Reklama

Reklama

Na sever Aljašky

  • USA North to Alaska (více)
USA, 1960, 122 min

Režie:

Henry Hathaway

Kamera:

Leon Shamroy

Hrají:

John Wayne, Stewart Granger, Ernie Kovacs, Fabian, Capucine, Mickey Shaughnessy, Karl Swenson, Joe Sawyer, Kathleen Freeman, John Qualen, Stanley Adams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Sam McCord (John Wayne) je úspěšný aljašský zlatokop s pověstí starého mládence, který se odmítá oženit. Jednoho dne jej jeho přítel George (Stewart Granger) pošle do Seattlu, aby mu přivedl jeho snoubenku. Ta je však již dlouhou dobu vdaná. Sam poté v místním nevěstinci najde „náhradu“ za Georgeovu milovanou, a to krásnou a půvabnou prostitutku Michelle (Capucine). Té nabídne bohatství, pokud s ním odejde na Aljašku. Michelle tuto nabídku však pochopí tak, že se má stát ženou Sama, nikoli George, a tak přijímá. Věrný přítel Sam sice chce svému kamarádovi pomoci nalézt lásku, ale až příliš pozdě si uvědomí, že ji nalezl také… (Česká televize)

(více)

Recenze (61)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Westernová hříčka, orámovaná dvěma poměrně originálními bitkami s veselými prvky, ze kterých jakoby čerpala i naše hezká česká "Koňská opera" (1964). Kvalita děje, který se nachází mezi nimi, však ke škodě věci poznenáhlu, leč nezadržitelně uvadá. Nedá se říct, že by ubylo komediálních momentů, ale hravá lehkovážnost, s níž se zápletka sbratřila hned v úvodu, se jí nenápadně - a snad i trochu podrazácky vzdaluje. Výsledek sice lze označit jako pozitivní, nicméně už ne jako přehnaně zdařilý. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

K westernu má tento film poriadne ďaleko. Na začiatku a na konci slušná groteska a zvyšok celkom nápaditá romantika z Aljašky. Skôr by som to nazval Princezná na Aljaške. Hoci nemala vôbec urodzený pôvod, o nápadníkov nemala núdzu a vznikali tak komické, romantické a uletené situácie, naozaj ako od Wildera. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Trošku komediální western s romantickým nádechem. V jedné z prvních scén zaznívá skladbička Beautiful Dreamer (i ve filmu Zajatec Osrova žraloků). Nemůžu říct, že by tento film byl nějak zvlášť poutavý, ovšem herecké trio, trojhvězdí (John Wayne, Stewart Granger a Capucine) tento příběh ze západu vytáhlo na hezké 4*. Pokud Vám byl představitel George - Stewart Granger povědomý a měli jste ten dojem, že hrál Old Surehanda, tak se nepletete. ()

Šakalík 

všechny recenze uživatele

Tohle je spíše westernová komedie, kde má humor nad akční stránkou navrch. John Wayne se tady ujal role zbohatlého zlatokopa, kterážto role mu překvapivě dobře sedne, přičemž partnerkou mu je krásná Capucine (která se později přesunula do Evropy a zahrála si například v Růžovém panterovi). Přestože je tento film poněkud poplatný době a svým poněkud ztřeštěným příběhem tu a tam připomíná laciné americké komedie šedesátých let, právě přítomnost Wayna a jeho uštěpačné poznámky jej pozvedají do mírného nadprůměru filmové zábavy. Škoda snad jen té úvodní a závěrečné bitky, které ve snaze být co nejvtipnější, uchylují se až ke groteskním pózám, které ale filmu šeredně nesluší. Za zmínku stojí úžasný Ernie Kovacs v roli mazaného podvodníčka Frankieho, pro kterého to byla jedna z vůbec posledních rolí (zemřel v roce 1962). ()

sator 

všechny recenze uživatele

Oddycháč co má tempo... Akorát že se zlatokopové chovají společensky a i na klamu mají sebou společenské obleky a vanu uáááááááá..........Velkou část filmu provází melodie a píseň "North To Alaska". Tento hit z roku 1960, nazpíval Johnny Horton. Píseň napsal Mike Phillips spolu s Tillmanem Franksem. Členové Western Writers of America  ji vybrali jako jednu ze 100 nejlepších westernových písní všech dob. V roce 1973 ji převzala do svého repertoáru skupina Greenhorns (Zelenáči) do češtiny ji přebásnil Mirek Hoffmann. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (8)

  • Velkou část filmu provází melodie a píseň „North To Alaska“. Tento hit z roku 1960 nazpíval Johnny Horton, který se však úspěchu nedočkal, jelikož 8 dní před uvedením filmu zemřel při dopravní nehodě. Píseň napsal Mike Phillips spolu s Tillmanem Franksem. V roce 1973 ji převzala do svého repertoáru skupina Greenhorns a do češtiny ji pod názvem „Bílej sníh“ přebásnil Mirek Hoffmann. (sator)
  • Scéna, kde George (Stewart Granger) lechtá na nohou Angelu (Capucine), nebyla předstíraná. Skutečně jí lechtal, a tak byl její smích opravdový a nehraný. (Mol)
  • Při závěrečné bitce vběhnou mezi rváče kozy. V jednom se záběrů je vidět, jak má jedna koza na rohou přivázány lanka kterými je pohybováno její hlavou. (Mol)

Reklama

Reklama