Režie:
Bryan ForbesScénář:
Larry GelbartKamera:
Gerry TurpinHudba:
John BarryHrají:
John Mills, Michael Caine, Ralph Richardson, Peter Cook, Dudley Moore, Hilton Edwards, Timothy Bateson, Nanette Newman, Peter Sellers, James Villiers (více)Obsahy(1)
Jen ten, kdo všechny ostatní přežije, může vyhrát tontinu, investiční spekulaci původně dvacetkrát jednoho tisíce liber šterlinků do společného fondu dvaceti mladých chlapců poručníky či otci jejich vloženou a po léta dozorčí radou (ovšem za přiměřený poplatek) moudře spravovanou. Série nešťastných nehod krátí seznam čekatelů na výhru, až na zakládací listině fondu zůstanou jen jména dvě – Masterman Finsbury (John Mills) a Joseph Finsbury (Ralph Richardson), bratři. Tito dva, ač bydlí v domech situovaných tak říkajíc bok po boku, spolu už přes čtyřicet let nepromluvili. Starší Masterman je nyní na smrtelném loži a protože by jmění, za ta léta pěkně zúročené na sumičku převyšující sto tisíc liber, rád zachoval pro svého poněkud nesmělého vnuka Michaela (Michael Caine), adepta medicíny a vášnivého patologa, lstivě se rozhodne pozvat Josepha, aby se ještě před (bratrovou!) smrtí usmířili. Jenomže i Joseph má dědice, dvojici chamtivých synovců Morrise (Peter Cook) a Johna (Dudley Moore), kteří se ve jménu (své) dobré věci neštítí ani takových praktik, jakou jest kupříkladu podvrhnutí úmrtního listu. Hip Hip Hooray! (dopitak)
(více)Videa (1)
Recenze (35)
Roztomilá černá komedie plná omylů, záměn a falešných nebožtíků, které by sice neškodilo poněkud rychlejší tempo, ale mě i tak výborně pobavila, už jen díky té báječné sestavě britských komiků. Ale nejlepší byl stejně Peter Sellers v malé roličce morálně diskutabilního lékaře, obklopeného hromadou koček. A loterijní nadaci Tontina bych já osobně přejmenovala na nadaci Darwinových cen, vzhledem k nebetyčně hloupým, přesto zábavným způsobům úmrtí většiny kandidátů na stotisícovou výhru. ()
"Nemůžeš konstatovat smrt jenom proto, že chybí projevy života." Tak nám Masterman Fisbury zemřel. Bylo to však dříve než jeho bratr Joseph? Tak to je těžká otázka a protože jde o velké peníze, tak se bude falšovat doba, místo i způsob úmrtí a to je zábavné. Zábavné je to zejména proto, že oba mrtví bratři stále žijí a policejní inspektor nemá nejmenší tušení koho a za co má zavřít. Tohle je prostě úžasně bláznivá záležitost, která nabízí jeden zábavný moment za druhým, ale já jsem se tomu z nějakého záhadného důvodu nedokázal smát. Chtěl jsem se smát a skutečně bylo čemu, ale nešlo mi to, tak to nemohu s hvězdami přehánět. ()
Průřez britskou komediální školou poloviny šedesátých let, jež kráčí ve stylu slavných cynických komedií studia Ealling. Každý herec tu uplatňuje jinou techniku komiky a dohromady je Nesprávná truhla přímo natlakována mírně dadaistickým humorem. No posuďte sami: slavný charakterní herec Ralph Richardson neustále mele pantem a vede přednášku na téma "bič v bibli", John Mills je uřvaný nesnesitelný stařík na smrtelné posteli, Michael Caine hraje nesmělé nemehlo se srdcem na správném místě, Dudley Moore je idiot snažící se vlézt do postele s každou druhou, Peter Cook hraje vychcaného hajzlíka se smrtelně vážným výrazem (ačkoli bývá pokaždé přechcán), no a korunu všemu nasazuje Peter Sellers, muž tisíce tváří, který opět změnil image i přízvuk a rozesměje vás svým zkrachovalým, věčně namazaným doktorem. Klasikou se pro mě Nesprávná truhla sice nestane, jako lehká černá komedie s vynikajícími herci ale funguje znamenitě. ()
Bláznivá komedie plná tradičního anglického humoru a skvělých herců. Závěrečná honička pohřebních vozů a scéna na hřbitově je par excellence. The Wrong Box dokazuje, že komedie se starším datem výroby můžou (a často také jsou) mnohokrát zábavnější a hlavně chytřejší, než veselohry z produkce dnešní. A:"My father was a missionary. He was eaten by his Bible class." B:"And your mother?" A:"She too. They never eat one without the other." ()
Uprostřed rozjeté hollywoodské kariéry natočil Peter Sellers tuhle milou komedii. Sám zde sice hraje jenom chvilku doktora-alkoholika, ale naprosto kouzelně. Ono by možná Sellersovo obsazení spolu s dvojicí Cook-Moore mohlo budit podezření, že se jedná o anarchistický humor stylu Goon show nebo Monty Python. Ale vůbec ne, dostanete spíš tradiční suchý anglický humor. Co se týče už zmiňované komické dvojky, tak ti opravdu rulezz (a to tohle slovo v komentářích moc používat nechci), obvzlášť Peter Cook, který se oproti Dudleymu tolik neproslavil a přitom mně přijde mnohem zábavnější. Potěší také mladý Michael Caine v roli nesmělého synovce. Konec mi ale přijde trochu moc uspěchaný a oproti zbytku filmu narychlo spíchnutý. 70% ()
Galerie (11)
Zajímavosti (1)
- Peter Sellers svou roli natočil za 3 dny a bylo mu za každý den natáčení přislíbeno 25 000 amerických dolarů. (Pavlínka9)
Reklama