Mount Rose, Minessota. Malé městečko ztracené uprostřed Ameriky je ale něčím vyjímečné. Každý rok se zde pořádá soutěž o nejkrásnější "náctiletou" slečnu. A právě letos to bude obzvlášť napínavé, největší šance mají Amber Atkinsová (Kirsten Dunst) a proti ní, dcera samotné pořadatelky Becky Ann Leemanová (Denise Richards). A to by bylo, aby maminka (Kirstie Alley) své dceři kapku nepomohla.... Film ze zákulisí soutěže krásy, kde intriky, podvody i pokusy o vraždu jsou na denním pořádku. V hlavních rolích 8 krásných dívek, porota a televizní štáb, který celou taškařici filmuje. (oficiální text distributora)

fmash

Satirický pseudo-dokument, místy lehce dýchavičná komedie s krimi zápletkou. Venkoncem povedená černohumorná zábava. Na paškál si bere maloměšťáctví, pokrytecké vlastenectví a prázdné fráze, což je až příliš snadný terč; zaujalo mě ale, že tam, kde se film vysmívá buranství, tam já cítím většinou sympatie. Tak přemýšlím, jestli to byl záměr, protože pokud ano, neznamená to, že jsem buran. 3¾. ()

Oskar

"Buďte hrdé, že jste Američanky. Kupujte jen americké věci!" :o) Tak dobře jsem se nepobavil na americký účet snad od filmového South Parku. Mazaný pseudodokument o provinční volbě královny krásy, kde před kamerou defilují vylízané nanynky s gypsovými úsměvy a vyjadřují se k samým závažným věcem. Ten film je ve skutečnosti bajkou o principech americké demokracie, založené na prázdných frázích, halících mocenské elitářství. Kirstie Alleyová ve špičkové komediální formě! 70% ()

novoten

Černočerná komedie, která se skrz poživačnou satiru strefuje do všeho, co jí přijde pod ruku. Ať už zrovna schytávají přesné rány teenagerské filmy, soutěže krásy, americký patriotizmus nebo rodinná soužití ("Mám rodiče ráda, ale měli mě jen proto, aby brácha mohl dostat novou ledvinu"). Jestli mě někdo naprosto dostal, tak retardovaný Hank a pedofilní porotce John. S čím otevřenější náladou je divák ochotný do Mount Rose vykročit, tím cennější odměna ho může čekat. ()

Pepinec

Jestli někdo může používat krásu jako vražednou zbraň, tak Denisa Richardsová. Film jsem viděl poprvé před pěti lety a až teprve teď jsem se vzpamatoval natolik, abych dokázal napsat komentář. Soutěžit v kráse je podle mě pěkná ujetost, takže satirickému direktu do americké pýchy čtyřikrát hurá. Patrně historicky poslední spolupráce mezi USA a Německem. ()

IQ Tiqe

Parodie na stupidní americké soutěže krásy. Vystihuje všechny kýčovitosti, které k nim patří - přiblblé dovednostní soutěže, řeči o světovém míru, opěvování Ježíše, oslavování Ameriky nebo hraní si na Matku Terezu. Ukazuje, jak je to celé trapné a pokrytecké. Bohužel jsem neměl nejmenší důvod se smát. Takže nakonec asi to nejlepší z filmu byla hudba, která se ale k ději moc nehodila. A neměl bych zapomenout na Kirsten Dunst, film je zapomenutelný, ona snad ne. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 9. července 1999 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. (BMW12)
  • Amy Adams v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)