Reklama

Reklama

Řek Zorba

  • Řecko Zorbas o Ellinas (více)
TV spot 2

Obsahy(1)

Na Krétu přijíždí mladý anglický spisovatel řeckého původu, Basil, aby obnovil těžbu ve zděděném lignitovém dole. Cestou se seznámí s vesničanem Zorbou, jehož nepředstíraná volnost a nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na odhodlání a chuti užívat si života naplno. V jeho přítomnosti plachý Basil pochopí, že existuje způsob, jak se vypořádat s osobními úspěchy i prohrami. Ten zní: Nikdy nepřestat tančit! Film vznikl podle románu spisovatele Nikose Kazantzakise, jehož původní název zní "Život a skutky Alexise Zorbase". Na filmové plátno jej převedl rovněž řecký režisér Michalis Kakojannis. V silném a divácky vděčném příběhu strhává pozornost pozoruhodný výkon Anthonyho Quinna (známý ze snímků Žízeň po životě, Zvoník u Matky Boží, Děla z Navarone či Poslední vlak z Gun Hillu), který v hlavní roli předvádí nejjemnější odstíny svého hereckého mistrovství. Z původních sedmi nominací Řek Zorba v roce 1965 získal tři Oscary: za vedlejší ženskou roli (Lila Kedrova), za kameru (Walter Lassally) a výpravu (Vassilis Photopoulos). (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (176)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Řek Zorba má ve světové kinematografii své neotřesitelné místo, a jistě právem. Je to moc slavný film, s velmi známou hudbou, výjev všedního dne ze života prostých vesničanů na Krétě.___Pokud ho ale zařadím do užší skupiny filmů z produkce Velké Británie 60´s (a já to samozřejmě udělám), je to hned najednou dlouhý, nudný film, jak by asi řekl pan Louka, celkem vo hovnu, soudruhu Bláho. Slovy ze samotného Zorby:Will you tell me what this is all about? A tím je myslím už řečeno všechno... Jenom bych ještě o téměř let později od tohoto komentáře teď uvedl, že jsem nedávno na Krétě přečetl knižní podobu díla, a film asi líp natočit nešlo, ani knížka nebyla kdovíjak zábavná. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Co se Zorby týče, hlásím se k uživatelům, kteří si plni velkého očekávání pustili tento kultovní snímek a po dokoukání se cítili poněkud rozpačitě, neboť přes nesporné kvality snímku nedostali to, co očekávali. Osobně se mi Řek Zorba zdál zbytečně dlouhý a rozvláčný s řadou hluchých scén, ovšem to vše zase kompenzovaly výborné herecké výkony Anthonyho Quinna, který svoji postavu ztvárnil neskutečně autenticky. Divácké ucho potěšila také hudba a další smysly pomlaskávaly u zpracování scény s vdovou před kostelem, jež byla opravdu precizní, napínavá a působivá. Stejně tak sugestivní bylo propadnutí majetku cizinky a davové běsnění. ()

Reklama

danoo 

všechny recenze uživatele

Z o r b a s je k l a s i k o u; pripomína mám, že život môže byť zlý a nespravodlivý, ale tiež plný jednoduchých radostí, lásky a zábavy; čo mi ale chýba, je farebnejšie stvárnenie - čím nemyslím len obrazovú stránku - z Kazantzakisovej predlohy sa vytratili všetky legendy, mýty, povery - teda tá rozprávkovosť - a ostal len vitalizmus rámcovaný akýmsi kitchen sink realism. Inou disproporciou sú herci. Obsadenie klúčových postáv je síce vydarené, zvlášť A. Quinn hrá ako posadnutý (životom), na druhej strane unanimistický komparz dediny je nudný a jednotvárny. Ale nevšímajte si ma, každý má asi svojho Gréka Zorbu. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě, že hvězdou tohoto filmu je Anthony Quinn, který nedokázal ztvárnit jen skvělou postavu, ale především povahu, která je mě osobně protivná, ale chápete to, proč se chová, jak se chová, chápete to, že pokud něco hraje, tak to hraje tak dobře, že tak žije. Absurdní, ale absurdně krásný příběh. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

One man show Anthonyho Quinna. Jeho živelný herecký výkon vás s postupujícím časem čím dál tím více strhává a nenechá chladným ani největšího cynika. Řek Zorba, snímek podle knižní předlohy Nikose Kazantzakise ( mimochodem drží se jí více než věrně ) je ŽIVOT sám. Je na každém z nás, kterou cestou se vydáme. Především je to ale OSLAVA ŽIVOTA a ŽEN ( lásky k ženám ). Já oslavy tuzerád...proto za 5* :o)! Tedy abych to uvedl na pravou míru, nejen zato. Samozřejmě za A. Quinna, Irene Papas,brilantní kameru a nádhernou Theodorakisovu hudbu. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (10)

  • Film se natáčel také ve vesnici Kokkino Chorio na Krétě. Účinkovalo v něm i mnoho místních občanů. Místo se následně stalo vyhledávanou turistickou atrakcí. Genius loci mnoho z nich okouzlil natolik, že se na místě usadili, což dokládají novostavby ve vesnici a v blízkém okolí. (CharlieZ)
  • Skutočný "Grék Zorba" sa volal Giorgios Zorbas. Narodil sa v roku 1867 a bol baníkom, s autorom románu Nikosom Kazantzakisom sa stretol v roku 1915. Zorbas neskôr žil v Juhoslávií v obci Butel neďaleko Skopije, kde v roku 1941 zomrel a je tam aj pochovaný. (Jaroo)
  • Závěrečná část filmu se natáčela na pláži Stavros, což je nedaleko vesnice Kokkino Chorio. Tady také Zorba (Anthony Quinn) tancuje svůj tanec „Sirtaki“. (CharlieZ)

Reklama

Reklama