Reklama

Reklama

Obsahy(1)

14. mája 1948 sa na mape sveta objavil nový štát Izrael. Jedným z tých, ktorí prispeli k jeho samostatnosti bol americký plukovník Mickey Marcus (Kirk Douglas), ktorý pomáhal pri formovaní izraelskej armády. Film je predovšetkým výpoveďou o ňom samom, vychádzajúc z knižnej biografie Cast A Giant Shadow: The Story of Mickey Marcus Who Died to Save Jerusalem napísanej Tedom Berkmanom. Herecké začiatky sú ťažké a tak aj Michaelovi Douglasovi sa tu našla iba malá rola vodiča džípu... (Yoss)

(více)

Recenze (22)

Vampireman 

všechny recenze uživatele

Libové. Politické pasáže za mě trochu drhnou, ale akce je napínavá, film nenudí a Kirk baví, protože jednou za čas nasolí hodně stylovej výrok. Navíc vzácně zpracovávané téma Izraelské války je přesné, atraktivní a informativní. K režijní stránce Velkého žalu mám akorát otázku proč, když Shavelson měl k dispozici ty prostory co měl, cítil potřebu natočit zbytečný záběry ve studiu před plátnem?? ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Netušil som, že Američania stihli už takto skoro natočiť vojnový film o bojoch na izraelsko-arabskom fronte a následnom vzniku izraelského štátu. A ešte s takýmto bohatým obsadením. Oceniť musím hlavne vojnové scény, natáčané v zaujímavých exteriéroch, avšak mimo toho to malo dosť hluchších miest, čomu výrazne napomáhala aj dlhočizná stopáž. Čo sa týka historickej vierohodnosti, nedokážem posúdiť. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Je to trošku romantický, chvílemi naivní a chvílemi americky přepjatý, ale i tak velmi kvalitní film. Už to herecké obsazení stojí zato. Hlavní zásluha filmu však vězí v historickém, poměrně věrném popisu událostí kolem vzniku státu Izrael, o kterých se toho moc neví a u nás dlouhá léta ani vědět nemělo. Zahřeje zmínka o tom, že téměř jediné zbraně, které měla vznikající izraelská armáda v roce 1948 k dispozici byly československé. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Melville Shavelson zahrál milostným příběhem vojenského poradce rozhodujícího se mezi dvěma ženami na emotivní strunu, nádavkem přidal velkou porci z válečného kotlíku. Velký žal právě že není standardní válečný snímek, druhá světová válka se tu odehrává jen formou flashbacků a boje se přenesly na Blízký východ. Natočeno v době, kdy generalizovaně řečeno Američané měli chuť válčit (nebo alespoň producenti si to mysleli). Kirk Douglas ve velké, a tvůrci se snaží přesvědčit, že i spravedlivé roli, nepřesvědčení však musí nutně nabýt dojmu, že jde spíše o roli krvelačnou. Téměř neozbrojené Izraelce žene v džípech proti egytpským tankům. Z hereckého ansámblu zaujme kromě rozhodného Kirka Douglase a domácího velitele odboje, někdejšího Crise Yula Brynnera, i postava amerického generála v podání drsňáka Johna Wayna, malou a hodně smutnou roli si tu zahrál i Frank Sinatra (jeho letecké bombardování lahvemi sifonu ovšem nemělo chybu). Jeden z filmů, kde buďto obdivujete tvůrce za odvážně dlouhou stopáž, nebo je za to samé proklínáte. It depends. ()

Streeper 

všechny recenze uživatele

Začnu hned s tím, co se mi na filmu líbilo nejvíc. Je to určitě válečné téma, jelikož tohle není tak často zfilmované, myslím tím ne v téhle části země. Další je Kirk Douglas. Je to fešák a roli zahrál skvěle, stejně jako mě těšila přítomnost Yula Brynnera. S čím se ale tvůrci filmu sekli nejvíc je délka. Je to až moc dlouhé na to, abych se vydržela koukat. Začíná to být zdlouhavé a nudné a když se objevily závěrečné titulky, tak jsem byla nadšená, že to konečně skončilo. ()

Galerie (118)

Zajímavosti (3)

  • Československá republika poslala v rámci pomoci do Izraela nielen streľné zbrane, ale i lietadlá a tanky. Jednalo sa vo veľkej miere o koristnú techniku wermachtu. (andykovac)
  • Michael Douglas v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama