Reklama

Reklama

Nang nak

Trailer

Obsahy(1)

Příběh čerpá ze staré thajské legendy - Mak je vážně raněn ve válce a zatímco leží v deliriu v nemocnici, jeho manželka umírá při předčasném porodu i s nenarozeným dítětem. Avšak když se Mak vrátí domů, odmítá tuto skutečnost akceptovat a dál žije s duchem své ženy, i když toto soužití mnohdy vnáší do jejich vztahu nový a poněkud netradiční rozměr. (cubajz)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (10)

obitus 

všechny recenze uživatele

Hodne zajimava a krasna ducharina na motivy Thajske legendy. Prostredi dzungle, neznama rec, divne ucesy....to vse spolu s ponekud nestandardnim zpusobem vypraveni pusobi na bezneho divaka velice zvlastne. Vpodstate od zacatku vime, jak se to s duchy ma a chybi tak jakykoli moment prekvapeni, coz ale neni nutne na skodu. Prijemny dojem z filmu spoluutvari nadherna hudba a dobre, emocemi nabite vykony hlavnich predstavitelu. Krasna, ale smutna zalezitost. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Absolutně ve všem souhlasím s obitem. Narozdíl od pokračování, průměrného The Ghost of Mae nak, neobsahuje Nang nak dlouhé vlasy a vytřeštěné obličeje, a je to jedině dobře. Krasná hymnická hudba jako z hollywoodského historického spektáklu, poutavé prostředí thajského pralesa, zajímavé buddhistické rituály, tragická láska... Velmi, velmi dojemné. V mantinelech žánru výjimečný film. ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

Baladická thajská legenda, která spíš než hororem je pochmurnou romantikou s nadpřirozeným prvkem, která už od začátku jasně nemůže vést k happy endu. Zajímavé jsou na tom hned dvě věci - 1. Fakt, že navzdory otevření se světu a vlně mainstreamových duchařin v polovině nultých let v thajsku stále přežívá tradice "romantických hororů" (jako třeba Sang Krasue nebo Pee Mak), 2. Estetika thajského filmu z doby před otevřením se světu dost připomíná profesionálnější podobu hororů kambodžských - nízký rozpočet podepisující se na všem využívá ve svůj prospěch exotické prostředí a neherci, kteří spolu se scénářem působí, jako by do toho fikčního světa dokonale zapadaly a žily v něm, byť u jakékoli emotivnější scény nedokážou zahrát přesvědčivé emoce. Je to tak trochu kouzlo nechtěného, ale v dobrém, jenom v dobrém, vytváří to vlastní poetiku a estetiku, která má potenciál při prvním setkání s ní uhranout takovým způsobem, že to takhle vůbec jde. Celkem i věřím, že to je typické pro thajské horory z devadesátých let, ale vzhledem k tomu, že tenhle je můj z toho období první a vůbec z thajské kinematografie tím nejstarším, co jsem kdy viděl, budu zatím jen odhadovat. Mimo přijetí specifického vzhledu je i třeba se smířit s tím, že je to zfilmovaná legenda, tudíž přijmout ploché postavy a předem jasné vedení děje. Na mě to ale fungovalo i tak a ačkoli jsem už pár podobných hororů viděl, pořád mi přijde, že ta exotika v nich má něco do sebe a pořád se mi nestihla okoukat. A trochu je to taky tou thajskou lidovou hudbou, na kterou jsem krapet ujetý. Navíc se z nižšího rozpočtu povedlo vykřesat pár zajímavých  řemeslných nápadů - třeba noční můry z války jsou docela intenzivně zpracované, hlavně ta, kde se Makovi v náruči rozkládá tělo jeho kamaráda, který za války zemřel. Slabé 4* ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

No, a pak že to nejde. Konečně thajský horror, který mě dostal. prudce romantický horror využívající skvělou legendu, odehrávající se v parádním prostředí a natočený pomocí výborných a povedených kousků. Kamera je skvělá, prostřihy výborné a některé scény až strhující (např. scéna s pavoukem mě úplně rozsekala). Tady se těch výborných okamžiků a prvků sešlo fakt hodně a vytvořily opravdu skvělý film. Až je škoda, že to vypadá, že se tím thajský horror vyčerpal... ()

maddy 

všechny recenze uživatele

Priemerná ducharina, ktorá sa odohráva prevažne v prostredí pralesa, ktorý je síce zaujímavý a oproti ostatným filmom sa jedná o malé spestrenie, no postupne aj táto lokalita začne nudit. Celkovo má film možno až pridlhý rozbeh, strašidelné scény majú na horor až priveľkú absenciu. Tragický príbeh o láske síce zaujme, ale čakal som viac. No hudba a herci boli vynikajúci! 3* ()

Zajímavosti (4)

  • Podle legendy byl duch Nak zapečetěn učeným mnichem do kosti, která byla odňata z jejích ostatků, z čelní části její lebky. Poté se tato kost měla stát součástí opasku, který by se měl momentálně nacházet v držení královské rodiny. Princ Abhakara Kiartivongse (1880-1923) dokonce prohlásil, že onen pás držel osobně v rukou. (EMIA)
  • Mae Nak Phra Khanong (žena jménem Nak z Phra Khanongu), nebo také zkráceně Mae Nak (žena Nak) či Nang Nak (dívka Nak), je  známý thajský duch. Podle tamního folklóru je její příběh založen na skutečných událostech, které se měly odehrát v 19. století, za vlády krále Ramy IV. (1804–1868). Mae Nak je dodnes uctívána. V její svatyni se nachází socha jí samotné a jejího dítěte. K duchu Nak se  modlí především ženy, které žádají o snadný porod či prosí o to, aby byli jejich manželé osvobozeni od branné povinnosti. (EMIA)
  • Legendou se zabýval i thajský historik Anek Nawikamul, který v jednom ze starých vydání thajských novin Siam Praphet, datovaného 10. března 1899, objevil článek jistého K.S.R. Kularba. Autor v něm tvrdí, že příběh o ženě Nak byl založen na skutečném životě jisté Amdaeng Nak, dceři správce okrsku Phra Khanong jménem Khun Si. Amdaeng Nak měla podle všeho zemřít, když byla těhotná. Její syn pak v obavě, že by se mohl jeho otec znovu oženit a on by se tak musel s macechou rozdělit o své dědictví, vytvořil onen strašidelný příběh. Začal se oblékat do ženských šatů a házet kamení na kolem proplouvající plavidla, aby tak vzbudil v obyvatelích dojem, že je duch Nak. V článku se rovněž uvádí, že jméno jejího manžela nebylo Mak, nýbrž Chum. (EMIA)

Reklama

Reklama