Obsahy(1)
Legenda o Jánošíkovi, který bohatým bral a chudým dával, patří už dávno ke klasice slovenského folklóru. Udatný zbojník, jehož chrání pás od dobré víly a který přijde a napraví všechna bezpráví, jichž se bohatě dostávalo chudým od feudálních pánů, žije v mnoha lidových písních, pohádkách a vyprávěních. Animovaný film, jenž natočil slovenský klasik tohoto žánru Viktor Kubal v roce 1976, je kouzelně osobitým převyprávěním legendy, v níž ožívají fantazie, hravost i smysl pro dramatické situace v nezaměnitelně lyrickém výtvarném pojetí. Autorem námětu, scénáře, komentáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem celého filmu, který dnes patří ke zlatému fondu slovenské kinematografie, je Viktor Kubal v jedné osobě. (Česká televize)
(více)Recenze (39)
Je to dobré, ale neskutečně zabité přehnanou délkou, tohle mohlo mět v klidu čtyřicet minut a naprosto by to stačilo. Je tu sice pár skvělých vizuálních vtípků, ale to nudu v ději nespasí, navíc výsledek zjednodušené animace sice není špatný (narozdíl od Krvavé pani), ale podoba rukou vypadá jako něco, co patří stvoření vzešlému ze zakázané lásky Šumavského obra, jehož předci se v Osmanském zajetí mohli po generace množit jen v kruhu rodinném se samicí mýtického poletávého netvora z hlubin jihoafrických džunglí unášející zvěř, lidi a malé automobily ve svých spárech, krom toho majitelé oněch pahnátů zpívají tak, že jim je rozumět sotva polovina slov. ()
Souhlasím s kolegy, kteří filmu vyčítají především jeho délku. Zbojník Jurko mohl být kratší, tím by získal na lepší intenzitě vyprávění, kdy opravdu snímek obsahuje pár hluchých či nudnějších míst. Na druhé straně je potřeba ocenit jednoduchou, místy humornou a zábavnou animaci. Jánošík je tu prezentován skoro jako hrdina po vzoru amerických animáků stylu Supermana a Batmana. Nic ho nezastaví, přepere mnohonásobnou přesilu a disponuje skoro až nadpřirozenými silami. Tuto úvahu reflektuje i závěr, kdy Jánošík se umně dostane z vězení a jeho legenda žije dál, neboť uniká jisté smrti a je vidět jen jeho obrys na vrcholku hory. Američané zkrátka mají Kapitána Ameriku, Češi Krakonoše a Slováci Jánošíka. ()
Na Slovensku sa síce nenatočilo toľko celovečerných animvaných filmov, aby som mohol prehlásiť, že ide o najlepší slovenský animovaný film, ale s určitosťou viem povedať, že ide o film, ktorý má nezastupiteľné miesto v slovenskej kinematografii. Jánošíkovská tematika vie tvorcom vždy priniesť voľnú ruku v komponovaní, keďže o najznámejšom slovenskom zbojníkovi vieme len minimum informácii. Oproti doloženým faktom sa príbeh skončí šťastne, preto tvorcovia pomenovali a aj poňali tento film plne autenticky. Pobavilo ma tu viac scén, napr. "lesný gramofón" a pod. 90% ()
Prvý slovenský celovečerný animovaný film, ktorý nastavil latku naozaj vysoko. Niekomu sa možno nemusí páčiť Kubalova animácia, ale práve ona je podľa mňa obrovským plusom tohto filmu, pretože je vo svojej jednoduchosti skvele funkčná a treba dodať, že aj veľmi komická. Hudobná stránka filmu je takiež veľmi vydarená. Jánošík nezomrel, Jánošík žije :) ()
Výtvarne originálne spracovanie legendy o Jurajovi Jánošíkovi. Okrem typicky kubalovského výtvarného spracovanie sa nezaprie, že Viktor Kubal je humorista. Na pozadí dramatizácie legendy podfarbenej nefalšovanou terchovskou muzikou na nás Kubál neustále huncútsky požmurkáva a do každej scény pridá nejaký fórik či gag, ktorým priam až paroduje legendárny príbeh. No vo vážnych scénach neváha pritlačiť na city Darinou Laščiakovu alebo zdramatizovať danú chvíľu. 90% ()
Galerie (10)
Photo © Slovenský filmový ústav
Zajímavosti (15)
- Viktor Kubal zámerne nedal do názvu filmu meno Jánošík. Nechcel sa pridŕžať nejakej historickej reality a z názvu mala sálať aj istá poézia či detská nevinnosť. (Raccoon.city)
- Viktor Kubal cestoval do Terchovej i Malej Fatry a kreslil skutočne to, čo videl. Kamene v potoku rozmiestnil skutočne tak, ako sú v Bielom Potoku, a dokonca chodil krátko aj do miestnej školy. (Raccoon.city)
- Viktor Kubal kreslil Zbojníka Jurka dennodenne dva a pol roka. Počas kreslenia mal pri stole zrkadlo, aby doň mohol strúhať grimasy či gestá a potom ich nakresliť. (Raccoon.city)
Reklama