Režie:
Henri VerneuilKamera:
Claude RenoirHudba:
Ennio MorriconeHrají:
Yul Brynner, Henry Fonda, Dirk Bogarde, Philippe Noiret, Michel Bouquet, Martin Held, Farley Granger, Virna Lisi, Marie Dubois, Robert Alda, Paola Pitagora (více)Obsahy(1)
Špionážní snímek odehrávající se dle skutečné události kolem vysoce postaveného zaměstnance KGB Vlasova (Yul Brynner), který za nejtužšího období tzv. "Studené války" přeběhne na Západ a tvrdí, že může učinit řadu závažných odhalení o sovětských agentech, kterým se údajně podařilo proniknout do tajných služeb na Západě a infiltrovat je. Tyto informace vzbudí obrovskou vlnu chaosu a stíhání oněch proruských špionů, vlnu neprokázaných obvinění a zatčení agentů vlastními vládami a dokonce jejich odsouzení. Až po několika letech vypluje na povrch, že se informace a obvinění ruského přeběhlíka nezakládaly na pravdě. Vlasov byl vlastně jen falešný zběh-špion, nastrčený vlastní organizací, aby zeslabil západní bezpečností složky. Disponoval však velmi pravděpodobnými fakty a tím se mu podařilo úplně dezorientovat západní kontrarozvědku. (LiVentura)
(více)Recenze (15)
Mysteriózně-geniální hudba "M". Had je neoprávněně "zapomenutým" dílkem svět.filmu s hvězdami prvé třídy.!!! Yul Brynner coby tvrdý východní agent, který roznese nepříjemnou zprávu mezi západními rozvědkami, která má za následek represe uvnitř tajných organizací mnoha států. Pan Fonda hraje amerického agenta, Bogarde britského "Hada" a náš milý Noiret sehrává úlohu podezřelého agenta z Francie.. ()
Povedena spionazne konspiracni zalezitost - frantici vs amici, Yul Brynner, Henry Fonda, Philippe Noiret, Michel Bouquet... plukovnik KGB se vyda frantikum/amikum s tim, ze jim poskytne info ruskych tajnych sluzeb o agentech ve vladach clenskych zemi NATO, nasledne se rozjizdi velkolepa konspiracni vysirka... hudba by Ennio Morricone je velkym plusem... ()
Klasický špionážní film ze staré školy. Tento je ale skvěle obsazen, v hlavních rolích jedna hvězda vedle druhé. Divák trochu nahlédne i do amerického sídla vedení CIA v Langley, kde pro americkou tajnou službu pracují desítky tisíc zaměstnanců. Tento film ze začátku 70. let ukazuje dnes již primitivní techniku, ale tehdy to byl top. Děj filmu docela ujde, je to vše o studené válce a špionáži ruské proti americké a naopak. ()
Politicko-špionážní thriller z období tzv. "Studené války". I přes velké kosmopolitní obsazení, silné herecké výkony, ohromnou délku (skoro dvě hodiny čistého času), a velmi pomalé tempo, mě tento snímek spíše nudil, příběh ač nepochybně inteligentní a zajímavý (založený prý na slavném "Philby" spy případu), je opravdu hodně spletitý a občas skutečně obtížný sledovat, je tu strašně moc různých postav- skupin a film se stává místy opravdu nepřehledným (jak v jednání, tak po dějové stránce), ve filmu je i minimum akce, napětí a vzrušení-všecko zde se soustředí hlavně na dlouhé rozhovory uvnitř uzamčených prostor se skrytými mikrofony a kamery, nechybí ani nějaké ty detekroty lži, a ke všemu i záhadné sebevraždy, atmosféra i přes atmosferickou Morriconneho hudbu za doprovodu krajana dirigenta Bruna Nicolaie, není tak silná, jako v jiných filmech, ale Itálie z ní dychtí víc, než Francie. Film se odehrává především v interiérech (špionážní agentury CIA, KGB, MI6, zpravodajské služby, filmové projekce, velké sály, atd) Hudbu jsem zde téměř nepostřehl, když opomenu úvod a finále. Konec dobrý, ale i tak z mého pohledu je to spíše zklamání, a pokud bych měl doporučit, tak jednoznačně některé italské politické thrillery ze stejné doby, to je úplně jiné kafčo. Navíc filmu bych vytkl ještě jednu věc a to dosti podstatnou, film se odehrává na různých místech - různých městech (Francie, Německo, Británie, USA), kde se mluví pokaždé jiným jazykem a titulky jsou kolikrát zcela opomenuty, nebo naopak kde jsou titulky, tam by být ani nemusely ,a kde není dab., tam by klidně mohl být. Vůbec v řeči a titulcích je tu jeden velký bordel, prakticky se ani nedá říct v jaké řeči jsem tu mou verzi viděl (tady to totiž nebylo jednoznačně definováno), titulky byly anglické ale naskakovaly jen občas. S odřenýma ušima 2,5/5*. ()
Kvalitní špionážní snímek s výborným hereckým obsazením ústřední čtyřky (Brynnerovi budiž navíc připsáno k duhu, že nepřehrává ruský přízvuk), který však není tak spletitý, jak by možná mohl být. Inspirace Philbyho aférou (potažmo cambridgeskou čtyřkou/pětkou) je zřejmá, pokud jste o ní kdy slyšeli. Velká část filmu navíc působí jako reklama na to "jak vlastně funguje zpravodajská služba", což ovšem není na škodu, zvláště když je tento přístup tak krásně vypointován ve scéně s Araratem. Výjimečně bych moc nevzýval Morriconeho hudbu, protože spíš než o "komplexní soundtrack" tu jde hlavně o jednu (úžasně "chřestýšovitou") znělku. Je ovšem nadmíru škoda, že celým snímkem neprostupuje taková sychravá atmosféra, jakou má finále na německo-německé (checht) hranici. ()
Galerie (18)
Photo © Cinema International Corporation (CIC)

Zajímavosti (1)
- Námět filmu čerpá z případu Kima Philbyho, jenž byl vysokým důstojníkem britských tajných služeb a jedním z nejpřednějších agentů KGB. (aporve)
Reklama