Režie:
Mark RobsonScénář:
Nelson GiddingKamera:
Robert SurteesHudba:
Franz WaxmanHrají:
Anthony Quinn, Alain Delon, George Segal, Michèle Morgan, Maurice Ronet, Claudia Cardinale, Jean Servais, Al Mulock, Jacques Marin, Burt Kwouk, George Rigaud (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Athony Quinn v jedné ze svých nejlepších rolí přísného důstojníka francouzské armády, který je předurčen stát se v Indočíně hrdinou, ať to stojí, co to stojí. (oficiální text distributora)
Recenze (35)
Zvláštní "válečný" film - uvozovky jsou namístě, jelikož není z období války, ale boje Alžířanů proti Francouzům o nezávislost. zezačátku se film plincá tak trochu ode zdi ke zdi a absolutně nejde vytušit o čem bude. Pak se to ustálí a velmi slibně rozvine, ale nic překvapivého se neodhraje, vše jde podle zažitého "scénáře". Koneckonců je to skoro 60 let starý film, takže nic objevného nelze čekat. Ale ubíhá to celkem hladce a na mladého Delona i Quinna v nejlepších letech se kouká parádně. Poctivé 3*. ()
Ztracená jednotka je poměrně zajímavý válečný snímek z americké produkce, pojednávající o skupině francouzských výsadkářů. Uniformovaného Alaina Delona jsem si sice celou dobu pletl s minimálně dvěma dalšími vojáky, kteří mu byli podobní, ale to tolik nevadí. Hlavní personou je tady totiž charismatický chlapák Anthony Quinn, kterého je doslova plné plátno/obrazovka. Nic převratného v rámci žánru se sice nekoná, ale rozhodně film stojí za vidění. Už kvůli Claudii Cardinale. ()
Tahounem tohoto válečného dramatu je pro mě bez diskuze Anthony Quinn, velmi lehce a rychle jsem uvěřila, že by ti jeho chlapi za ním šli kamkoli, tj. z Indočíny do Alžírska. Dnešníma očima se sice jedná o diskutabilní záležitosti, nicméně snímek stojí za to vidět, nabízí různé úhly pohledu na dění, nejednoznačnost postav a přiblížení konfliktů až nepříjemně reálně. ()
Tvrdí paragáni operující na ose Indočína - Francie - Alžír a mezi nimi přituhující mikrosouboj idealistického mladíčka Delona a jeho ctižádostivého velitele, co je „baskický křupan“ v podání mexicko-irského Američana. Na můj vkus zbytečně moc střílení na úkor potencionálně zajímavých postav, poslední scéna s nápisy na ulici naprosto všeříkající.. Člověka vzhledem ke koloniálním debaklům země galského kohouta napadá, jestli kombinovaný pocit viny a ponížení nestojí i za „daladierskými“ telefonáty z Elysejského paláce, při kterých se na druhém konci linky v úvodu ozývá: „Dobrý den, dovolali jste se do Kremlu. Pro hovor v ruském jazyce stiskněte jedničku. Pro hovor v anglickém jazyce stiskněte dvojku. Pro hovor ve francouzském..“ Píp. „Chcete mluvit s Vladimirem Putinem? Stiskněte jedničku. Chcete mluvit s jeho dvojníkem? Stiskněte dvojku.“ Píp. „Jestli si to ty, Emmanueli, pro tarif neomezeného volání stiskni jedničku..“ ()
WE HAVEN'T GOT ENOUGH FIREPOWER LEFT TO COVER THEM, THEY'LL BE SLAUGHTERED BEFORE THEY HIT THE GROUND!! Anthony byl skvělí, ale film měl několik hluchých míst. Hlavně začátek mi přišel skvělí. Indočína, zajatecký tábor, dezinfekční stanice. Pak film začal lapat po dechu až do doby jatek v Alžíru a pak už zůstala jen průměrná šeď až do konce. Možná kdyby se celý snímek odehrával v Indočíně, tak se mohl stát mnohem zajímavějším. ()
Galerie (26)
Zajímavosti (7)
- Natáčení probíhalo ve Španělsku. (Terva)
- Alain Delon zažil tuto filmovou válku na vlastní kůži. Absolvoval vojenskou službu u námořnictva ve věku 17 let. Po působení v Centre de formation maritime de Pont-Réan pokračoval ve své vojenské službě v roce 1953 na École des Transmise des Bormettes. Poté, co byl zatčen za krádež vybavení, mu francouzské námořnictvo dalo na výběr mezi odchodem z námořnictva nebo prodloužením jeho závazku ze tří na pět let. Jako přední námořník byl poté přidělen k ochranné rotě saigonského arzenálu. Ke konci války v Indočíně byl zatčen za krádež džípu a byl vyloučen z námořnictva. (sator)
- Film je natočen na motivy románu "The Centurions", který napsal Jean Lartéguy roku 1960. (Terva)
Reklama