Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1943 a Spojenci připravují invazi na Sicílii. Britská tajná služba ve snaze rozmělnit poněkud nacistickou obranu a ušetřit tak mnoho životů při invazi vymyslela plán na oklamání Hitlera. Němcům je třeba podstrčit agenta s tajnou informací o brzkém vylodění na řeckých ostrovech a předstírat nehodu, při které nešťastník zemřel. Když se Britům podaří sehnat pro tuto akci i tělo "dobrovolníka", ambiciózní plán má čím dál větší naději na úspěch. Němci si však hodlají vše pečlivě ověřit.... (dopitak)

(více)

Recenze (24)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Last night I dreamed a deadly dream, beyond the Isle of Sky, I saw a dead man win a fight, and I think that man was I. Jedna z nejslavnějších mystifikačních ochcávaček druhé světové války, která měla za úkol Němce skrze falešné dokumenty nesené neexistujícím důstojníkem přesvědčit, že vylodění rozhodně neproběhne na nejpříhodnější i strategicky zásadní (a dobře chráněné) Sicílii, ale v Řecku a na Sardínii. Spojencům se tato operace vyplatila hned dvojnásob. Jednak tím, že vůbec vyšla a poté i tím, že v budoucnu již Němci žádným nalezeným dokumentům z principu nevěřili; což se ukázalo jako výhra především během operace Market Garden. A tento film je dramatizací těchto událostí. S velkým důrazem na slovo dramatizace. A tak zatímco první část operace z pohledu britské rozvětky je ještě s přihmouřením obou očí alespoň rámcově dle skutečnosti, tak závěrečná třetina a přidaná linie s německým špiónem ověřujícím existenci Williama Martina už je čiročirá báchorka. Pokud tedy hledáte rekonstrukci "jak to tenkrát bylo", tak zamiřte do sféry dokumentů, kde byla Operace Mincemeat nejednou výtečně zpracována. Pokud si však vystačíte "pouze" s nadstandardní žánrovkou, tak rozhodně neváhejte. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Válečný film o tom, jak se na Němce šila pořádná bouda. Je to film, který je celkem napínavý, ale nedovedl celou dobu udržet mou pozornost. Snímek ale rozhodně nezapře dobrou režii, která se navíc vyznačuje i tím, že je zde skvěle zachycena doba a atmosféra. Připomínalo mi to špionážní filmy Alfreda Hitchcocka, ale bez jeho tíživé síly. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Kdybych o celém tom podrazu nečetl předtím, snad, možná, bych byl napnutý víc. Ale i tak mi přijde film až moc popisný, skoro dokumentárně až ilustračně laděný, kde vlastně jedinou životnou postavou je Lucy, která skutečně žije a prožívá svůj život (škoda, že se o ní film také na konci aspoň trochu nezmiňuje), ostatní se chovají jako paňáci, ano, pane, rozkaz, pane, osobní život nebo povahy nejsou důležité. A snad jsem čekal poté, co německý agent totožnost potvrdí, i něco víc, než jen rychlou animaci. Ale ve své době, kdy téma rezonovalo, asi byl tento snímek vnímán jinak. ()

fishki 

všechny recenze uživatele

Asi neúmyselne zamaskovaný a nenápadný film si tento tieň v žiadnom prípade nezaslúži. I keď sám som ho pozrel len v očakávaní Petera Sellersa. Ten sa nakoniec neukázal a úprimne mi tam vôbec nechýbal. Špionážny film o jednom admirálovi s geniálnym plánom a jednom mŕtvom vojakovi, ktorý slúžil ako "návnada" pre fašistické vojská. Celý film pozorujeme detailnú prípravu a vykonanie úžasného plánu, spolu s fašistickým špiónom, ktorý je vyslaný do Veľkej Británie overiť skutočnosť ďalšieho britského útoku. I keď asi treba trošku ustúpiť a odpustiť naivitu a jednoduchosť niektorých častí príbehu, za to krátke ale monštrózne vyvrcholenie na konci dávam aj tú piatu hviezdu. A tento film treba vidieť. Ide totiž o špičku v kategórií vojnových non-leathal filmov. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Špičkový špionážní film s výrazným podílem dramatických prvků, u kterého v nejnapínavější pasáži divák téměř zapomíná dýchat. Neprávem opomíjený, což lze vysvětlit jednak tím, že nikdy u nás na DVD nevyšel, jednak tím, že ho dost možná přehlíží i televize (byl by to skvělý tip pro Filmový klub ČT). Scéna v nemocnici, kde poručík Montagu přebírá mrtvé tělo, patří mezi ty nejsilnější, výborně ovšem zahrály i obě ženy. Výrazné herecké osobnosti ve filmu chybí, což mu podle mě jen a jen prospělo, podle imdb se ve filmu objevil Peter Sellers jako hlas Winstona Churchilla.____ His name will never be revealed?__ Never.___And finally... his body will have Christian burial?__ I cannot absolutely promise that... but I am fairly certain of it. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Filmový debut Stephena Boyda. (Kulmon)
  • Herec Peter Sellers namluvil ve filmu mnoho postav. V úvodních pasážích tohoto filmu Churchilla, dále opilce, hlasatele zpráv, taxikáře a dvojici starých bab, které se ve filmu objevili později. (Pavlínka9)
  • Ewen Montagu, důstojník, který byl pověřen operací Mleté maso a zároveň autor předlohy, se ve filmu objevil v malé roli jako letecký důstojník. (Kulmon)

Reklama

Reklama