Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ústřední osu tvoří osud Daniela Javaloyese alias Javy, který se snaží dostat z bídného života v Barceloně. Nechává se za peníze najímat na perverzní až sadistické sexuální hrátky, dostane se do prostředí lidí žijících na půl v ilegalitě a nakonec není schopen uhlídat vlastní postupný propad, což ho poznamená na celý život. Aranda staví estetickou stránku na voyeurismu, který pak dominuje jako téma i jako přístup. Děj se zákonitě rozbíhá do dalších linií. (La Película)

(více)

Recenze (3)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Presne ako pise uzivatel Foils, film je hlavne o perverznych sexualnych hrach, o voyerizme. Tempo je dobre, len postav je prilis vela a divak to ma potom problem usporiadat si. Fakt ludi ako maku ..... sam mam z tych postav doteraz mismas. Kazdopadne toto z rezisera Vicenta Arandu neurobilo kultoveho rezisera, ne, ne. 62 % ()

foils 

všechny recenze uživatele

Výše uvedený "obsah filmu" je ve skutečnosti jen kratičkým fragmentem anotace z festivalu La Película. Netvrdím, že by byl vybraný špatně, přesto si dovolím ocitovat jinou část, a to hned úvodní odstavec: "Barcelona, 1970. Člen bezpečnostní služby v márnici poznává tělo Daniela Javaloyese a vypráví o jeho životě před třiceti lety. Java žil se svou babičkou a věnoval se všemu, co mu mohlo vynést peníze. Nechal si především platit za perverzní sexuální praktiky. Jeho bratr Marcos je anarchistickým předákem a skrývá se ve sklepě před frankisty. Zatímco jeden žije jako krtek, druhý se seznamuje s Aurorou Nin přezdívanou rudá štětka, která je údajně bratrovou milenkou. Java se také začne účastnit ilegálních erotických představení, dostane se do kontaktu s homosexuály a nakonec se zaplete i politicky." Je jasné, že takovýto text obvykle znamená jednu ze dvou věcí: Buď pisatel film absolutně nepobral, anebo se jedná o poměrně složité, možná až trochu překombinované dílo s mnoha postavami, jehož sledování si od diváka žádá nemalé úsilí. Tento snímek, jak ostatně trochu napovídá už jeho název, představuje druhý případ. Režisér měl zjevně obrovské ambice, a i když v mnoha ohledech uspěl, napadá mě skoro ke každému aspektu jeho díla i nějaká výhrada. Oceňuju například netriviální naraci v několika časových rovinách, ale jedním dechem dodávám, že ne všechny fungují stejně dobře. Dílo se na jednu stranu hojně vyjadřuje filmovou řečí, zároveň je ale příliš užvaněné. Parádní scény se střídají s těmi otravně klišovitými. Erotické scény s těhotnou Victoriou Abril, známou z Almodóvarových filmů, sice působí skutečně eroticky (80. léta se nezapřou), ale zároveň i nedotaženě, až nahodile. Stylově Aranda vychází z neorealizmu, snímek má trochu felliniovskou atmosféru. ()

Související novinky

Festival španělských filmů již podesáté

Festival španělských filmů již podesáté

13.02.2015

Provokativní a aktuální témata, naturalistické pohledy na současnou společnost i odhalování historie, bláznivé komedie, dramata, autorské snímky, ale i hudební film či dokumentární road movie.… (více)

Reklama

Reklama