Režie:
Moustapha AkkadScénář:
H.A.L. CraigKamera:
Jack HildyardHudba:
Maurice JarreHrají:
Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Garrick Hagon, Richard Johnson, André Morell, Johnny Sekka, Robert Brown, Michael Forest, Martin Benson (více)Obsahy(1)
Bůh je jen jeden, a Mohamed jest jeho Prorokem.
Epický příběh o zrodu islámu začíná v sedmém století našeho letopočtu v arabské Mecce, kde se meditujícímu Mohamedovi zjevil archanděl Gabriel. Vyzval jej k zavržení všech božstev Ka'by a uctívání jediného skutečného Boha. Mohamedovo učení se okamžitě znelíbilo vládnoucím rodům, a tak byl spolu se svými stále početnějšími stoupenci donucen odejít z Mekky do exilu v Medině. Vliv nového náboženství neustále sílil a po několika letech vyústil v sérii válek mezi Mohamedovými přívrženci vedenými jeho strýcem Hamzou (Anthony Quinn) a Mekkánci nadále odmítajícími uznání monoteistického náboženství. Přestože rozhodující bitva u Uhudu roku 625 n. l. skončila spíše než vítězstvím jedné strany jen velkým krveprolitím, rostoucí vliv Mohameda a jeho stoupenců již nešlo zastavit. Velkou poutí o pět let později byla Mekka ve jménu jediného Boha a jeho Proroka Mohameda osvobozena.
Ačkoliv filmaři respektovali islámskou tradici a postava Proroka Mohameda se tak neobjeví ani v jediném záběru, natáčení filmu a první projekce provázely mohutné náboženské protesty.
(dopitak)
Recenze (12)
Pôsobivý a elegantne nasnímaný veľkofilm o jednej z najvýznamnejších osobností dejín, ktorej posolstvo disponovalo takou vnútornou silou, že po stáročia dokázalo formovať životy ohromných más ľudí a podarilo sa mu pretrvať až do súčasnosti. Film zachytáva prakticky všetky kľúčové okamihy Muhamadovho života a sprostredkuje nám základy a jadro učenia Islamu. Al-Risâlah si udržuje veľmi dobré tempo a ani na chvíľu nenudí. Aj napriek skutočnosti, že ústredná postava celého snímku na plátne nezjaví ani na sekundu a neprehovorí ani slovo, mu nijakým spôsobom neškodí a podiel na tom bezpochyby má šikovná réžia autora Moustapha Akkada, ktorý okrem tohto diela natočil už len jediný film. K tomu treba prirátať, že ide o jeden z mála autentických európskych filmov o Islame, čo z neho robí (aspoň v našich končinách) unikát. ()
Film jehož hlavní postavu za celé tři hodiny neuvidíte ani neuslyšíte. Ne, Anthony Quinn skutečně nehraje Mohameda (nýbrž Hamzu) a spatřit tak můžete jen jeho šavli, berlu a vidět jeho očima skrze kameru. Film líčí vznik islámu od tří poslů vyslaných Prorokem až do jeho smrti a řekl bych, že odpovídá pietním biblickým opusům jako třeba "Ježíš Nazaretský" (1977). Na neholywoodskou produkci je zpracování velmi dobré, ve filmu jsou dvě velké bitvy a plusem je i hudba Maurice Jarreho. Film je určen především obci věřících a seznámení se s islámem (popřípadě konfrontaci ideálů s realitou), přesto to jsou tři hodiny, kterých určitě nelituji. ()
Anglická verze filmu silně zaostává za verzí arabskou. Herci bohužel nepůsobí příliš přesvědčivě a skoro to vypadá, že vedlejší postavy byly pouze předabovány z arabštiny. Moje doporučení: máte-li zájem o tento film a máte-li možnost volby, sáhněte raději po verzi pro arabské země (i když je o půl hodiny delší). ()
Příliš pietní, neživotné a nekreativní zpracování prvopočátků islámu, které skoro vůbec nefunguje jako samostatné dílo, ale spíš jen jako dramatizace některých částí islámské tradice (ač má film úctyhodnou délku, moho důležitých událostí bylo vynecháno) určená pro ty, kteří ji už znají. Co na tom, že postavy doslovně citují známé hadísy a koránské verše, když se tak jednak děje v dosti televizně inscenovaných scénách a druhak se jejich jednání jeví být naprosto nemotivované. Škoda přeškoda, že autorům dočista chyběla autorská invence a nebo neměli dost odvahy jí uvolnit uzdu. Když si ovšem člověk vzpomene na virvál, který dokázalo mezi křesťany způsobit Poslední pokušení Krista a dá si to dohromady s muslimským běsněním kolem mohamedovských "karikatur", tak snad nakonec i uzná, že je to tak v zájmu světového míru lepší. 50% ()
Neinvenční náboženská agitka. Skutečnost, že v celém filmu za celou dobu jeho trvání není ukázána hlavní postava by mohla působit téměř jako modernistický narativní experiment (i při vědomí náboženské motivace, kterou film hned v úvodu sám přizná titulkem), kdyby i tento aspekt nebyl pojat naprosto neumětelsky a doslova mechanicky: Viz výrazně nápaditější řešení totožného problému v Ben-Hurovi s jeho neviditelným Ježíšem (i parodie téhož v Životě Briana). Esteticky (výpravou, inscenací herců apod.) pak film celkově působí velmi zastarale a neživotně: zhruba jako kdyby Vávra natočil o dvacet let později znovu Jana Husa bez jediné změny s výjimkou užití širokoúhlého formátu. ()
Galerie (13)
Photo © Tarik Film Distributors
Reklama