Reklama

Reklama

Battlestar Galactica

(seriál)
  • USA Battlestar Galactica (více)
USA / Velká Británie, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Hrají:

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(73)

Obsahy(1)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

(více)

Recenze (626)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Výborný americký seriál poslední doby, jehož potenciál je pohřbíván umělým natahováním a vkládáním "vaty". A to způsobem dosti průhledným. Z třetí řady je tu např. "boxovací" díl, "stávkovací" díl, díl "epidemie"... Rovněž snahy autorů řešit v seriálu různá, leckdy aktuální, politická a sociální témata mi přijde nešťastná. Je jedno jestli je to terorismus, komunismus, rasismus, válka v Iráku. Jestli v tom budou autoři pokračovat v podobné míře jako v posledních dílech, asi půjdu na ***. A přitom bych tak rád dal *****. ()

k212 

všechny recenze uživatele

Tento seriál má čtyři mimořádné devízy - unikátní vizuální styl (dynamická kamera, zběsilé střihy, velmi úsporná a ošuntěle ledabylá výprava a interiéry, no to se musí vidět), výrazný emotivní soudtrack Beara McCrearyho, skvěle neřestně (ne)lidské charaktery a zajímavě pojatou teologii a dějiny fiktivních 13-ti kolonií. BSG je jednoznačně scífkem pro dospělé a přemýšlející diváky, kteří neočekávají od tv produkce pouze bezduchou zábavu, je to sci-fi seriál, který někdy stírá hranici vědeckofantastična výraznou dramatičností, která na okamžiky dává zapomenout, že jsme kdesi v kosmickém prostoru, na obří vojenské lodi, s flotilou za zádí. No a pak přijde letka viperů a raptorů, skok FTL a už je divák na pevné hi-tech půdě . BSG je o to atraktivnější díky reflexi současné společnosti: demokracie vs despocie (aneb prezidentská diktatura podporována armádou); nefukčnost demokracie díky lehké manipulovatelnosti mas (média, odbory); náboženství aneb polyteistické pohanství lidí versus monoteismus cylonů. Je až neuvěřitelné, že tohle všechno se v BSG řeší a děje a působí to přitom tak realisticky a uvěřitelně. I s vadami na kráse a občasnými vatovými muškami, jsem to vykoukala na jasně depresivních 100%. Battlestar Galactica je pro mě klenotem mezi současními drama series a doufám, že to nezmění ani posledních 10 dílů 4. série, na něž se třesu celým svým mozkem a asi i srdcem ... 23.3.09 nezměnilo. ()

Reklama

Jinny 

všechny recenze uživatele

Galactica je zvláštní mix žánrů, v podstatě je to ale válečný příběh ve sci-fi kabátě. Krev je tu zatraceně skutečná, střílí se omylem do vlastních řad a nepřítel je fyzicky (a částečně i duševně) v drtivé převaze. Každá z postav má své dilema nebo trauma - ať už je to týrání z dětství (Kara), strach ze smrti (Baltar), snaha vyrovnat se otci (Lee) nebo úzkost z příliš velké zodpovědnosti (admirál Adama a Roslinová). Žádné odlehčující srandičky nebo planeta týdne, kterou na konci dílu o něco zkušenější upustí. Slovy admirála Adamy: "Nemusejí nás ani sami zabíjet, stačí jim jenom počkat." Ti, co přežili, ostatně nejsou žádná elita lidstva. Jedinou zásadní chybou seriálu je zbytečné natahování, které se jako červená nit táhne všemi čtyřmi sériemi. S poslední epizodou také Galactica nezodpověděla všechny filozofické otázky, které celou dobu pokládala. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Po třetí sérii - Kvalitní sci-fi seriál který slušně balancuje na hranici klasického seriálového kýče a velmi dramatické podívané s mnoha zvraty. Škoda že z této škatulky nikdy nepostoupí nikam výš, pořád se jedná o srovnatelný seriál s například Star Trekem, nebo se Stargate... i když je pravdou že z těchto tří je nejlepší. To nejdůležitější co v každém seriálu je, tedy hlavní zápletka (vyhlazení skoro celé lidské rasy) a postavy (posádka poslední přeživší vojenské lodi) je tady zvládnuté na výbornou, ale ze spousty velmi napínavých situací je jich příliš málo dotažených do katarzního konce, jakoby scénáristé neměli odvahu udělat zásadní změnu v seriálu a tak ty nejzajímavější a nejdramatičtější momenty zbaběle zahrávají do autu, nebo ještě hůře je zabijí stylem deus ex machina. A navíc z druhé série jsem měl intenzivní pocit že sleduji hranou počítačovou hru protože stylistikou vyprávění přesně odpovídá videohernímu schématu "představení prostředí-nalezení cesty dál-přesun do dalšího prostředí" - to spolu s mícháním všech možných (a notně zjednodušených) témat od vytváření vlastní mytologie, náboženských odkazů, filosofie, atd. věru nevytváří nějak extrémně výborný pokrm..... je jen slušně stravitelný.____ Čtvrtá serie pokračuje v zaběhlém pseudomytickém blábolení a přivádí ho ještě na vyšší úroveň, deus ex machina kam se podíváš, skvělé vesmírné dogfighty a uvěřitelné charaktery z prvních sérií zmizely v nenávratnu a smysl to nedává ani trochu. Samotný konec a pointa sice existuje a v rámci možností i funguje, ale je nesmyslným způsobem podaná a obrovských otazníků v hlavě a blikajících nápisů WTF v očích se divák nezbaví ještě dlouho po doběhnutí závěrečných titulků. Počáteční serie 8+/10, ty závěrečné 5/10, celkově..... slabších 7/10 ()

klerik 

všechny recenze uživatele

1 a 2 séria Ak raz Zem zničia mimozemštania (alebo cyloni:)) a na vzdialenej stanici (lodi) sa zachráni len reprezentačná hŕstka ľudí, toto je film, ktorý by som im pribalil, aby nezabudli, aký bol filmový svet na Zemi krásny. Konečne žiadne laseríky ani elasťáky, a hrdinovia, z ktorých dýcha život. BABYLON 5 je prekonaný... 3 séria trošku zľavila z tempa, ale tvorcovia stále dokážu šokovať, keď to najmenej čakáte (stupidný boxerský zápas tak dostáva úplne nový rozmer). Hra s psychológiou postáv stále skvelá a aj to, čo vyzerá ako nezmysel, dokáže scenárista napokon obhájiť... Napriek tomu, že už občas cítiť závan recyklácie je BSG rozhodne najlepsie TV sci-fi histórie... 4. séria má síce pomalší rozbeh, ale sú tam fajn konflikty, ktoré vracajú do hry pár vedľajších postáv. Záver je pre zmenu možno trochu rozkúskovaný, ale bolo asi potrebné poriadne všetko ukončiť, aby nejakého blázna nenapadlo, spraviť priame pokračovanie (ako v roku 1980). Konečne seriál, ktorý skončil preto, že chcel... ()

Galerie (387)

Zajímavosti (52)

  • Zrcadlo, před kterým se holí komandér Adama (Edward James Olmos), je ve skutečnosti vyráběné společností IKEA a jmenuje se "Fräck", což je podobné nadávce "frak", která se v seriálu často vyskytuje. "Fräck" ve švédštině znamená "nestydatý", ale IKEA dává přednost významu "poté je okouzlující". Ve skutečnosti se slova "frack" a "fräck" vyslovují úplně jinak a nemají nic společného. (Redswif)

Související novinky

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (více)

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (více)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (více)

Reklama

Reklama