Reklama

Reklama

Poslední skotský král

  • Velká Británie The Last King of Scotland (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (600)

Spooner 

všechny recenze uživatele

Ze začátku to byla docela nuda, ale to asi proto, že postava McAvoye mi byla silně nesympatická. Jenže tak zhruba po půl hodince už to bylo daleko lepší. Z Foresta Whitakera člověka skoro až zamrazí, James McAvoy taky nehraje špatně a režisér tomu všemu dodává pěkný nádech thrilleru. Ten politický motiv okolo Amina není využit úplně na maximum, ale Whitakerův výkon a napínavý konec to pozdvihují o hvězdičku výš. 70% ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Peter Morgan, Jeremy Brock .. Výživné téma o Africkém diktátoru dostalo nakonec poměrně přímočarý a schématicky vyplněný obsah bez výraznějších dějových závarů. Brutality Aminova velení či rozvedení jeho mocenského znásilnění uzmuté země se prakticky nedočkáme a kromě pár fotek mrtvol či záběru na rozčtvrcené tělo ženy je vše zbytečně sterilní a cudné. Děj se tak točí jen v rámci vztahu diktátor - lékař, který naštěstí těží z hereckého obsazení. McAvoy ztvárnil nezkušeného mladíka plného ideálů velmi přesvědčivě a Whitaker má tak uhrančivé oči a věrohodné cholerické výbuchy zvládá s přehledem. Ze současné vlny filmů o Africe přesto jen průměr. ()

Reklama

KarelR 

všechny recenze uživatele

McAvoy se konečně vymanil z "faunovské image" a dokazuje, že umí hrát. Se skvělým Whitakerem jako sekundantem a v poslední době čím dál tím oblíbenější africkou scenérií v pozadí, sledujeme příběh mladého skotského doktora, co se stal přítelem brutálního diktátora s duší dítěte. Whitaker je tu ztělesněním nevypočitatelnosti, nikdy nemáte tušení jak zareaguje, nebo co v příští vteřině udělá. Na tenhle výlet do Afriky zkrátka jen tak nezapomenete. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Filmov som videl nespočet, no i tak napíšem, že sa jednalo o jeden z najlepších filmových zážitkov. Základom filmu je klasické rozprávanie o tom, ako zaslepený mladík spoznáva, že svet, do ktorého sa poľahky dostal, je len bahno obalené príťažlivým pozlátkom a po prebudení z krásneho sna sa snaží silou mocou dostať z tohto bahna. Tento starý príbeh je obohatený o druhú líniu a tou je zobrazenie diktátora Amina, ktorý bol veľmi charizmatický, ale zároveň aj nesmierne krutý voči svojím odporcom. Vďaka tejto línii sa film snaží aspoň trochu zabŕdnuť do témy opojenia mocou a snaží sa nájsť hranicu, po ktorú môže štátnik zájsť. Trochu (trochu dosť) ma mrzelo málo priestoru pre Gillian Anderson. Vyzerala tu na zjedenie. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Umím si představit, že by Amin působil ještě mnohem zákeřněji a agresivněji vzhledem k tomu, kolik lidí podle závěrečné legendy usmrtila jeho krutovláda. Že se ale moje představy neshodují s představami tvůrců ještě nemusí nutně znamenat hnidopišské shazování kvality filmu, kterou tedy Poslední skotský král bezesporu má! Foresta Whitakera jsem se bál, stejně jako bych ho místy chtěl za hodného strýčka. A James McAvoy byl natolik kontrastní personou, aby se ta utajovaná síla zla umocnila správným způsobem. Uganda ojé! ()

Galerie (19)

Zajímavosti (37)

  • Autor knižní předlohy Giles Foden se objevil ve filmu jako anglický žurnalista. Svůj román založil na příběhu reálného prezidenta Ugandy Idiho Amina, který vládl v letech 1971 – 1979. Časem se stal bezohledným diktátorem a Král Skotska je jeden z titulů, který si sám přidělil. (imro)
  • Většina kostýmů Amina byla navržena podle skutečného oblečení, které diktátor nosil, včetně teplákové soupravy, ve které hraje fotbal. Například medaile, které nosí na svých uniformách jsou repliky skutečných medailí, které si sám sobě udělil, aniž by kdokoliv znal jejich přesný význam. (don corleone)

Související novinky

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (více)

Reklama

Reklama