Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (235)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Román Johna Irvinga Svět podle Garpa je tak obsáhlý a různorodý, že jeho adekvátní převedení na filmové plátno je takřka nemožné. Tahle filmová adaptace George Roye Hilla, který se o podobně nemožný čin pokusil již třeba i v případě adaptace Vonegutových Jatek č.5, je ale natolik strhující a dechberoucí, že si ji zapamatujete nadlouho. Nepatří možná k absolutním vrcholům dějin kinematografie, ale svým lidským, milým způsobem a poetikou ne nepodobnou o mnoho úspěšnějšímu Forrestu Gumpovi osloví každého vnímavého diváka. Je pravda úplně jiný než kniha, ale přece hluboce lidský a emotivní film... ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Garp... Arp... Rp... P... Perfektní!... Výborný film. Skvělá Glenn Closeová, zvlášť v první části filmu jako matka malého T.Sexy... ;-) . . . Trošku zase jednou nechápu to množství slabých hodnocení zde na ČSFD, právě u tak dobrého filmu, přičemž kdosi tu pořád naříká nad nedostižností předlohy. A kvůli tomu je to snad špatný film? Řeči... Eči... Či... I... Indy pindy intoidů, co tvrdí, že pochopili předlohu, protože ji přece četli (někdo několikrát) a pak museli hledět na tak hrozný film... Ale možná to ani nejsou inťáci, možná jsou to jen takové ty trumbery, odchované různými těmi Rodinnými pouty či Koljinky... To jsou teprve ty pravé dávky emocí :-))) . . . Hahaha... Inu, komu není... Každopádně Hillův film je bezesporu nadprůměrnou adaptací náročné předlohy! I kdybych měl říct >na motivy< ... Čtyři a půl hvězdičky tedy za film dávám klidně bez emocí - a tu půlku navrch za ten Robertin nádherný perlově bílý Morgan Plus8. - - - P.S. Jó, tu knížku jsem nikdy nedočetl, prostě jsem jednou nějak přestal - a už to pak nešlo navázat ani začít znovu. Nevadí... Tak cinefilcci - odhoďte mindráky a podívejte se na ten film znovu! Samozřejmě v originále s titulky... ()

Reklama

Radim 

všechny recenze uživatele

Když koncem 70. let vyšla knižní předloha, proslavila autora po celém světě. Právem. Kniha je vynikající výpovědí o lásce, strachu, sexualitě a smrti - a toto vše jsem v knize našel. Ve filmu už ale ne; je to v podstatě jen převyprávěná dějová linka, zcela oprostěna od psychologického rozměru knihy. Sám o sobě film stojí na pevných nohou díky skvělému obsazení a samozřejmě díky Ondříčkově kameře. Ale jestliže někdo natočí film podle takto notoricky známé předlohy, musím srovnávat. Bohužel. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser George Roy Hill po kultovom filme Butch Cassidy a Sundance Kid z roku 1969 natocil uz len sympaticky Podraz a nikdy neprekonal svoj najlepsi horeuvedeny film. Knihu Johna Irvinga som cital, a povazujem ju za takmer nesfilmovatelnu, a predsa sa reziserovi tuna podaril maly zazrak, film ma ucelenu myslienku a prijemny, hrejivy pocit zanecha. Okrem Robina Williamsa /Good Will Hunting/ zaujme aj Glenn Close /Generace X, Prirozeny Talent/ a John Lithgow /serial Takovi Normalni Mimozemstane/. Kult svetovej kinematografie to nie je a nikdy nebude, ale za pozretie stoji. 60 % ()

TheDude 

všechny recenze uživatele

Popravdě jsem si nikdy nepřál, aby Irvingova slova přestala( a ani bych nechtěl, aby kdy byla zfilmována)...páč ta kniha je tak moc obsáhlá a rozmanaitá, že podle mého nejde narvat do filmového provedení.A je až moc dokonalá, aby si ji člověk neoblíbilaU mě to nebylo jinak.A přestože nechci nikdy srovnávat knihu vs film, nejde se tomu ubránit.Hill se toho krásného díla ujal se ctí, ale nemyslím si, že by to zvládnul kdokoliv líp...zde jsem zaujatý, jsem k filmu pesimistický, a zaujatě kritický.Tam, kde charaktery až neuveřitelně rozkvétají, se na filmovém plátnu hatí stopáží, která bohužel není tak obsáhlá jako 500 stran knihy.Ač se všichni snaží sebevíc, Irving je pro mne stejně nepřokanatelným cápkem, a ten arogantní T.S. snad nejsympatičtější hlavní knižní postavou. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (8)

  • Matka Johna Irvinga nebyla v době jeho početí vdaná a sám Irving nikdy nepotkal svého otce. Kdykoliv na matku naléhal, aby mu o něm něco vyprávěla, odešel s prázdnou. Začal jí tedy vyhrožovat, že si bude muset okolnosti svého početí vymyslet. Matka ho k tomu vybídla. Výsledkem je kniha „Svět podle Garpa“. (HellFire)

Reklama

Reklama