Ztraceni

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2004–2010), 88 h 30 min (Minutáž: 40–105 min)

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan (více)

Stroskotanci, ktorí prežili haváriu lietadla na mysterióznom ostrove uprostred oceánu tisíce míľ od civilizácie, nemajú nádej na záchranu - sú stratení! Stratili sa aj vo vlastných životoch, pretože mučivé tajomstvá, ktoré si priniesli ukryté hlboko v duši, už nemôžu vyhnať a desivé skutky napraviť. Zomreli a musia začať odznova. Nové extrémne dobrodružstvá z nich prekvapivo vyplavujú tie najlepšie aj najhoršie vlastnosti, úžasnú vnútornú silu či netušené schopnosti. Ale ak všetko na svete má svoj zmysel a nič sa neodohrá bez príčiny, prečo to všetko musia prežiť? Je všetko naozaj také, ako sa zdá? Záhadný ostrov začína vydávať svoje tajomstvá... Sledujte najlepší americký dramatický seriál roka 2005, ocenený prestížnou soškou Zlatý glóbus a troma cenami Emmy!
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, ostalo uväznených na mysterióznom ostrove kdesi uprostred oceánu, tisíce míľ od civilizácie. Pomoc neprichádza, pretože šesť hodín pred haváriou lietadlo stratilo spojenie, neplánovane zmenilo kurz a letelo tisíce míľ neznámou trasou. Ak ich niekto skutočne hľadá, potom zbytočné pátra v celkom iných končinách našej planéty. Prvé, čo doktor Jack Sheridan (MATTHEW FOX) po prebudení pocítil, bola pálčivá bolesť. Potom si všimne páliace slnko, bambusový les, dym a najmä všadeprítomný krik a plač ranených. Spoločne s vedomím prichádza aj hrôzostrašné pochopenie situácie lietadlo, ktorým cestoval, pravdepodobne havarovalo. Lekársky inštinkt mu napovedá, že ľudia potrebujú jeho pomoc. Stroskotanci prehľadávajú miesto núdzového pristátia a zistia, že sú na ostrove, kde prevláda neprístupný terén. Ani počasie tu nie je najprívetivejšie. Nepriestupnou džungľou sa navyše preháňajú tajomné tvory, ktoré nepatria k žiadnemu živočíšnemu druhu, ktorý by kedy niektorý z nich poznal. Najväčším problémom je však rôznorodosť samých stroskotancov, ktorých rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt i morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy Jacka a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ) mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Ak chcú zmätení a zranení ľudia prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Je jedno, kým sme boli a čo sme predtým robili. teraz sme všetci zomreli a musíme začať znova. Nájdite spôsob, ako prispieť, pretože nikto sám neuspeje. A ak spolu nemôžeme žiť, zomrieme sami. Ostrov je zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev a mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si stroskotanci nesú aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Stroskotanci sa pokúšajú nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú silu a schopnosti, o ktorých predtým ani netušili. Pri prehľadávaní trosiek lietadla objavia rádiovú vysielačku a nádej na skorú záchranu vleje všetkým stroskotancom novú krv do žíl. Tajomný ostrov však zároveň vydáva ďalšiu zo svojich záhad počas pátrania narazia na kovové putá, zbraň a predovšetkým zviera, ktoré by nemalo v tunajšej tropickej klíme prežiť ani deň...
Najsledovanejší dramatický seriál americkej stanice ABC v roku 2005, ktorý už dve sezóny fascinuje divákov na celok svete, okrem množstva iných ocenení získal v roku 2005 aj Emmy Awards v šiestich kategóriách (z 12 nominácií) ako najlepší dramatický seriál, réžia, kasting, hudba, kamera a vizuálne efekty. 16. januára 2006, na odovzdávaní prestížnych cien Zlatý glóbus (63. Annual Golden Globes) v Los Angeles, seriál LOST zvíťazil v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál roka 2005 (a porazil pritom ostané nominované seriály CommanderIn-Chief, Grey´s Anatomy, Prison Break a Rome). Druhú sériu seriálu LOST nominovali ešte v dvoch ďalších kategóriách za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Naveen Andrews) a najlepší herecký výkon v dramatickom televíznom seriáli (Matthew Fox). Dramatický seriál Nezvestní nakrúcali pre televíznu spoločnosť ABC od marca 2004 a prvý diel videli americkí diváci v októbri toho istého roka. Netrvalo dlho, a práva na vysielanie si zakúpilo viacero televízií na celom svete. V Spojených štátoch zožal seriál veľký úspech, vďaka 18,7 miliónom divákov sa stal najsledovanejším dramatickým počinom stanice ABC od roku 1985, hovorí Tom Davidson, riaditeľ distribučnej spoločnosti AXN pre strednú Európu. Sme presvedčení, že divákov priam priklincuje do kresiel. Jedným z tvorcov seriálu a producentom je J. J. Abrams (za réžiu prvých dvoch epizód dostal Emmy Awards za réžiu), ktorý je známy aj vďaka seriálu Alias či scenármi k mnohým filmom. Jeho zásluhou je seriál plný dramatických zvratov a napätia, nazerá hlboko do ľudského vnútra, kde sa ukrývajú aj tie najhoršie tajomstvá. Seriál nakrúcali na Havaji. Dvojhodinová pilotná snímka stála približne 10 miliónov dolárov, a je tak jedným z najdrahších televíznych projektov v histórii. Iba doprava kusa havarovaného lietadla stála vyše 250-tisíc dolárov. Na scenároch sa podieľalo niekoľko autorov, ktorá nikdy vopred nevedeli, do čoho idú. Počas tvorby museli uplatniť znalosti z mnohých vedeckých odborov, napríklad zo sociológie, ktorá mi pomáhala vytvoriť interakciu medzi jednotlivými postavami. Keď sa začalo nakrúcanie, väčšina z tvorcov scenára si ešte stále nebola istá, ako bude dej a osudy stroskotancov pokračovať. Dôkazom je napríklad postava doktora Jacka Shepharda (MATTHEW FOX) pôvodne mal zomrieť hneď v druhej epizóde, ale tvorcom sa ho uľútostilo, a razom sa tak z neho stala jedna z najvýraznejších postáv seriálu. Veľa pozoruhodností sa udialo aj počas kastingu. Ako príklad poslúži kórejská herečka Yunjin Kimová, ktorá mala hrať pôvodne Kate. Rola však už bola obsadená, ale autori nechceli o Yunjin prísť, a tak jej napísali úlohu šitú priamo na telo. Každá epizóda sa sústreďuje na dôležité detaily života a minulosti jednej z postáv. Až vo chvíli, keď sa jednotlivé čriepky poskladajú, môže divák pochopiť, prečo jednotliví hrdinovia konajú a správajú sa, ako to vidí pred sebou na obrazovke.
Postavy
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, je uväznených na opustenom, v oceáne stratenom ostrove. Ak chcú prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Taký je začiatok nového seriálu Nezvestní, ktorí fascinuje milióny divákov na celom svete. Netreba sa čudovať, veď príbehy o stroskotancoch, ktorí riadením osudu stroskotali a zostali uväznení na opustených ostrovoch uprostred oceánu, fascinujú človeka už oddávna. Samozrejme, v dnešnej dobe satelitov, keď je možné zistiť, ako je niekto oblečený na inom kontinente, a keď stačí dotknúť sa niekoľkých tlačidiel na telefónu a dovoláte sa na druhý koniec sveta, sa zdá niečo také priam nemysliteľné. Novodobým stroskotancom predsa stačí nájsť si len úkryt a počkať tam na najmodernejšie vybavených záchranárov, ktorí im o niekoľko hodín poskytnú všetku potrebnú lekársku starostlivosť, stravu a sprostredkujú aj kontakt s vydeseným príbuzenstvom. Nie vždy však všetko beží podľa zabehnutých pravidiel a schém. Postavy seriálu sa o tom veľmi rýchlo presvedčia. Nielenže je ostrov, na ktorom uviazli, zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev, ale mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si nesú stroskotanci aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Najväčším problémom je však ich rôznorodosť. Stroskotancov rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt aj morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy lekára Jacka Sheridana (MATTHEW FOX) a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ), mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Stroskotanci sa pokúšajú v troskách lietadla nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú schopnosti a silu, o ktorých predtým ani netušili. Prvá séria seriálu zachytáva štyridsať dní v živote stroskotancov. Istá podobnosť s biblickým motívom nie je vôbec náhodná. Napríklad Kate Austinová (EVANGELINE LILLYOVÁ) sa nikdy predtým nestretla s nejakými zdravotníckymi kurzami, teraz obväzuje a zašíva rany ako skúsená sestra s mnohoročnou praxou. Svojím nezameniteľným zmyslom pre humor a optimizmom všetkým dodáva odvahu srdnatý Hugo Hurley Reyes (JORGE GARCIA). Charlie Pace (DOMINIC MONAGHAN) je pohasínajúca rocková hviezda s mnohými tajomstvami z minulosti i prítomnosti. Sayid Jarrah (NAVEEN ANDREWS) zase musí bojovať so zažitými rasovými predsudkami, ktoré si priniesol z rodného Stredozápadu. Tŕňom v oku je mu predovšetkým kórejský pár Sun a Jin Kwonovci (YUNJIN KIMOVÁ, DANIEL DAE KIM), ktorých od ostatných cestujúcich delí nielen bariéra kultúrna, ale aj jazyková. James Sawyer Ford (JOSH HOLLOWAY) medzi ostatných tiež príliš nezapadá, môže za to najmä jeho ustavičné fabulovanie a preháňanie. Michaela Dawsona (Harold Perrineau) čaká na ostrove zoznamovanie sa so svojím deväťročným nevlastným synom Waltom Lloydom (MALCOLM DAVID KELLEY), ktorého dostal do opatery, pretože mu chvíľu pred cestou zomrela matka, Michaelova exmanželka. Záhadnou postavou je John Locke (TERRY O´QUINN), tajuplný muž, ktorý je s ostrovom zviazaný akýmsi osudovým putom. Nechýba ani egocentrická Shannon Ruthefordová (MAGGIE GRACEOVÁ), ktorá je schopná robiť si pedikúru aj vo chvíli, keď okolo nej zomierajú ľudia, a jej hádavý a hašterivý brat Boone Carlyle (IAN SOMERHALDER). Pozoruhodnou postavou je aj mladučká Claire Littletonová (EMILIE DE RAVINOVÁ), ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva a pripravuje sa na nastávajúcu úlohu matky... (oficiální text distributora)

boro123

Ze začátku velmi chytlavé a napínavé, postupem času ale dochází jen k vršení dalších a dalších záhad a tajemných lidí, co se na ostrově objeví do takové míry, že už mi došla trpělivost a přestala jsem seriáll sledovat. Jediné co by mě ještě zajímalo je, jestli se vůbec diváci dočkají nějakého vysvětlení všech těch podivných věcí, co se v seriálu děly...upřímně o tom dost pochybuji. ()

Cassandra

Opravdu podrobně jsem sledovala akorát první sérii, přišlo mi, že na seriálu není zas tak nic zvláštního, ale přeci jen dám čtyři za tu sílu námětu, kdy jste prostě zvědaví, co za tím vším vězí; a třetí série můj zájem ještě zvedla. Také charaktery nejsou vymyšlené špatně, i když jejich tzv. propracovanost příliš zavání scénáristickým chtěním udělat postavu co nejzajímavější. A umělá natahovanost? Ve srovnání s Prison Breakem, na který jsem se přestala dívat po sedmi dílech, protože už mě skutečně nezajímalo, co se podělá v příštím díle, je tohle malina. ()

jasiska

Šesť rokov ľudia sedeli v školských laviciach, za pracovnými stolmi, po krčmách, či pri obrazovkách počítačov a rozvíjali najbláznivejšie teórie o snežných medveďoch, o sériách čísel, o smoke monster, o Jacobovi a o Dharma Initiative. S každým ďalším dielom prichádzalo za hrsť odpvedí a za kýbel nových otázok. Sledovali sme, ako sa darí robinsonom z letu Oceanic 815 a odhaľovali sme kúsky z ich predošlého života. Videli sme zázračné uzdravenia a cestovanie v čase. Mačkali sme gombík, báli sme sa tých druhých, hádali sme sa, pomáhali sme si a chodili sme z jednej strany ostrova na druhú a zase späť. Už je to chvíľa od doznenia poslednej epizódy Lostov. Venovala som jej i myšlienku či dve a uzniesla som sa, že sa mi koniec páčil. Áno, malo to tak trochu dosť toho amerického pátosu a komerčnosti, ktoré všetci tak radi nenávidíme. Áno, mnohé veci zostali nezodpovedané a nevyriešené. A áno, niektoré odpovede nám dali len ďalšie otázky a niektoré sme nepochopili. Ale zároveň treba povedať, že sme sa nenudili ani len na minútku, že sme mali síce megadivný ale predsalen happyend, že tie najdôležitešie odpovede sme dostali a tie ostatné zodpovedané predsa ani nechceme, lebo by seriál stratil to čaro tajomna, ktoré ho robí tým, čím je. ()

Pjenkus

Když přistoupitě na hru scénaristu a zkousnete fakt, že vůbec nic nevíte, čeká vás nejlepši seriálovy zážitek (v rámci dramatických seriálů). ()

mc.loki

Blbost. Nemůžu si pomoci. Blbost. Věřím tomu, že tu vějičku miliony lidí spolkli, je to totiž lákavě zabalený a voní to tajemnem a exotikou a mystérii, ale...blbost. ()

slouy

Super seriál. Náhled do minulosti nebo budoucnosti to je super. Některé záběry, ale nechápu. Třeba jak se tam objevil lední medvěd a pak nějak záhadně zmizel. Sice se mi více líbili první dva díly, ale pořád je to skvělí sriál. ()

melkor323

Kedysi u na mal 5*, ale musím ubrať, lebo akože 5 sérií.....toto už prehánajú...videl som len 2, ale toto nemože dopadnut dobre...treba vediet, kedy dosť, a toto už je moc.... ()

tokyno

Tak tento seriál je asi můj nejoblíbenější. Od prvního dílu mě to pohltilo a stále mě to nepřestalo bavit. Ze začátku to bylo takové mírnější, ale postupem času začali přibývat různé záhady a nevysvětlitelné věci, a tohle přesně mám rád. Ztroskotaní hrdinové se dokonce dostanou z ostrova, ale životy ve velkoměstech pro ně již nejsou to pravé, tak se rozhodnou na ostrov vrátit a dál žít svoje dobrodružné životy. Ale i u tohoto seriálu sem zastánce názoru, že je lepší v původním znění. ()

Prochy38

Hrozně těžké hodnotit. Bylo by ideální, kdybych mohl hodnotit každou sérii zvlášť. Protože bohužel tento zprvu geniální seriál má sestupnou tendenci. Teď (02/2010) započala 6. série a já jsem jen zvědavý, s čím ještě tvůrci přijdou. Bojím se, že sestupná tendence bude jen a jen pokračovat... ()

VonoXX

Tak jsme se konečně dočkali, po 6 letech jsme se dozvěděli, proč a za jakým účelem tam byli. A musím říct, že poslední díl podělal všechno, co se dalo. Dá se říci, že 6 série pohřbila těch zbylých pět, protože byli docela nadbytečné a to mě vytáčí. A ty poslední minuty seriálu? Ty bych shrnul takto: ??? !!! ... Nevím jak to mám celkově ohodnotit, protože mě osobně ten seriál bavil dlouhou dobu. Jenže to by scénáristi měli mít připravený celý seriál už předem i s koncem a ne že podle úspěchu budou přidávat jednu sérii za druhou až se nakonec do toho zamotají a zničí celý seriál od základů. Takový potenciál měl a skončil takovým fiaskem. Stejně ale z celkového hlediska bude moje hodocení vcelku pozitivní. [85%] ()

venom14

Za první řadu bych dal 5 hvězdiček,potom každé o hvězdu méně,jen hloupé natahování.Ale za první dvě řady dám 4 ()

Bety88

Seriál lost bude vždycky určitě fenoménem, protože se lišil značně od ostatních seriálů. Nechával člověka tápat až do posledního dílu, ale to co tam tvůrci předvedli, si snad ani nezasloužil. Dalo by se říct, že to poslali do někam, alias "největší podvod v dějinách seriálu". Nechci tím říct, že bych litovala předešlých let sledování, ale jako divák jsem očekával nějaké vysvětlení a nedostalo se mi ničeho. Proto do budoucna končím se sledováním podobných seriálů, nechci se dočkat stejného nemilého překvapení. Scénáristi by zasloužili za poslední řadu nakopat. ()

ClimbVibe

Perfektní seriál. Skvělé postavy a způsob vyprávění komplikované story. Pamatuju si, jak mě to strhlo, jak jsem první 2 série sjížděl jako závislák... ()

Xavi6

No, hodně rozdílný seriál na začátku a na konci. Když to začínalo něčím jako pádem letadla na ostrov, nemyslel jsem si, že na konci se budu kouř proměňovat na člověka a jeho porážkou se nezničí ostrov. Ze začátku mě to hodně bavilo, samé záhady, záhadný poklop, poté ty čísla a celá Dharmská iniciatíva byla dobrá. Po druhém ztroskotání to už nebylo ono, pravda, že kdyby zde furt byly jen ti stejní trosečníci nebylo by to ono, ale zas takové pozdvižení to nemuselo dostat. Každopádně seriál se mi hodně líbil, ale tvůrci by si měly srovnat svých pět dohromady a ne takhle blbnout a improvizovat s fantasy. ()

Doom351

Let Oceanic 815 letí z Austrálie do USA, bohužel někde nad pacifickým oceánem se letadlo dostane do turbulence a ztroskotá na "pustém" ostrově ... No on až tak pustý není, žijí na něm tzv. druzí a celý ostrov se navíc začíná zahalovat děsivým tajemstvím ! To je vše co bych asi prozradil k příběhu ... První 3 série byly opravdu povedené a nemohl jsem se od sledování odtrhnout. Čtvrtá série byla o něco slabší ale poslední dvě mi to hravě vynahradili ... Co se mi hodně líbilo bylo prolínání časových úseků a prolínání příběhů ztroskotaných postav ... Efekty ze začátku za moc nestáli ale časem se to zlepšilo ... Co mě štvalo byl poslední díl od kterého jsem asi moc očekával ale mě tam přece jenom něco chybělo, dále mi vadila občasná ukecanost kdy už dialogy nebyly ani zajímavé ale stejně ke konci dílu vždy přišla nějaká pecka která mi zlepšila náladu ! Nebýt špatného zakončení dal bych 5*, takhle dávám jenom 4. :) ()

Bingos

Seriál jsem žral už v době, kdy vycházel, ale až po absolvování šestidenního maratonu a pár vstřebávacích dnech se konečně odvažuju tento fenomén komentovat. Jestli seriál nechce zabřednout u sebevykrádání a sekání furt stejných šablon dokola, měl by se určitým způsobem pohybovat k hranicím svých možností. Stále opakovaná látka sitcomů, kriminálek a telenovel se přejí a proto Gregory House dostává rakovinu, všichni aktéři z Big Bengu si najdu přítelkyně, někdo umře, někdo si někoho veme, Scofield konečně zdrhne z lapáku a podobně. Některé seriály jsou příkladem geniálního vývoje i vhodného vypointování (hlavně ty od Josse Whedona) a některé seriály jsou Ordinace v růžové zahradě; No a pak jsou tady Ztraceni, seriál, který prakticky nemá obdoby! Ten samozřejmě také má hranice svých možností, ale aniž by někoho upozornil, tak hraje někde sedm mil za nimi. Proto se dramatický seriál o lidském chování v kritických podmínkách s lehce mystickým nádechem z postupem přibývajících záhad mění v seriál prvně dobrodružný, mysteriózní, snaživě pseudovědecký a zničeho nic tu cestujeme v čase, tvořím alternativní reality a je tu scifárna jak řemen. Hlavní dějová linka tvořená prakticky první a šestou sérií je zaházen tolika záhadami, otazníky a ledními medvědy, že člověku zůstává rozum stát. Právě proto seriál, který svým startem vstoupil do dějin, končí jen pokrčením ramen. O to víc mě ale sere, že J.J. opustil moji oblíbenou Temnou věž, protože to je přesně látka, kterou by podle mě zvládl skvěle zpracovat (mnoho prvků totiž Lost a The Dark Tower sdílí) a jelikož by měl pevně daný příběh nemohla by se mu rozsypat pod rukama. No nic, těch šest dnů mi už nic nevrátí... Závěrečný Verdikt: Přestože je spousta vláken slepých a "AHA!" momenty ani zdaleka nevyvažují "Co se kurva děje?" momenty, jsou Ztraceni kultovní záležitostí a já na všechny hodiny strávené na ostrově budu vzpomínat se slzou u oka... ()

J*A*M*A*L

Senzační příběh a skvělé epizody.Ani u jedné epizody jsem se absolutně vůbec nenudil a nezahlédl jsem jakoukoliv špetku nudy.Rozhodně není lepšího seriálu.Ty epizody vždycky tak rychle uběhly prostě neuvěřitelné.Nejlepší seriál co znám.J.J. Abrams je génius a přišel na něco opravdu originálního.Seriál, který by rozhodně měl vstoupit do dějin seriálů už jen díky svému nápadu a díky tomu, že celý seriál je jeden velký příběh rozdělený na několik senzačních epizod.Nechápu jak ten seriál může mít jen 76%, tenhle seriál má mít alespoň 90% lidi.Vážně nevím co chcete víc.Říkám vám, že zajímavější seriál neseženete. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Dočkáme se rebootu Ztracených?

Dočkáme se rebootu Ztracených?

07.02.2019

Stanice ABC v posledních letech holduje rebootům svých starých hitů, a má dobrý důvod. Z oživené Roseanne se stal v zámoří obří hit a seriál dosahuje vysokých ratingů i po vyhození hlavní herečky a… (více)