Reklama

Reklama

Zemětřesení

Obsahy(1)

Obyvatelé Los Angeles se probouzí do dalšího slunečného dne a netuší, že se blíží katastrofa, která navždy změní jejich životy. Stuart Graff pracuje jako stavař ve společnosti svého tchána a právě se chystá do práce, zatímco jeho žárlivá manželka Remy předstírá předávkování prášky. Jeho manželství není příliš šťastné, Remy žárlí na Denise Marshallovou, ženu Stuartova tragicky zesnulého kamaráda. Před odchodem Stuart pocítí záchvěv signalizující blížící se zemětřesení. Jeden ze zaměstnanců kalifornského seismologického ústavu předpovídá, že během 48 hodin dojde v Los Angeles k velmi silnému zemětřesení. Představitelé města nechtějí šířit paniku, a tak raději o celém problému pomlčí. Následky ničivého zemětřesení pak brzy pocítí všichni obyvatelé a jejich předchozí problémy se v tu chvíli změní v bezvýznamné maličkosti. Z okázalých hrdinů se tak stávají zbabělci, z obyčejných lidí hrdinové, kteří neváhají nasadit vlastní život pro záchranu jiných. (TV Nova)

(více)

Recenze (80)

lennyd 

všechny recenze uživatele

Los Angeles a jeho blízké okolí je postiženo katastrofálním zemětřesením, které zničí stovky budov, domů a vážně naruší blízkou přehradu. Životy důležitých i nedůležitých obyvatel města jsou katastrofou totálně změněny... Pamatuji si, že jsem tento film viděl před mnoha a mnoha lety, asi v podobné době jako Skleněné peklo. A zatímco Skleněné peklo ve mne silný zážitek zachovává i při shlédnutí po mnoha letech, u Zemětřesení jsem se větší část filmu upřímně nudil. Narozdíl od Skleněného pekla se zde vyskytuje strašná spousta postav, které jsou ale zcela obyčejné, a k žádné z nich jsem si ani za ty dvě hodiny neutvořil vztah. Na druhé straně musím pochválit vizuální efekty, které jsou na svoji dobu více než skvělé (a patrně stály kapku víc peněz, než jeden hořící panelák). Bohužel to nic nemění na tom, že mne film moc nebavil, a znovu už si jej asi pouštět nebudu... ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Zemětřesení už dneska nepřesvědčí Oscarovým zvukem ani grafickými efekty, ale pořád dokáže zaujmout po herecké stránce. Atmosfericky film drží kvalitu sedmdesátkových katastrofických filmů a buduje atmosféru pomalu a nenápadně, podobně jako tomu bylo např. ve Skleněném pekle nebo o rok později v Čelistech. Jak jsem ale již zmínil, hlavní kvalita filmu je v hereckém obsazení - mohl bych tu vyjmenovat aspoň 10 lidí, kteří ztvárnili svoje postavy zajímavě a o nichž bych mohl něco napsat, ale bylo by to asi zbytečný. Vyzdvihnu tak jenom George Kennedyho, na kterýho jsem nedávno nadával v jiném filmu, protože tahle role mu naopak vážně sedla. PS: Byl jsem rád, že psychozelinář ty zmrdy postřílel :D ()

Reklama

adams89 

všechny recenze uživatele

V 70. letech byl katastrofický žánr na svém vrcholu, o tom netřeba pochybovat. Filmy jako Skleněné peklo, Dobrodružství Poseidonu nebo Zemětřesení se už navždy zapsaly do našich povědomí svoji nespornou kvalitou. Poslední jmenovaný film mi utkvěl v paměti hlavně úžasným Charltonem Hestonem. Oproti letem minulým byla jeho 70. léta dobou podstatně horších filmů a Zemětřesení tak dost možná patří k jeho vrcholné tvorbě. Vedle něho jsou největším lákadlem i povedené vizuální triky, z nichž určitě dominuje protržení obrovské vodní přehrady u Los Angeles. Zemětřesení patří k těm filmům, nad jejichž zhlédnutím byste se neměli dlouho rozmýšlet.80% ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Kupa katastrofických filmů sedmdesátých let prakticky vyřešila všechny smysluplné rovnice, které se v této oblasti nabízejí, a proto jsou současné pokusy již jen hrátkami o to, kdo nabídne lepší efekty, více mrtvých nebo větší plochu zničené země. To však vůbec neznamená, že by se ve filmech sedmdesátých let nedalo rozlišovat. Zůstala nám halda nudy, pár skvostů a řada zábavy na vysoké úrovni. Zemětřesení patří příběhem do třetí skupiny, ale především hereckým obsazením silně aspiruje na vyšší příčku. Především Charlton Heston si zavzpomínal na svá bohatší léta a vystřihl docela silný charakter. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dobrá hudba, ale samotnému katastrofismu moc nedali. Obvykle se průšvih stane na palubě letadla nebo lodi, tady je zemětřesením zasaženo veliké město, a tahle roztříštěnost filmu neprospívá. Zasadní akce se dějí dvě, a obě jsou vlastně jen zachraňovačky s omezeným napětím - 1) slaňování na kancelářské židli 2) evakuace podzemního parkoviště dírou do kanálu, Za atmosféru, první dabing z ČT a Hestona s Kennedym dávám vyšší počet. ()

Galerie (95)

Zajímavosti (16)

  • Hollywood Dam (Hollywoodská přehrada) z filmu je ve skutečnosti známá Mulholland Dam, pojmenovaná po slavném inženýrovi Williamu Mulhollandovi. Takřka identická St. Francis Dam, nedaleko současné Valencie v Kalifornii, se v důsledku geologické poruchy skutečně 12. března 1928 protrhla. Při neštěstí přišlo o život více než 450 osob, což jsou (po zemětřesení v San Francisku v roce 1906) dosud druhé největší ztráty na životech v historii Kalifornie. (džanik)
  • Ava Gardnerová překvapila režiséra Marka Robsona tím, že byla odhodlána sama přeskakovat betonové bloky a těžká potrubí. (džanik)

Reklama

Reklama