na tohle, protože venku bylo 35 stupňů ve stínu a já neměl žádnou vodu. Nejhorší na tomhle snímku mi přišli herci. Ať už ti černoši, nebo ti bílí. Ta ženská neuměla vůbec hrát, připomínala mi vyžilou pornoherečku a zloduši byli prostě zlí. Dobrodružná pohádka pro děti, ale ne pro uvažujícího člověka. Navíc některý proslovy postav byly dost úsměvný, hlavně té šamanky a náčelníka a otce té ženské. To jsem nedůvěrou málem nedokázal přinutit oči, aby mi slezly z vrchu hlavy. Pak taky spousta nelogičností děje, jako když se snažíte uniknout pronásledovatelům, že se zbavíte koní. Nebovůbec projevy postav. No nic, jen další zbytečnej projekt na nedělní letní dopoledne. ()

D.Moore

Velice nepovedené. Je-li dobrodružný film, v jehož předloze se neustále něco děje, tak nudný a prázdný, je něco špatně. Tvůrci se chtěli vydat jinou cestou než ti, kteří Doly krále Šalamouna zfilmovali naposledy (moje guilty pleasure s Richardem Chamberlainem), ale pohořeli jak mohli. Příšerně dlouhý snímek může zaujmout snad jen africkou přírodou, která ovšem také není bůhvíjak pamětihodně zaznamenána. Libovolný dokument od National geographic je o 100% lepší. I co se týče děje. Ta hvězda je pro Roye Marsdena. ()

Big Bear

Doly jsou taková televizní dobrodružná záležitost vhodná spíše pro menší děti. Je to škoda, výpravné to docela je a nějaký ten lepší rozpočet film určitě měl. V hlavní roli tu hraje Patrick Swayze a Baby mu tu zahrála Alison Doody. Musím říci, že bych s ní chvilku Afrikou také bloumal :-). Film se odehrává v době, kterou já mám moc rád. Době, která statečným bílým mužům nabízela nepřebernou míru dobrodružství v neprobádané Africe ať už při loveckých výpravách, či objevitelských expedicích zabarvujících bílá místa na světových mapách. Byla to doba, kdy lidožrouti ještě nehráli v reklamách na Pribiňáčka, kdy si s gustem (někdy i Gustu)  nebo nějakou tu expedici opekli na klacku uprostřed vesnice. A není to tak dávno, bavíme se o době tak před 120 - 150 lety!  Film je mixem dobrodružné road movie v rámci záchranné mise a také něco na hodně laciný způsob Indiana Jonese. Herecky to ušlo, Patrick v tom klobouku vypadal docela obstojně, Alison bych také nabídl namazání odřenin na vnitřní straně lýtka  :-), Afrika byla dechberoucí a místy se natáčelo opravdu v nádherných lokacích. Slušný byl i soundtrack. Co ale drhlo byl až naivní scénář, prapodivné kapslíkové přestřelky a vůbec všechny ty dramatické zápletky se zvířaty. Dávám tedy jen za dva sloní kly.  * * ()

Wacoslav1 odpad!

Neskutecne nudna 3 hodinova televizni ptakovina celej ten dej je k uzoufani akcni sceny nebo spis to torzo co tu je nestoji za nic a ten hlavni zaporak byl k uzoufani trapnej Indiana Jones nikdy nemel a nema konkurenci a i kdyz je Allan Quarermain knizni postavou se stejnymy moznostmi nechapu proc filmy o nem jsou tak hrozny ucast Swayzeho mne neprekvapuje protoze tato kdysi hvezda se pred svym odchodem do hereckeho nebe objevila v takovych hnusarnach ze by si zaslouzil jit spis do pekla ()

• Muž, se kterým Quatermain (Patrick Swayze) na konci filmu bojuje, je běloch digitálně obarvený na černo. (Terva)
  • Slovo Nomolos v jazyce Zule neexistuje. Je to jen Solomon pozpátku. (Terva)
  • Na záver filmu po bitke hlavnej postavy s členom kmeňu, keď sa šamanka pýta nového náčelníka kmeňu, či sa k nim môže pridať, môžeme v pozadí vidieť 2 PET fľaše. (čas 2:35:00) (Marshall420)