Miláčku, zmenšil jsem děti

• Česko Co je malý, to je hezký (více)

Wayne Szalinski je nadšený domácí kutil a současně notně roztržitý vědec. Jeho dům je plný technických zlepšováků, ale jinak je dosti nedbalý, zejména pokud jde o zanedbanou zahradu, což je trnem v oku jeho souseda Eusse. Na půdě svého domu Wayne právě dokončil celoživotní dílo, přístroj na zmenšování předmětů, o kterém má právě referovat na univerzitě. Přednáška však dopadne katastrofálně. Posluchači jej totiž považují za blázna. Mezitím jeho geniální přístroj uvede do činnosti sousedův syn Ron, když jeho baseballový míček vletí na půdu k Szalinským a trefí se přímo do startovacího tlačítka. Jeho starší bratr Russ toho hned využije, aby se mohl vidět se Szalinského dcerou Amy, a donutí bratra, aby se šel omluvit. Společně s Amy a jejím bratrem Nickem se Ron a Russ vydají na půdu pro míček. Dostanou se do zorného pole zmenšovacího paprsku a náhle jsou velcí jako mravenec. Domů se však vrací rozzlobený otec, zničí dálkové ovládání přístroje, zamete a odpadkový koš vynese za plot na konci zahrady. A protože zametl i zmenšené děti, čeká je teď dlouhá cesta neproniknutelnou džunglí neudržované zahrady. (TV Nova)

KosiR_ksr

Joe Johnston umí udělat z rodinného filmu zábavnou a napínavou podívanou, o čemž mě zcela přesvědčil svým vynikajícím Jumanji, které bych osobně klidně přidal do kategorie Podobné (i přes rozdílné náměty lze jen těžko nevidět značnou podobnost mezi těmito filmy). Tento snímek je jeho docela zdařilým předchůdcem. S lehkým přihlédnutím k době vzniku dávám 65%. Bohužel v konkurenci dnešních triků začíná pomalu zapadat a hereckými výkony (ve srovnání například se zmíněným Jumanji v čele s Williamsem) také není něčím výrazně nadprůměrným nebo nezapomenutelným. ()

Olík

Taková ta 80tková klasika, co se rodinných komedií týče. Pamatuji, jak jsem procházel videopůjčovnou….Ten kluk je postrach, Policejní akademie, Číslo 5 žije, Malý krámek hrůz a nebo právě Rick Moranis zmenšující své rodinné příslušníky. Paradoxně jsem osobně měl tu čest až téměř 30 let od data premiéry….asi jsem vždycky šáhl po nějakém karate nebo pornu :D A právě rok 1989 je právě onou důležitou číslovkou…..takhle se to tenkrát za velkou louží prostě dělalo. Moranis zrovna patřil do skupinky vyvolených (Candy, Martin, Belushi, Murray, Guttenberg a další)….kdeže loňské sněhy jsou. Zápletka je sama o sobě atraktivní i zábavná zároveň. Efekty jdou ruku v ruce z již zmiňovaným datem vzniku….takže určitě neurazí, ba naopak. Dětští hrdinové si odehrají to svoje….dospělý spíše přicmrndávají. Jenou větou slušná jednohubka, která může chutnat i v době Avengerů, StarDance nebo Kateřiny Brožové. ()

zdeny99

Bláznivá rodinná komedie o dvou ujetých rodinách, které se nemají rády. Především se nemusí samotní tatínkové. Jeden je praštěný vynálezce, který žije ve svém světě. Stále se snaží vymyslet stroj na zmenšování a o reálném světě téměř nic neví. Tím druhým je klasický čtyřicetiletý Američan, který miluje baseball, ryby a pivo. Neustále si lezou na nervy, nechápou jeden druhého, přesto jednoho dne budou muset spolu spolupracovat, a to když ten první konečně svůj stroj na zmenšování sestrojí a zmenší děti obou rodin. V tu chvíli začíná bláznivé dobrodružství, plné vytříbených triků, na záchranu svých potomků. [2458. hodnocení, 86. komentář, 65%] ()

IvonaK

Rick Moranis zde jako půvabný měsíc, jehož paprsky pozlatily křišťálově vodní hladinu jeho krásou, která by se dle mého názoru dala rámovat a jeho odstín vlasů obdivovat, jak květy v zahradě růží, nad kterou slunce nezapadá a jeho půvab stále uchovává. A když by náhodou slunce zapadlo teď, hvězdy se postarají o jeho okouzlující vzhled. ♥ ()

Slartibarkfast

Velmi pěkná rodinná komedie s pěknými triky. Roztomilého mravence jsem opravdu zbožňoval. Celkově to bylo veselé dobrodružství, které se sice odehrávalo jen na zahradě, ale pro tu bandu dětí to byl prales. Z odstupem času a i tím, že každý stárneme, se na to už díváme z jiného světla. I tak je to však snímek, který si zaslouží pozornost. 65% ()

• Pro scénu, ve které miniaturizovaný Nick Szalinski (Robert Oliveri) spadne do misky s cereáliemi Cheerios, byla nádrž naplněna 16 000 galony mléčné látky vyrobené z vody, zahušťovadel potravin a barviva. Cheerios byly vyrobeny z nafukovacích duší traktorových pneumatik o průměru přes 3,5 metru a potažených pěnou. (Landauer)
  • 3 metry veliká sušenka v trávě byla vyrobena z polyuretanové pěny, ovšem náplň byla skutečná. (Landauer)
  • Joe Johnston v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)