Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Dobrodružstvá Robina Hooda sú jedno veľké non stop dobrodružstvo na plátne. Stále sa šermuje, bojuje, skáče po stoloch, jazdí na koňoch, striela z luku a bojuje o srdce krásnej ženy. Je to vrchol hollywoodskeho atleticizmu a neverím, že tento film nebol hlavným inšpiračným zdrojom pre vzhľad kung fu filmov a komédií Jackieho Chana. Klasika, ktorú musí vidieť každý filmový fanúšik klasického hollywoodu. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Glorious Technicolor. Tady o nic jiného nejde :) Fairbanksův Robin z roku 1922 potřeboval koncem 30. let aktualizaci jako sůl, tak nastoupil Errol Flynn a bylo vymalováno. Ale stejně nejlepší herečkou je Una O'Connor a nechává všechny ty klasiky Olivii de Havilland, Basila Rathbonea a Claude Rainse daleko za sebou. #LFŠ ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejmilejší představení dalšího hollywoodského páru snů Errola Flynna a Olivie de Havilland, k nimž zde nutno přičísti Flynnova dvorního režiséra Michaela Curtize (snad 12 společných filmů). Z amerických rozhodně nejlepší Robin (celosvětově bych hlasoval z čistě osobních důvodů pro Lexe Barkera), jenž nikdy nevybledne - ať svými skvěle zrestaurovanými barvami či romantikou, dobrodružstvím a humorem ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Klasická hollywoodská pohádka, kde dobro plácá zlo přes zadek a jednotlivé scény a jejich choreografie jen přetékají energií a pohybem. Skutečně to náramně uteče, obraz je čistý a nádherný a hlavní hrdina chlapák každým coulem, tudíž ani tolik nevadí dost kostrbatá návaznost záběrů a nemohoucnost záporných aktérů. Být svět nalajnovaný podle takových příběhů, měli bychom se nejlépe. 85% ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Z dnešního pohledu by to asi nezapadlo, ale fanoušky a zaplacení rozpočtu by snímek hledal dost těžko. Film není vůbec špatnej, humor i nadsázka, romantika a dobrodružství, to všechno tam je v míře hojné. Jenže i přes ne zrovna dlouhou stopáž mi přišel chvílemi docela zdlouhavej. Přesto ale je jasný, že tohle je opravdu kultovní dílko. Pročpak? Protože náhled každého člověka na Robina Hooda je jím poznamenanej. Kdo nikdy neslyšel o Robinovi, zeleně oděným chlapíkovi se špičatým kloboukem a dlouhým červeným pérem v něm, se zelenejma kamašema a s knírkem (ano, skutečně s knírkem, kterej se však Kosťovi na tváři moc nevyjímá a tak ho tam odstranil). Toto je to nejklasičtější zpracování a tak veškeré další vychází z něj, kde by byl Robin Johna Cleese ze Zlodějů času? Co by byl Robin ze Shreka? Nic. Toto je skutečný Robin, žádný akční hrdina, ale romantický dobrodruh, milovník, Errol Flynn. ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Původně měl film začínat velice komplikovanou scénou rytířského turnaje, stejně jako němý Robin Hood (1922) s Douglase Fairbanksem st. v hlavní roli. Nakonec k tomu, ale nedošlo, neboť by scéna byla příliš nákladná. (liquido26)
  • Zvuk Robinova šípu byl použit skoro ve všech Hvězdných válkách. (liquido26)
  • Dub Sira Josepha Hookera (ve filmu zvaný Šibeniční dub), u kterého Robin zakládá svou zbojnickou bandu, byl v době natáčení považován za největší dubový strom na světě. Kámen před dubem, na kterém Robin stojí, byl atrapa. (liquido26)

Reklama

Reklama