Režie:
Zdenek SirovýKamera:
Jiří KadaňkaHudba:
Luboš FišerHrají:
Václav Postránecký, Miroslav Donutil, František Němec, Ondřej Vetchý, Václav Vydra nejml., Oldřich Vízner, Jan Kraus, Karel Hlušička, Lenka Skopalová, Eva Jakoubková, Rudolf Hrušínský ml. (více)Obsahy(1)
Televizní zpracování slavného románu, v němž spisovatel Zikmund Winter zobrazil životní příběh profesora vysokého učení pražského, humanistického básníka Jana Campana Vodňanského (V. Postránecký) a jeho úsilí o záchranu starobylé univerzity po bitvě na Bílé hoře. Všechen boj Campanus postupně prohrává. Cesta ústupků vede k neúmyslné, ale tragické vině, když se na Campanův nechtěný popud jezuité zmocní dítěte popraveného Jesenia. Pro české země těžká doba pobělohorská postavila před Campana dilema, zda konvertovat, či si zachovat čisté svědomí, konflikt moci a cti v našich dějinách tak častý… (Česká televize)
(více)Recenze (8)
Nikdy jsem tak nepochopil pocity lidí po Bílé hoře jako v tomto snímku, je to síla... ()
Tohle celé zachraňují herci (a že jich tu je, a dokonce Kraus hraje bývalého rektora!) a slušné kulisy. Ale jinak je to neživotné, prostě takové výukové panoptikum plné postav historie jako od Cimrmana, s velkými proslovy a myšlenkami, ale jako každá výuková látka je to celé neživotné. Zachraňují to fakt jen herci. Navíc všechny ty deklamace a celkové vyznění jsou zase jen černobílé (hodní evangelíci, zlí katolíci). Netuším, jestli je to i v románu, ale tohle je prostě někdy až přehnané. Btw, chtěl bych vidět film, který dobu pobělohorskou nevidí jako prohru nebo dobu temna, protože tomu tak skutečně zcela nebylo. ()
Pan Kotva, kvůli kterému jsem to chtěl vidět, jen postával vzadu. Celé je to jen konverzační věcička, pro mne děsivě nudná. Ale donutilo mne to vyhledat některé věci z historie, takže mne to přece jen kapánek zaujalo. Ale skutečně jen kapánek. Bylo mi totiž divné co tam dělá Jessenius, když se děj odehrává tři měsíce po popravě, jak na začátku psáno. Ale zase musím popravdě přiznat, že jsem se nudil a tudíž nedával pozor. Takže asi šlo o nějakou retrospektivu? To mi bylo později potvrzeno a teprve pak jsem to pochopil. Takže, moje chyba. No a ke konci mi došlo, že těch retrospektiv bylo více, čímž vznikl dokonalý zmatek a rozhodl jsem se odebrat dvacítku. Ta co zbylo je pro skvělé herce, který špatný scénář pozvedli alespoň na trochu lepší úroveň. ()
Těžká cesta člověka, který se upřímně snaží dostát povinnostem k druhým, svému svědomí a přežít ve zlých časech. V kulisách marasmu pobělohorské doby se odehrává příběh, který se v různých podobách, světových i jen osobních, odehrává stále. I přes tíhu tématu je radost sledovat herecké výkony představitelů snad všech rolí, vedených jistou, a přitom nenápadnou režií vyrovnaného scénáře Winterovy předlohy. ()
Televizní inscenace z dob, kdy Václav Postránecký dokazoval svůj herecký um jinak, než později v přihlouplých seriálech. Neustále se mi vnucovalo srovnání mistra Kampana s Emilem Háchou. A výrok "Což by nebylo proti všemu právu, aby Čechové tady, na své půdě, byli jako cizinci?" mi přišel až příliš aktuální. ()
Reklama