Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V upjatém světě má svoboda vysokou cenu... Sonia Horowitzová se přivdala do ortodoxní židovské rodiny, která přísně dodržuje veškeré rituály a pravidla. To, co zpočátku obdivovala, se však brzy stává nesnesitelně svazujícím. Její očekávání emocí a vášní zůstávají nenaplněna, manželský vztah je na bodu mrazu a Sonia tuší, že bude muset obětovat to nejcennější, co má, aby znovu našla sebe samu... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Recenze (23)

bila.tecka 

všechny recenze uživatele

Odmítám se vyjadřovat k židovské ortodoxní víře, nepřísluší mi to. Burcuje mě ani ne tak tato komunita (už dávno je zřejmé, že ve vzájemné toleranci je spása světa) jako spíš její vztah k ateistické většině. Stejně tak mi přijde nepochopitelný sňatek Žida s "ženou z vnějšku". Oboustranné nepochopení v základních principech a pravidlech společného žití mi přijde až neuvěřitelné - k takovému vztahu snad ani nemohlo dojít. Takové vrzání v pantech by přece slyšel i člověk zaslepený láskou... Film staví na kontrastu dvou odlišných světů, příběh je předvídatelný a zbytečně zjednodušovaný. Reneé Zellweger ještě kočírovala svoje grimasy a docela obstojně svou roli zvládla. ()

hanagi 

všechny recenze uživatele

Sonia měla prostě smůlu, že se narodila se svobodomyslnou duší do centra ortodoxní židovské komunity. Její tužby tak nemohly být nikdy naplněny. Mohla být jen pokornou manželkou, vychovávat děti, podporovat manžela a tiše chřadnout. Mohla se z ní stát despotická fúrie, jako její švagrová, anebo volit cestu sexuální otrokyně svého pokryteckého švagra, výměnou za alespoň nějaký pocit seberealizace. Jedna volba horší než druhá. Možná mě trochu zarážel její chladný vztah k malému synkovi, ale i to se dá pochopit, na to kdy, a jestli vůbec chce být matkou, se jí nejspíše nikdo neptal. Dražší než rubíny je hodně zajímavý film, jen se občas tak trošku fádně vleče. A to je škoda, jeho poselství je věčné. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Od začátku bylo jasné, že ten chlapík chce ženu svého bratra dostat do lůžkovin. Už v té synagoze při chystané obřízce jejího maličkého synka se na ni díval jako mlsný kocour, který se chystá slíznout čerstvou smetanku. Nicméně se Soně vůbec nedivím. Mě by Bohnice s mojí povahou přivítaly s otevřenou náručí. Na druhou stranu ale co Soňa čekala, vždyť musela vědět koho si bere nebo jí láska zcela zatemnila mozek. No, jo, srdce a mozek jednají naprosto odlišným způsobem. Ani jeden nebere ohled na druhého. ()

santiamén 

všechny recenze uživatele

60% ... Nedá se říct, že je to vysloveně špatný film, ale zdejší hodnocení mě přehnaně navnadilo na něco, co se nedostavilo. Průměrné drama spíš televizního rázu, nevýrazní herci (někteří až křečovití) a poměrně neuvěřitelně vystavěný scénář. Pro mě další z řady filmů, kde ty nejhlubší myšlenky vyzní směšně plytce. Škoda. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Podřízenost ženy a sexuality náboženskému cítění a rituálům vztahujeme obvykle v dnešní době k islámu, ale popravdě řečeno, světová náboženství v tomhle směru jsou si v tomhle směru tak nějak podobná a pokud se berou vážně, dusí spolehlivě kterékoli z nich. Hrdinka filmu má smůlu, že se narodila a vyrostla v rodině ortodoxních židů, kde se víra bere smrtelně vážně a od ženy se očekává, že bude sloužit svému manželovi a víře. Soniu ovšem nebaví sex, kde partner v kterémkoli okamžiku myslí víc na Jehovu a na to, aby nezhřešil, nebaví ji ani úplně rezignovat na ostatní životní radosti a osobní cíle, takže konflikt je na spadnutí. V jeho průběhu si sice vykoleduje nenávist rodičů, opovržení komunity, ze které pochází, ztrátu majetku i dítěte, ale získá svobodu, důstojnost a naději. A to rozhodně není tak málo. Scénář sice je poměrně krotký a má snahu vyhrocené situace spíš zaoblovat, ale i tak je to kousek, který stojí za zhlédnutí. Renée Zellweger jej natočila ještě před tím, než ji Sestřička Betty a především Bridget Jonesová katapultovaly mezi hvězdy, ale i tady dokazuje, že je nadějná herečka. Snad jen hvězdný status těchto hereckých celebrit divákovi znesnadňuje vidět v nich jiné obyčejnější postavy než ty, které je dostaly na vrchol. Celkový dojem: 70 0. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo v New Yorku. (Terva)
  • Film měl nesoutěžní premiéru 22. ledna 1998 na filmovém festivalu Sundance. (Terva)

Reklama

Reklama