Reklama

Reklama

Na sever Aljašky

  • USA North to Alaska (více)
USA, 1960, 122 min

Režie:

Henry Hathaway

Kamera:

Leon Shamroy

Hrají:

John Wayne, Stewart Granger, Ernie Kovacs, Fabian, Capucine, Mickey Shaughnessy, Karl Swenson, Joe Sawyer, Kathleen Freeman, John Qualen, Stanley Adams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Sam McCord (John Wayne) je úspěšný aljašský zlatokop s pověstí starého mládence, který se odmítá oženit. Jednoho dne jej jeho přítel George (Stewart Granger) pošle do Seattlu, aby mu přivedl jeho snoubenku. Ta je však již dlouhou dobu vdaná. Sam poté v místním nevěstinci najde „náhradu“ za Georgeovu milovanou, a to krásnou a půvabnou prostitutku Michelle (Capucine). Té nabídne bohatství, pokud s ním odejde na Aljašku. Michelle tuto nabídku však pochopí tak, že se má stát ženou Sama, nikoli George, a tak přijímá. Věrný přítel Sam sice chce svému kamarádovi pomoci nalézt lásku, ale až příliš pozdě si uvědomí, že ji nalezl také… (Česká televize)

(více)

Recenze (62)

Mariin 

všechny recenze uživatele

Herecky výborné, ale dějově nesmírně zdlouhavé až nudné. Je to hlavně o lásce a odolném Johnu Waynovi. Tohle určitě není pro milovníky akčních westernů, kde se střílí. Za povšimnutí stojí, že v tomto, takřka 50 let starém filmu, se nevěstka chová cudněji a kultivovaněji než soudobé ženské postavy v českých inscenacích... ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Johna Wayne-a mam zakodovaneho ako klasickeho drsneho kovboja, a cuduj sa svete, on tocil aj komedie. Tuna je jedna v plnej krase. Vyzdvihujem vybornu reziu Henry Hathawaya, kvalitne dialogy, dobre vykreslene realie roku 1890. Pribeh nenudi, dialogy na urovni. Ako mylovnik klasickych westernov musim ist vysoko : 92 % ()

Reklama

Autenticita 

všechny recenze uživatele

On to, naštěstí pro mě, není ani tak western, ale konverzační vztahovka, která mě přibila do gauče. Je to takové "dřevní", žádná pořádná výprava, ale uvnitř... vtipné, rafinované, čapne a už nepustí. // Jeden zavile staromládenecký zlatokop má odkudsi svému kamarádovi přivézt snoubenku, ta se však mezitím vdala, a tak mu jako útěchu - náhradu chce přivézt někoho jiného, zkusí profesionální tanečnici. Tu však vybere podle vlastních měřítek (jak jinak) a tím se chytí do vlastní pasti... :-) . Jde o krásnou Francouzku, a ač profesí "lehčí", má neuvěřitelnou dávku nefalšované noblesy a trpělivosti. // Za obdivuhodně noblesní Capucine, a za připomenutí existence něžných oslovení "Mon chou" a "Mon chouchou" dávám jinak nezasloužených 5*, ale prostě nemůžu jinak. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

John Wayne je ikona westernu. Natočil ich desiatky. Preto asi nebol problém prehovoriť ho na jeden komediálne ladený. Pukať od smiechu nebudete, ale úsmev a dobrú náladu navodí spoľahlivo. Pekná baba dokáže poblázniť hlavy a v tom chaose sa rozdá i slušné množstvo úderov. Iste prekvapí, koľko ich schytal i J. Wayne, ale čo čakáte od žiarlivého chlapa, ktorý sa prvý krát zamiloval? 70%. ()

Jezinka 

všechny recenze uživatele

Nemastné neslané, žádná složka ve filmu pořádně nepřevažuje. Velmi příjemný začátek westernové komedie se změní v romanci, v které pokračuje skoro až do konce, kdy se závěrečnou bitkou přesouvá opět na začátek. Nejhezčí na filmu je, dnes známá, úvodní píseň. Jako zajímavost bych vyzdvihla dřevorubecké závody. Hezkou scénu považuji dvoření 17 mladíka. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (8)

  • Scéna, kde George (Stewart Granger) lechtá na nohou Angelu (Capucine), nebyla předstíraná. Skutečně jí lechtal, a tak byl její smích opravdový a nehraný. (Mol)
  • Velkou část filmu provází melodie a píseň „North To Alaska“. Tento hit z roku 1960 nazpíval Johnny Horton, který se však úspěchu nedočkal, jelikož 8 dní před uvedením filmu zemřel při dopravní nehodě. Píseň napsal Mike Phillips spolu s Tillmanem Franksem. V roce 1973 ji převzala do svého repertoáru skupina Greenhorns a do češtiny ji pod názvem „Bílej sníh“ přebásnil Mirek Hoffmann. (sator)
  • Na stejném místě, kde v tomto filmu leží srub u potoka, byl natáčen i film Maršál (1969), ve kterém hrál také John Wayne. Jednalo se o scénu, ve které zemře postava Dennise Hoppera a jeho bratra. Poté bylo stejné místo ještě použito ve filmu Nevada Smith (1966) se Stevem McQueenem, konkrétně ve scéně, kdy se postava McQueena poprvé potká s postavou ztvárněnou Brianem Keithim. Na stejném místě se točil také film Z pekla do Texasu (1958). (Mol)

Reklama

Reklama