Reklama

Reklama

Transformers

  • USA Transformers
Trailer 1
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Hrají:

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (2 130)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Ťažké rozhodovanie medzi 3* a 4*. U mňa je to čistých 70%, po druhom zhliadnutí možno pôjdem dole alebo hore, zatiaľ trochu nadhodnotím... Ten film má úžasné momenty, ktoré som si náramne užil (všetko o Shiovi a jeho zábavných rodičoch, nástup autobotov, peripetie špiónskeho robota, scéna s Nokiou, zábavne zámerný pátos v prejavoch pána Optimusa P.), ale zároveň aj veľa problematických miest či dokonca celých nezvládnutých dejových línií. Problém je v tom, že sa tu nebijú autoboti a decepticoni, ale Bay a Spielberg. Ako staromilec a klasikomilec by som si strašne želal, aby ten film režíroval Steven a vyhádzal z neho všetko, čo je typicky bayovské. Túto vec som pochopil už v priebehu úvodnej polhodiny, v ktorej ma zúfalo nebavila línia s komandom v púšti a vrtuľníkmi na pozadí večerných zôr a stále som čakal, kedy sa zase vrátime do sveta toho sympatického mladíka, ktorý namiesto E.T.-ho doma schováva zopár obrovských robotov. To striedanie bayovskej nudy a spielbergovskej hrejivej roztomilej zábavy ma iritovalo, ale dúfal som, že po spojení línií to bude dokonalé. Stal sa presný opak. Prevládol totiž Bay a pre mňa je záverečná polhodina len zle vygradovaným, až na občasnú vizuálnu vychytávku dokonale nevzrušivým a neprehľadným digitálnym šrotom bez štipky napätia a hlavne bez možnosti naozaj fandiť Optimusovi a spol., pretože v priebehu filmu sa zo žiadneho autobota vinou scenáristov nestihol vyvinúť ozajstný sympaťák. Chcel som dostať niečo ako "sedem plechových", no prepracovanosť jednotlivých robotov sa nekoná, čo je obrovská škoda najmä vzhľadom na to, že nakročené zo začiatku bolo. Záver je preto iba zbesilo blbnúcou hromadou digitálneho plechu, v ktorom už je napokon úplne jedno, kto komu odtrhne železnú ručičku alebo nožičku a keď sa "Pan-blbý" plazí po zemi a Shia ho povzbudzuje, aby vydržal, ja som si vravel: "Kľudne zdochni, aspoň ten digitálny bordel skončí skôr." ()

robbiee 

všechny recenze uživatele

[imdb: 7.4/10] | me: Obrovské meniace sa stroje behajú po meste, demolujú budovy, autá, ničia sa navzájom v množstve neuveriteľne dokonalej akcie a to všetko tak reálne akoby tu medzi nás patrili odjakživa. Jeden z najväčších zážitkov od čias Jurského parku. Prepracované bojové scény nenechávajú na seba dlho čakať a vynárajú sa s príjemnou intenzitou. Samotné transformácie sú geniálne pôsobivé a každý z robotov ma svoj charakter a čaro. Všetko to doplnené o zábavného Shiu a neuveriteľne sexi Megan spolu s istou dávkou odosobnenia a humoru robí z tohto filmu super zážitok. Všetky tieto faktory vo svojej vzájomnej kombinácii dodávajú deju rýchly spád a dynamiku až by som povedal, že 144 minút ešte nikdy neletelo tak rýchlo. Za zmienku stojí taktiež dobrý soundtrack. Bez ohľadu na netrefné poznámky kritiky ohľadom detailov a veľkosti robotov a iných predmetov vo svojom pomere môžem len povedať, že sa jedná o komixovku a niektoré veci tak proste sú . Bay je už pomaly hotový s dvojkou a tá ma byť akčnejšia .. uf, až sa mi zrýchlil tep. ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

Bay je vůl. Nepsal jsem to už někdy? Majkl možná nepřišel léčit rakovinu, ale i kdyby holil prdele pacientům před operací hemeroidů, tak udělá líp. 1 hvězdička za tu scénu, jak se buchta naklání nad motorem toho starýho Camara... Jinak jít na tohle do kina, tak si tam vzteky utrhnu čůráka i s koulema. Škoda slov... ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman .. Od samého začátku pastva pro oči a uši. Každý, kdo si CHCE Transformers pořádně smyslově užít, ale neučinil tak v kině, nechť si při čtení těchto řádku několikrát pleskne. Audiovizuál je slastný, každý dolar rozpočtu našel své místo a výsledek jeho výši imo nakonec odpovídá. Zkrátka ILM svoji práci umí mistrovsky. Prvních 90 minut je skutečně skvělá jízda, která staví na neuvěřitelném množství humoru, odkazů a hlášek. Po tuto dobu má taktéž hlavní roli Shia, který je prostě neodolatelně excelentní. Přesně obsazené jsou i role vedlejší a ty malé výstupy Voighta, Torturra, rodičů a dalších zaručeně potěší. O Megan Fox jako herečce nemá cenu mluvit, ta spadá jen pod již zmíněný vizuál. Ovšem jakmile se děj přesune do přehrady, film opustí humor, doposud stoprocentní dojem se rázem ztrácí a nastupuje zdlouhavé obhajování nesmyslů souvisejících s dějem a vše je gradováno závěrečnou akční mletou u které jsem se .. nudil! To je možná trochu silné, takže koriguji na nebavil dle nasazeného standardu. Opravdu. Její nepřehlednost, roztřesenost a zejména styl boje robotů (očekával jsem, že ultramoderní válečníci po sobě budou střílet s také ničit se svým mocným zbraňovým arzenálem a ne jen přes vypálenou munici trapně skákat a dávat si převážně ručně do držky s pomocí bodných zbraní - to je středověk a ne boj 21. století) mi nechutnala. Tady to chtělo buď větší míru komornosti nebo naopak mnohem větší vřavu odpovídající pradávné válce robotizovaných civilizací, což pár jedinců není. Doufám, že plánovaný další díl(y) dostane opravdu štědrý rozpočet a akce tak dozná patřičných rozměrů. Třeba tím Bay příště vyrovná svůj dosud nepřekonatelný Armageddon:o) I když je nám totiž během filmu trapně podsouváno, že "tohle je stokrát lepší", není to pravda! Bla, bla, bla, hlavně že to nese, že?:/ __ 75%. ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Nemohu si pomoct, ale jsem silně zklamán. Roboti jsou sice vyrenderovaní fajn, ale celé to přeměňování je prostě na můj vkus příliš přestřelené (nemluvě o scénách typu "Robot stojí uprostřed otevřeného prostranství, ale nikdo ho nevidí"). Emoce sice vykřesat dovedou (rozhodně více, než Megan Fox), ale charaktery mají nepropracované a záporáci jsou v podstatě naprosto nevyužití. Akce je nepřehledná, zmatečné pobíhaní a škvrkání malých robotů je vyloženě nesnesitelné (už vím, co vadilo Star Warařům na Jar Jarovi), a v závěrečné bitce se místo orgasmu dostavil jen nepříjemný pocit ze sledování čísi trikové masturbace. Na druhou stranu - jestli to stálo jen 150 milionů, to klobouk dolů. Dále - délka - pasáž v Kataru zbytečně roztažená, kdyby se udělala jen střihově, mimo hlavní děj, působila by mnohem fatálněji alá Válka Světů. A to je poslední hřebíček do rakve - Bay náhle působí naproto bezzubě, vlastně jsem během filmu ani neměl pocit, že to natočil Bay. Kam se poděl ten nekompromisní satan? Chci ulítávající hlavy, pářící se krysy a Scarlett Johansson v bílém. Měnící se hračky mě nechaly zcela chladným. Takže nakonec aspoň fajn pocit z toho, že sem se prakticky celou dobu řezal smíchy. Shia je hláškař a John Turturro je klasik... Podtrženo, sečteno - 70% a víc ani procento! P.S. po druhém shlédnutí Nemůžu si pomoct, ale na podruhý mi to přijde jako snad ještě větší kravina než prvně. Strašná logická trhlina na konec ("Máme něco, po čem jde banda nakrknutejch robotů, který chtěj vyhladit všechno, co jen okrajvě souvisí s lidma, takže co uděláme...? No přece s tím pojedeme do velikýho města plnýho lidí), občas mizerná interakce skutečnýho světa a triků (lidi se imho nechovají úměrně tomu, že kolem lítaj desetimetroví roboti / Robot jde po ranveji a skupina chlapů, kteři jdou v pozadí a z nichž minimálně jeden zcela evidentně kouká jeho směrem si ho ani nevšimnou). Navíc hrozná spousta děje je jen naprosto zbytečná a příšerně natahovaná vata... takže takhle fakt ne Michaele, Hezky alou zpátky k těžkejm negrům a hláškujícícm staříkům vloupávajícím se do vězení. 50%, možná spíš 49%... P.P.S.: Po třech shlédnutích uznaná klasika, která ale není mému srdci blízka tolik, jako jiné akční a sci-fi filmy (zahrnuje i některé filmy Michaela Baye)... Finálních 7/10... ()

Galerie (222)

Zajímavosti (158)

  • Film v prvním týdnu vydělal 152 500 000 amerických dolarů, což ve své době vytvořilo rekord pro pokračování. (GreatestFan)

Související novinky

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

17.08.2023

Hračkářský konglomerát Hasbro spustil novou filmovou a televizní divizi, skrze kterou nyní hodlá ve velkém produkovat vlastní projekty na základě svých značek. Nová produkční společnost vznikla… (více)

Nový Sonic drtí všechny rekordy

Nový Sonic drtí všechny rekordy

11.04.2022

Kdo by to ještě před pár lety řekl, že tím prvním filmem podle videohry, který prolomí ono proslulé prokletí nepovedených, a především neúspěšných herních adaptací na stříbrném plátně, bude až Ježek… (více)

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

16.02.2022

Studio Paramount v rámci prezentace pro investory oznámilo kupu novinek, a jelikož je toho opravdu hodně, asi se do toho rovnou pustíme. Tou největší zprávou je čtvrtý Star Trek. Nové pokračování… (více)

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)

Reklama

Reklama