Režie:
John SturgesKamera:
Charles LangHudba:
Elmer BernsteinHrají:
Yul Brynner, Steve McQueen, Horst Buchholz, Charles Bronson, Robert Vaughn, James Coburn, Brad Dexter, Eli Wallach, Jorge Martínez de Hoyos (více)VOD (3)
Obsahy(1)
Vesnice Ixcatlan trpí nájezdy banditů vedených nelítostným Calverou, který vesničany každý rok připraví o většinu sklizně a zásob. Proto se vesničané rozhodnou nakoupit v nejbližším městečku zbraně a bránit se. Chtějí o svém plánu poradit s profesionálním pistolníkem Chrisem, který je nadchnul bravurním kouskem jehož byli svědky po svém příjezdu do městečka. Ten jim však poradí, aby si nekupovali drahé zbraně, se kterými stejně neumí zacházet, ale najali si střelce a sám se záležitosti ujme. Podaří se mu získat ještě šest dalších mužů a s nimi se vydá do ohrožené vesnice. Přestože první střetnutí s Calverovými muži dopadne pro statečné muže příznivě, nevyzpytatelná povaha vesničanů situaci zcela nečekaně zkomplikuje. (oficiální text distributora)
(více)Zajímavosti (73)
- Na bezejmenném nádraží lze zahlédnout budovu s nápisem „Rio Grande Cattle CO“. (sator)
- V roce 1980 zavolal Steve McQueen (Vin), který umíral na rakovinu, Yulu Brynnerovi (Chris), aby mu poděkoval. „Za co?“ zeptal se Brynner. McQueen odpověděl: „Mohl jsi mě vyhodit z filmu, když jsem tě vytáčel, ale nechal jsi mě zůstat a ten film mě proslavil, takže díky.“ Brynner mu řekl: „Já jsem král a ty jsi rebelující princ; každý je stejně královský a je nebezpečné jim zkřížit cestu.“ McQueen řekl: „Musel jsem si to s Yulem vyřídit, protože bez něj bych v tom filmu nehrál“. (sator)
- Farmářská vesnice byla postavena pro potřeby filmu v poušti poblíž města Tepoztlán ve státě Morelos, jižně od Mexico City. (sator)
- Písmena na vlaku v železniční stanici F.C.I. znamenají – Ferrocarril Interoceánico de México. Mexická mezioceánská železnice byla jednou z hlavních železnic v Mexiku. (sator)
- Yul Brynner byl natolik nadšen Kurosawovým filmem Sedm samurajů (1954), že ihned po jeho zhlédnutí zavolal svému právníkovi, aby koupil všechna práva na japonský film. Činil tak už s myšlenkou, že natočí americký westernový remake původního snímku, který považoval za nejlepší neamerický western. (Komiks)
- Hlavnímu představiteli banditů Eli Wallachovi bylo líto, že westerny zpravidla neukazují, co zločinci dělají s penězi potom, co vyloupí banku nebo přepadnou vlak. Odjel tedy do Mexika a nechal si zasadit dva zlaté zuby, načež se při natáčení snažil, aby se náležitě blýskaly do kamery. K tomu si vyžádal opravdu krásného koně s postříbřeným sedlem, aby při jeho příjezdu bylo hned jasné, že dorazil dle Wallachových slov „vyfiknutý bandita“. (Komiks)
- Jedinou hvězdou v obsazení byl Yul Brynner (Chris). Pro většinu ostatních, tehdy v podstatě „bezejmenných", se stalo účinkování ve filmu odrazovým můstkem ke slávě. Platí to zejména v případě Stevea McQueena (Vin), ale také Eliho Wallacha (Calvera) či Jamese Coburna (Britt). (Doctorow)
- John Sturges, který tu poprvé získal samostatný produkční kredit, obsazoval film pod mimořádným tlakem, neboť se blížila herecká stávka. (Doctorow)
- Natáčení provázela napjatá atmosféra a neustálá soutěživost, jelikož každý ze sedmi představitelů chtěl vyniknout a dožadoval se u režiséra co největšího času na plátně. (Mirokukii)
- Původní plány počítaly s Anthonym Quinnem v hlavní roli v režii Yula Brynnera. Studio však požadovala Brynnera do hlavní role a Quinnovi nabídlo roli vedlejší, což vyústilo v soudní spor těchto dvou herců. (Mirokukii)
- Režisér John Sturges převzal z původních Sedmi samurajů (1954) kromě hlavní zápletky také scénu, kdy si Britt (James Coburn) prohlíží květiny, zatímco čeká na Calverovy (Eli Wallach) muže, až si přijdou pro své koně. (StevenW.)
- Film patří mezi ty, ke kterým bylo vytvořeno nejvíce českých dabingů. Existují hned 4 dabingové verze, a to z let 1968, 1994, 2006 a 2007. (Ištván87)
- První klapka padla 1. března 1960. Natáčelo se v Mexiku ve vesnici speciálně postavené pro film. Dále se točilo ve městech Cuernavaca, Durango, Tepoztlán a také ve studiích Churubusco v Mexico City. Točilo se také v Arizoně. (Terva)
- Eli Wallach (Calvera) získal díky natáčení nové netradiční přátele. Režisér John Sturges totiž pátral tak dlouho po věrohodných společnících pro Calveru, až nakonec najal skutečné bandity z kopců okolo Mexico City, kde se film natáčel. Ti pak svého nového „šéfa“ přijali skvěle a naučili ho, jak má střílet, jezdit na koni a klít. Navíc kolem něj a jeho manželky v místě natáčení vytvořili neprodyšnou ochrannou bariéru. (Born2BeAlone)
- Akira Kurosawa, režisér původního snímku Sedm samurajů (1954), věnoval Johnu Sturgesovi po skončení premiéry filmu Sedm statečných samurajský meč. Bylo to na znamení, že se mu snímek více než líbil. (DominikV)
- V kinech utržil film 11 000 000 amerických dolarů, výroba stála 2 500 000 amerických dolarů. (M.B)
- Podle autobiografie Eliho Wallacha (Calvera) se Steve McQueen (Vin) na sebe na plátně snažil upoutat pozornost na úkor Yula Brynnera (Chris): setřásáním nábojů a zvedáním klobouku během scény s pohřebním vozem, nakloněním se z koně a ponořením klobouku do řeky. Brynner si údajně najal asistenta, který počítal, kolikrát se McQueen během Brynnerova proslovu dotkne svého klobouku. (džanik)
- John Ireland i Sterling Hayden byli zkoušeni do role Britta (James Coburn). (džanik)
- Roli Vina (Steve McQueen) měl původně hrát George Peppard. Do téže role byl zkoušen i mladý Gene Wilder. (džanik)
- Všimněte si, že pokaždé, když Eli Wallach (Calvera) vrací pistoli do pouzdra, dívá se dolů. S pistolí to jednoduše neuměl a nechtěl vypadat jako hlupák, kdyby pistoli vrátil mimo. (džanik)